DOLAR 27,1588 0.13%
EURO 28,9059 -0.01%
ALTIN 1.681,430,43
BITCOIN 722359-0,05%
İstanbul
21°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ek Ders Ücretleri İki Katına Çıkıyor!

ABONE OL
10 Nisan 2020 13:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM’ye sunulan kanun teklifiyle Türkiye genelinde Halk Eğitim Merkezleri ve Resmi Okullarda açılan takviye kurslarında görev alan öğretmenlerin ek ders ücretleri iki katına çıkıyor.

MEB’e bağlı Halk Eğitim Merkezleri ve Resmi Okullarda hafta sonları  açılan ve “Takviye Kursları” olarak bilinen “Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme” kursları için bir süredir konuşulan ve beklenilen ek ders ücretlerinde artış ile ilgili Kanun teklifi Torba Yasa Tasarısının içinde Meclis’e sunuldu.

Tasarıyla, 657 sayılı Kanun’un 176.maddesinin ikinci fıkrası aşağıda koyu olarak belirttiğimiz şekilde ilave yapılarak değiştirilmiştir.

“Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları
Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere % 100 fazlasıyla ödenir.”

Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik ön gören teklif, takviye kurslarında görev alan öğretmenlerin ek ders ücretlerine %100 artış getirecek. Buna göre 2015 yılı için ortalama 9,35.-TL (Net) olan ek ders ücretinin takviye kursları için 18-19,-TL civarına yükselmesini sağlayacak. Böylece takviye kurslarında ayda 76 saat ders verebilen
öğretmenler ortalama 1.400,-TL ek gelir elde edebilecek. 

Şimdi burada kafadan bir anda hesap ettiğimiz 1.400,-TL ek gelire ulaşmanın aslında pekte mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor! Neden bu şekilde bir söylemde bulunduğumuzu birkaç soruyla açıklayalım. 

Öğretmenler haftada toplam kaç saat ders verebilecekler?

 • Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dahil toplam 40 saate kadar ders verebilecekler 

Öğretmenler Takviye kurslarında haftada toplam kaç saat ek ders verebilecekler?

 • Öğretmen okulda haftada 21 saat derse giriyorsa + 19 saat (takviye kursu) verebilecek
 • Öğretmen okulda haftada 30 saat derse giriyorsa + 10 saat (takviye kursu) verebilecek
 • Hafta
  içi maaş karşılığını doldurmayan öğretmenin kursta devam ettiği
  derslerden 15 saat düşüldükten sonraki kısmından ücretlendirilecek

Yukarıdaki tabloya bakıldığında haftada 30 saat derse giren bir öğretmenin takviye kurslarından ortalama haftada 190,-TL, ayda ise 570,-TL civarında bir ek gelire ulaşabileceğini söylemek daha mantıklı olacaktır.

Takviye kursları için ödenen ek ders ücretinin düşük olması sebebiyle kadrolu öğretmenler görev almak konusunda pek istekli değillerdi. Tasarıyla oluşacak yeni rakamlarla ilginin biraz daha artması bekleniyor. Buna rağmen eğer bu kurslara kadrolu öğretmenler yeteri kadar rağbet etmezlerse Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yaptığı açıklamaya göre zorunlu hallerde Ücretli Öğretmenlere’de görev verilebilecek.

Takviye kurslarına giren bir Ücretli Öğretmenin aylık geliri ne kadardır?

Ücretli Öğretmenler haftada 30 saate kadar derse girebilirler. Hafta sonu yapılan destekleme kursları da bu sayıya dahildir. Ayrıca Ücretli Öğretmenlere destekleme kurslarında haftada 10 saat ders veriliyor. 


Buna göre takviye kursu ücretleri arttığı taktirde: 


Eğer bir Ücretli Öğretmen haftada; 

 • 30 saat derse giriyorsa = 1.100,-TL
 • 20 saat derse giriyorsa + 10 saat (takviye kursu) = 1.450,-TL

ortalama aylık gelirlere ulaşabilir. 

2015 Ücretli Öğretmenlik Maaşı ne kadar olacak?

www.ucretliogretmenlik.net

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (10)
 • Unknown

  ders ücreti karşılığı yetiştirme ve destekleme kursuna derse giren ücretli öğretmenin saat başına alacağı ücret net olarak kaç liradır?

 • Unknown

  geçen yıl yönerge yayınlandıktan sonra derslerim %100 zamlı olarak ödendi, geçen yılki uygulamayı emsal gösteremez miyiz?

  • admin

   Geçen yıl yanlış ödeme yapılmış. muhasebe birimlerinin bilgisi olmadığından kadrolu öğretmen gibi ödeme yaptılar. daha sonra meb bu konuda müdürlükleri uyardı. Bu işin tek yolu hukuki çözüm, o da değer mi, başarılı olur musunuz? Tercih sizin.

 • heja tuuba

  yetiştirme ve destekleme kursuna derse giren bir ücretli öğretmenin saat başına alacağı ücret net olarak kaç liradır(2016, 2. dönem için)?

 • Fikru hayal

  Özel egitim siniflarinda 30 saat derse giren bir ucretli ogretmenin maasi ne kadar olur acaba ?

 • Neslihan

  Haftalık 18 saat ders veriyorum. Hesabıma yatan ücret verdiginiz rakama göre çok düsük.. haftalik 18 saatin ücreti ne kadar oluyo 2016 itibariyle bilgilendiriseniz cok sevinirim.

 • Unknown

  763,14

 • Unknown

  Ucretli ogretmenlerin takviye kursu saattide iki kati degil tek saat olarakmi odeniyo

BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP