DOLAR 32,3407 0.07%
EURO 34,5102 -0.56%
ALTIN 2.486,621,05
BITCOIN 22908101,20%
İstanbul
21°

AÇIK

16:50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

2020 Ramazan Fitre Miktarı Ne Kadar? Belli oldu

2020 Ramazan Fitre Miktarı Ne Kadar? Belli oldu

ABONE OL
2 Ocak 2021 21:12
2020 Ramazan Fitre Miktarı Ne Kadar? Belli oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2020 yılı Ramazan Asgari Fitre Miktarı belli oldu. Diyanet, 2020 Ramazan Ayı Asgari Fitre Miktarını 27 TL olarak belirledi. (2020 Yılı Sadaka-i Fıtır Miktarı) Fıtır Nedir?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 2020 yılı Fitre miktarının 27 TL olarak belirlenmesini uygun gördü. Diyanet bu miktarın asgari olduğunu, ideal olanın herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesi olduğuna dikkat çekti.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU ASGARİ FİTRE MİKTARINI BELİRLEDİ

Yapılan değerlendirmeler neticesinde Fıtır Sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 27.00 TL. olarak belirlenmesine karar verildi.

FİTRE MİKTARI NASIL BELİRLENİR

Miktar belirlenirken hadis-i şerifler, sosyo-ekonomik şartlar ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınmıştır. Belirlenen bu miktar, “asgari miktar” olup, “sadaka-i fıtır”da verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ, gıda vb. şekilde ayni olarak verilebileceği gibi nakdi olarak da ödenebilir.

FITIR (FİTRE) NEDİR?

Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip olan Müslümanların Ramazan ayında yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak amacıyla verdikleri sadakaya “fıtır” sadakası denir. Başın ve bedenin zekatı olarak da bilinir. Buna “fitre” de denilir.

Fıtır sadakası, Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir. Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her mükellef Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekattan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir.

2020 Yılı Zekatınızı Hesaplamak istiyorsanız “Zekat Hesaplama Programı” yazımıza göz atabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP