DOLAR 17,9451 0.15%
EURO 18,2984 0.18%
ALTIN 1.022,36-0,04
BITCOIN 4182851,51%
İstanbul
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Koronavirüsten Ölenler Nasıl Gömülür, Virüs Bulaşır mı?

Koronavirüsten Ölenler Nasıl Gömülür, Virüs Bulaşır mı?

ABONE OL
2 Ocak 2021 21:19
Koronavirüsten Ölenler Nasıl Gömülür, Virüs Bulaşır mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüsten (Covid-19) ölenler nasıl gömülür, ölen kişiden virüs bulaşır mı, yıkanıp kefenlenir mi? Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Din İşleri Yüksek Kurulu defin işlemleri nasıl yapılır açıkladı.

Diyanet İşleri Koronavirüsten vefat edenlerin defin işlemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada; “Kovid-19 sebebiyle vefat edenlerin cenazelerinin Kurulumuzun asli fetvası doğrultusunda koruyucu tedbirler alındıktan sonra usulüne göre yıkanması, kefenlenmesi ve defnedilmesi farz-ı kifâyedir.” denildi.

Koronavirüsten Ölenlerle İlgili Fetva Yayımlandı

Din İşleri Yüksek Kurulumuz, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’ndan görüş alarak 22.03.2020 tarihinde “Salgın Hastalık Durumunda Cenaze Namazı ve Defin İşlemleri” konulu bir fetva yayınlamıştır.

Koronavirüsten Ölenler Nasıl Gömülür?

Söz konusu fetvada “Hastalığın bulaşma riskine karşı uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda gerekli koruyucu tedbirler alındıktan sonra cenazenin usulüne uygun bir şekilde yıkanıp kefenlenmesi ve defnedilmesi gerektiği” vurgulanmış, devamında ise hastalığın bulaşma riskine göre bazı zaruret hükümlerine işaret edilmiştir.

03.04.2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce Başkanlığımıza “Bilim Kurulunun konuyu tartıştığı ve Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin cenazelerine diğer enfeksiyon hastalıklarından vefat edenlerden farklı bir uygulama yapmaya gerek olmadığı kararına vardığı” bildirilmiştir.

Ayrıca son dönemde, fetvadaki aslî hükmün dikkate alınmadığı, bunun yerine zarurete istinaden verilen hükümler çerçevesinde cenaze işlemlerinin gerçekleştirildiği yönünde Kurulumuza şikâyetler ulaşmıştır.

Koronavirüsten Ölenler Nasıl Gömülür?

Diyanetin’in defin işlemleriyle ilgili yazısında; “Bu itibarla, din kardeşlerimize karşı dini olarak son vazifemizi yaptığımız unutulmadan Kovid-19 sebebiyle vefat edenlerin cenazelerinin Kurulumuzun asli fetvası doğrultusunda koruyucu tedbirler alındıktan sonra usulüne göre yıkanması, kefenlenmesi ve defnedilmesi farz-ı kifâyedir.” denilmektedir.

Gerekli koruyucu kıyafet, teknik ekipman ve ehil gassalların bulunmadığı yerlerdeki cenazelerin de bu imkânların bulunduğu gasilhanelere nakledilerek bu dinî sorumluluğun usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için ilgililer tarafından gerekli tedbirler alınmalıdır.

Koronavirüsten Ölen kişiden Virüs bulaşır mı?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBU) Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerden virüsün geçme ihtimali olmadığını belirtti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP