DOLAR 18,5278 0.03%
EURO 18,1779 0.82%
ALTIN 985,95-0,14
BITCOIN 356478-1,06%
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Destekleme Kurslarında Ücretli Öğretmenlerin Maaşı 2 kat Ödenecek Mi

ABONE OL
3 Eylül 2020 05:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Destekleme Kurslarındaki Ek Ders Ücrertinin 2 katına çıkması ile ilgili zamdan Ücretli Öğretmenler yararlanabilir mi? Bu konu bir süredir tereddüt içermekteydi. MEB Hayat Boyu Genel Müdürlüğü, Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönerge Değişikliği ve Tereddüte Düşülen Hususlar ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüklerine açıklama yazısı gönderdi. Konu hakkındaki yazı ve detayları haberimizin devamında…


MEB Hayat Boyu Genel Müdürlüğü, aşağıda bulacağınız yazısında; 

Kanun’da yapılan değişiklikle Ek Ders Ücretlerinin Zamlı ödeneceği hükmü yer almış, ancak bu kurumlarda anılan görevliler dışında kalanlardan kendilerine ek ders ücreti karşılığında ders görevi verilenlere ilişkin olarak ek ders ücretlerinin artırımlı ödeneceğine ilişkin olarak herhangi bir düzenleme yer almamıştır. Söz konusu kurumlarda ekders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerin ek ders ücretinin %25 fazlasıyla ödenmesinin mümkün olmadığı görülmektedir.  
………………
“MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9’uncu maddesi kapsamında kadrosuz ücretli öğretmenlere artırımlı (2 kat zamdan bahsediliyor) ders ücretinin ödenemeyeceği kanaatine varılmıştır.”
şeklinde açıklamada bulunmuştur.

 

Bu
konuyu uzunca bir süre takip etmiş ve heyecanla sizlere en ufak
gelişmeleri aktarmaya çalışmıştık. Gelinen noktada sonuç Ücretli Öğretmenler adına
pek bir anlam taşımadı. 
Görevlendirmeler yapıldığı ve maaşlarda yavaş yavaş alınmaya başlandığı için “Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan Ücretli Öğretmenlerin maaşı 2 kat ödenecek mi” sorusu çok sık sorulmaya başlandı. Umarız keyif almadan ve bu durumun doğru olmadığını düşündüğümüz halde yazmak durumunda kaldığımız yazımızla konu biraz daha açıklığa kavuşmuştur.

 

Yapılan bu açıklamadan sonra Destekleme Kurslarındaki Ek Ders Ücretlerinin, Ücretli Öğretmenlere zamlı ödenebilmesi için MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar” da bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu gözükmektedir.

 

Resimlerin büyük halleri için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (3)
 • Adsız

  Burada anlatılan ile destekleme yetiştirme kursunun alakası yoktur. bu maddenin devamında açıkça "Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir." yazılmış. Bakanlık bizi bu yönergeyle görevlendirdiğine göre bize de 2 kat ödenir. Sizin bu yazınızı bir çok MEB müdürü kaynak alıp ödeme yapmıyor. Lütfen tam doğruluğunu araştıralım hakkımıza sahip çıkalım.

  • admin

   Bu yazı bize değil, Bakanlığın Hayat Boyu Öğrenme Genel müdürlüğüne aittir ve 2015 yazında tüm il milli eğitim" müdürlüklerine gönderilmiştir. Destekleme kursları ile ilgili bölüm madde "2" dir. Detay için İl veya İlçe milli eğitim Müdürlükleri ile görüşebilirsiniz. Bu yazının aksini gösteren bir bakanlık yazısını bize gönderirseniz onu da yayınlarız. Amcımız doğru şekilde bilgilendirmektir. Ücretli öğretmenlerin 2 katı ücret alması gerektiğine bizde inanıyoruz ama yazı aksini söylüyor.

 • İsmail ertuğrul

  Haksızlık ve çifte standart malesef bu ülkenin rütini haline geldi. Zaten ücretli öğretmenlik başlı başına bir garebetken, şimdi de kadrolu öğretmene iki kat öderim ama ücretliye ödemem deniyor. Neresinden tutup, neyini düzelteceksin, nereyi tutsan elinde kalıyor.

BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP