DOLAR 27,1690 0.16%
EURO 28,9439 0.13%
ALTIN 1.681,220,41
BITCOIN 723642-0,06%
İstanbul
24°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Dornaz Alfa nedir? Dornaz Alfa etkin madde içeren ilaçlar ve fiyatı

Dornaz Alfa nedir? Dornaz Alfa etkin madde içeren ilaçlar ve fiyatı

ABONE OL
27 Nisan 2020 07:50
Dornaz Alfa nedir? Dornaz Alfa etkin madde içeren ilaçlar ve fiyatı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dornaz (dornase) Alfa nedir? Dornaz Alfa etkin madde içeren ilaçlar hangileridir ve fiyatları ne kadar? Dornaz alfa hangi hastalıklarda kullanılır? Koronavirüsü tedavi ediyor mu?

Tüm dünyayı saran koronavirüs salgını sonrası virüsün aşısı/ilacı için dünyanın her yerinde çalışmalar yapılıyor. Türkiye’de de bu konuda Prof. Dr. Ercüment Ovalı isim olarak öne çıkmış kişilerden. 1 aylık laboratuvar ortamında ekibiyle birlikte yapmış olduğu çalışmalar sonucunda ise “Dornaz Alfa” etkin maddesinin koronavirüslü hastaları iyileştirme konusunda etkili olabileceğini yaptığı şu açıklamayla kamuoyuna duyurdu.

“1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı.”

Bu açıklama sonrasında herkes “Dornaz Alfa” nın ne olduğunu ve nasıl temin edebileceğine yönelik araştırmalara başladı. Dünya’da Dornaz alfa etkin maddesi ile ilgili özellikle de Yeni Zellanda’da çalışmalar yapıldığı ama nihai sonuç olarak “koronavirüs ilacı” dır şeklinde açık bir beyanın henüz verilmediğini, testlerin devam ettiğini belirtmek isteriz.

DORNAZ (DORNASE) ALFA NEDİR VE HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Dornaz alfa, vücudunuzda bulunan ve DNaz adı verilen bir proteinin insan yapımı versiyonudur ve rekombinant insan deoksiribonükleaz 1 veya rhDNaz olarak da bilinir. Bu ilaç, KF hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötrofillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sıklık ve âiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir. Kistik Fibroziste Mukolitik tedavide kullanılmaktadır.

DORNAZ ALFA İÇEREN İLAÇLAR HANGİLERİDİR?

Dornaz Alfa; “R – Solunum Sistemi” ATC, R05 Öksürük ve Soğuk Algınlığı İlaçları ve Ekspektoranlar sınıflamasındadır. ROCHE tarafından üretilen PULMOZYME 2,5 mg/2,5 ml inhalasyon çözeltisi ilacının etkin maddesidir ve bu ilaç 2,5 mg dornaz alfa içerir.

DORNAZ ALFA NASIL TEMİN EDİLİR? REÇETESİZ TEMİN EDİLEBİLİR Mİ?

Dornaz Alfa içeren ilaçlar yalnızca Kistik fibrozisli hastalarda üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularınca düzenlenen sağlık kurulu raporu ile tüm hekimlerce reçete edilebilir.

DORNAZ ALFA İÇEREN İLAÇLARIN FİYATI NE KADAR?

Dornaz alfa içeren ilaçlardan ROCHE tarafından üretilen PULMOZYME 2,5 mg/2,5 ml inhalasyon çözeltisi bugün itibariyle (21.04.2020) 2872.09 TL etiket fiyatına sahip. Dornase Alfa etkin maddesini içeren ilaçların genel olarak ikibin liranın üzerinde bir fiyatı olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: TÜRK TORAKS DERNEĞİ KİSTİK FİBROZİS TANI VE TEDAVİ REHBERİ, MEDİKAYNAK

Dornaz Alfa ile ilgili bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP