DOLAR 9,32040.6%
EURO 10,83630.77%
ALTIN 528,880,49
BITCOIN 5790362,37%
İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

05:47

İMSAK'A KALAN SÜRE

Normalleşme Takvimi: YKS, LGS, 65 Yaş üstü, Sokağa Çıkma Yasağı, Kuaförler, Şehirlerarası Seyahat, İcralar…

Normalleşme Takvimi: YKS, LGS, 65 Yaş üstü, Sokağa Çıkma Yasağı, Kuaförler, Şehirlerarası Seyahat, İcralar…

ABONE OL
5 Mayıs 2020 09:15
Normalleşme Takvimi: YKS, LGS, 65 Yaş üstü, Sokağa Çıkma Yasağı, Kuaförler, Şehirlerarası Seyahat, İcralar…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs tedbirlerinden sonra normal hayata geçiş olarak tanımlanan “Normalleşme Takvimi”, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında yapılan kabine toplantısı sonrası YKS ve LGS sınavları, Üniversitelerin açılması, 65 Yaş üstüne esneklik, Sokağa Çıkma Yasağı, Berberler ve Kuaförlerin açılması, Şehirlerarası Seyahat kısıtlamasının kaldırılması, İcra iflas takipleri ile duruşmaların başlaması ve hububat alım fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs salgını sonrasında alınan tedbirlerin tekrar gözden geçirileceği Bakanlar Kurulu Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında e-konferans sistemiyle toplandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıklamalara başlamadan önce video kaydıyla hayatını kaybeden vatandaşlar için taziye dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Salgın dillerimiz dinlerimiz farklı olsa da kaderimizin ortak olduğunu hatırlatmıştır. COVID-19 aşısı tüm insanlığın ortak malı olmalıdır. Bu bakımdan üretilecek aşıya küresel erişimin garanti altına alınması ve kimsenin geride bırakılmaması prensibinin itinayla uygulanması son derece önemlidir. Milli faaliyetlerimizin yanı sıra teşhis, tedavi ve aşı geliştirilmesi yönündeki küresel çabaları destekliyoruz.” dedi.

NORMALLEŞME TAKVİMİ ADIMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası birçok hususta önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamar:

65 YAŞ ÜSTÜNE HAFTADA 1 GÜN 4 SAAT DIŞARI ÇIKMA İZNİ

65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve dört saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da bu hafta sonu (10 Mayıs Pazar günü) saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun görüşleri çerçevesinde şekillenen normalleşmeye geçiş sürecinin takviminin belirlenmesi kararları aldık. Bu takvim bir anda Mart ayındaki geri dönüş günlerimiz gibi olacak anlamına gelmiyor. Rehavetede de karamsarlığa da kapılmayalım. Bu süreç inşallah bitecek ve başaracağız.

Sınırlandırmaların kademeli bir şekilde esnetilmesiyle ilgili düzenlemlerin genel olarak Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına yayarak yapıyoruz. Fiziki mesafenin korunmasının, maske kullanımına devam edilmesinin, temizlik kurallarına sıkı şekilde riayet edilmesinin bu sürecin vazgeçilmez şarltarı olduğunun altını tekrar çiziyorum.

İlk olarak Mayıs ayı normalleşme sürecini sizlerle paylaşmak istiyorum:

Sağlık Bakanlığımız ülkemizdeki tüm sektörlerde normalleşme sürecinde uygulanacak salgın tedbirlerine ilişkin rehber dökümanlar hazırlayarak ilgili kurumlara göndermeye başladı. Tüm Kurumlar ve işletmeler faaliyetlerini bu rehber dökümanlardaki kurallara uygun şekilde yürütecek.

LGS ve  YKS SINAV TAKVİMİ NETLEŞTİ

Eğitimde attığımız adımlarıda Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda belirledik. Buna göre Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı 27-28 Haziran’da, Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran’da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran 2020’de yapılacaktır.

ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM BAŞLIYOR

Üniversiteler 15 Haziran 2020’de Akademik Takvime dönebilecekler.

20 YAŞ ALTI 2 GRUBA AYRILDI, HAFTADA 1 GÜN 4 SAAT DIŞARI ÇIKMA İZNİ

20 yaş altı için de bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız.

*0-14 yaş grubu hafta içinde 13 Mayıs Çarşamba günü, yine 11.00 – 15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkartılabilecek.

*15-20 yaş grubu ise, 15 Mayıs Cuma günü yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkarak hava alıp dinlenebilecek.

Kurallara riayet düzeyine bakarak sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz. Dolayısıyla bu hafta sonu da sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını sürdürüyoruz.

BU GECE 7 İL’DE GİRİŞ ÇIKIŞ SINIRLANDIRMASI KALKIYOR

Halen 31 ilde uygulanan şehirlerarası giriş çıkış sınırlandırmasını ilk etapta bu geceden itibaren (4 Mayıs’ı 5 Mayıs’a bağlayan gece) 7 ilimiz için bitiriyoruz. Bu illerimiz Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’dır. Her hafta illerimizle ilgili değerlendirme yapacak, gelişmelere göre karar vereceğiz.

– Diğer 24 ilimizdeki giriş-çıkış sınırlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır. (Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van illeri ile Zonguldak’ta 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00’a kadar giriş çıkış sınırlaması uzatıldı.)

– İstanbul, Ankara ve İzmir’deki ticari taksiler için tek çift plaka uygulamasını 5 Mayıs itibariyle sona erdiriyoruz.

AVM ve BERBERLER MAYIS AYI NORMALLEŞME SÜRECİ KAPSAMINDA AÇILACAK

Aynı şekilde Sağlık Bakanlığının ve Ticaret Bakanlığının belirlediği kurallara uyulması şartıyla Alışveriş Merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek.

Giyim eşyası, ayakkabı, çanta, züccaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler belirlenen şartlara uymak kaydıyla 11 Mayıs’ta hizmete açılabilecek.

MASKE SATIŞI SINIRLI YERLERDE YAPILACAK

Normalleşme sürecinin bir parçası olarak bugüne kadar piyasada satışına izin vermediğimiz cerrahi maske ve bez maske satışına halkımızın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin vermeyi planlıyoruz. Maske türlerine göre bir üst fiyat belirleyerek halkımızı madur edebilecek girişimlerinde önünü keseceğiz.

HAC İÇİN DİĞER ÜLKELERLE GÖRÜŞÜLECEK

Bu yıl Hac farizasının yerine getirilip getirilmeyeceğiyle ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığımız hem kendi içinde hemde diğer ülkelerle görüşmelerini yaparak kararını verecek. Zira bu meselede İslam aleminin geniş bir istişare ile ortak karar alması gerekiyor.

ASKERLİK TERHİS VE CELP TARİHLERİ

Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak. Milli Savunma Bakanlığının atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran’da, Celp işlemleri 5 Haziran’da, Bedelli Askerlik işlemleri ise 20 Haziran 2020’de yeniden başlayacak.

HASTANELER HASTA KABULÜNE BAŞLIYOR

Salgın hastanelerinin sayıları 1 Haziran’dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişe başlamaları sağlanacaktır.

İCRA İFLAS TAKİPLERİ VE DURUŞMALAR 15 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK

Adliyelerda ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, uzlaştırmacı görevlendirmesi, icra iflas takiplerinin durdurulması uygulamaları 15 Haziran’da sona erecek.

DİĞER BAŞLIKLAR

Belediyelerin kredi işlemleriyle İller Bankası ihaleleri 27 Mayıs’ta yeniden açılacak.

Aziz Milletim; Sağlık Bakanlığının ve Bilim Kurulunun görüşlerine uygun şekilde hazırlamoş olduğumuz bu normalleşme planını daha önce de belirttiğim gibi dinamik bir şekilde uygulayacağız.

Gelişmelere ve ihtiyaca göre bazı tarihlerin öne alınması, bazılarının geriye bırakılması mümkündür. Ülkemizi bu plan doğrultusunda ne zaman arzu ettiğimiz düzeyde normalleşeceğinin kararını 83 milyon hep birlikte öğreneceğiz. Şayet Sağlık Bakanlığının hazırladığı rehberlerdeki kurallara riayeti en üst düzeyde tutarsak bu süreç daha  hızlı olacaktır. Ancak kurallara uyulmaması ve Allah (c.c.) göstermesin salgının yeniden yayılması halinde çok daha sert tedbirlere başvurulması zorunda kalabiliriz.

Dünyada salgını önce kontrol altına alıp sonra kurallara yeteri kadar uymadıkları için yeniden koronavirüs hastalığının pençesine düşen ülke örnekleri vardır. İnşallah biz böyle bir duruma düşmeyeceğiz. Tedbirsiz tevekkül cehalet alametidir. Biz salgınla mücadele için bilim İnsanlarımızın söylediği her tedbiri hrfiyen yerine getirmek suretiyle Allah’ın bir kaderinden bir diğer kaderine sığınacağız. Salgın hastalığın olduğu yerde yada olduğu yere gidilmemesi, bulunulan yerde salgın hastalık varsa oradan da çıkılmaması gerektiğini tavsiye eden bir Peygamberin ümmetine yakışan işte budur.

Dünyanın özellikle salgın sonrası hiçbir bakımdan asla yeniden eskisi gibi olamayacağı bir dönemden geçtiğimizi unutmamalıyız. Bu sürecin ülkemizde de siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel her türlü alanda yeni bir silkinişe, yeni bir uyanışa, yeni bir dirilişe vesile olmasını diliyorum. Çünkü ülkemizde maalesef tek parti devrinden beri bu millete maddi manevi eziyet eden bir anlayışın salgın günlerinde dahi içideki kini, nefreti, karanlığı ortalığa saçmaktan geri durmayan örnekleriyle karşılaşıyoruz.

TARIMA DESTEK, HUBUBAT ALIM FİYATLARI ARTTIRILDI

Sözlerimi çiftçilerimize vereceğim bir müjdeyle tamamlamak istiyorum. Toprak Mahsulleri Ofisinin sert ekmekelik buğday alım fiyatını ton başına 1350 TL’den 1650 TL’ye yükseltiyoruz. Arpa alım fiyatını ise ton başına 1100 TL’den 1275 TL’ye çıkartıyoruz. Ayrıca çiftçilerimize hububatta ton başına 230 TL Prim ve Destek Ödemesi yapıyoruz. Ton başına Bakliyat alım fiyatlarını da Kırmızı Mercimek’te 3500 TL, Yeşil Mercimek’te 3200 TL, Nohut’ta 3350 TL olarak belirledik. Bakliyattaki prim ve destek ödemesi de ton başına 800 TL’dir. Yeni dönem hububat ve bakliyat alım fiyatlarının üreticimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Rabbimden açıkladığımız normalleşme takviminin de ülkemize ve milletimize hayırlara temenni olmasını diliyorum.

Sağlık personelimiz başta olmak üzere bu süreçte üstün gayret ortaya koyan tüm kamu ve özel sektör çalışanlarına teşekkür ediyorum. Salgın hastalıktan dolayı hayatını kaybeden vatandaşlarımız ile terör örgütünün saldırılarında Şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum. Hepinize sevgilerimi saygılarımı sunuyorum. Kalın sağlıcakla…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP