DOLAR 32,9834 -0.19%
EURO 35,9150 -0.09%
ALTIN 2.541,10-0,37
BITCOIN 22322180,92%
İstanbul
33°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Liselerde Sınıf Geçme Nasıl Olacak? Sınıfta Kalma olacak mı? Sorumlu Geçmek ne demek?

Liselerde Sınıf Geçme Nasıl Olacak? Sınıfta Kalma olacak mı? Sorumlu Geçmek ne demek?

ABONE OL
18 Mayıs 2020 16:52
Liselerde Sınıf Geçme Nasıl Olacak? Sınıfta Kalma olacak mı? Sorumlu Geçmek ne demek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2020’de Liselerde Sınıf Geçme nasıl olacak? Dersten sorumlu geçmek ne demek? 2019-2020 eğitim öğretim yılı 1. döneminde zayıf dersi olan öğrenci sınıfta kalacak mı? 12. sınıftan sorumlu geçen öğrenci üniversite sınavına girebilecek mi? Sınıf geçme ile ilgili tüm sorular ve cevapları…

Milli Eğitim Bakanlığı sınıf geçmeyle ilgili sık sorulan soruları cevapladı. Ziya Selçuk’un okulların 31 Mayıs’a kadar uzaktan eğitime devam edecek olması ve sorumlu geçiş ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrası “sorumlu geçmek ne demek” öğrenciler ve veliler arasında merak konusu olmuştu. İşte merak edilen o sorular ve MEB’den yayımlanan cevaplar…

2020’de SINIF GEÇME NASIL OLACAK?

Sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak ve doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecekler.

2020 İKİNCİ DÖNEM NOTLARI NASIL VERİLECEK?

Öğrencilerin birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yılsonu başarı puanı buna göre hesaplanacak. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olabilecek. Öğrencilerin başarısız dersleri olması durumunda bu derslerden sorumlu olacaklar ve takvimine göre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılı olmaları halinde bir üst sınıfa geçecekler. Mezun durumda iseler mezuniyet puanları hesaplanarak mezun olacaklar.

2020’de SINIFTA KALMA OLACAK MI? ZAYIF NOTLA SINIF GEÇME NASIL OLACAK?

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçeceklerdir. Koronavirüs nedeniyle öğrenciler 2019-2020 eğitim öğretim yılı ilk döneminde (50’nin altındaki) zayıf not aldıkları dersler olsa dahi sınıfta kalmayacaklar ve bir üst sınıfa geçecekler ama zayıf notları olan derslerden de sorumlu tutulacaklar. Bir öğrenci sorumlu ders ile yani başarısız olduğu ders olmasına rağmen sınıf geçtiği taktirde bir sonraki eğitim öğretim yılında o dersin/derslerin sınavına girmesi ve o dersten/derslerden geçmesi gerekmektedir. Sorumlu geçme ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği şu şekilde:

Sorumlu Sınıf Geçme:

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır

Yılsonu beceri sınavında başarısız olan öğrencilerin bu derslere ait sorumluluk sınavları, iş dosyası dikkate alınmaksızın yazılı ve/veya uygulamalı sınav şeklinde yapılır.

Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması hâlinde kalkar.

Sorumluluk sınavlarına itiraz edilmesi durumunda bu Yönetmeliğin 49 uncu madde hükümleri uygulanır.

Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılır.

12. SINIFTAN NASIL MEZUN OLUNACAK?

Diğer sınıf düzeylerindeki öğrenciler gibi 12. sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yılsonu başarı puanı buna göre hesaplanacak. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olabilecek ancak diğer tüm sınıf düzeylerinde olduğu gibi 12. sınıf öğrencilerinin de başarısız dersleri olması durumunda bu derslerden sorumlu olacaklar ve takvimine göre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun olacaklar.

DEVAMSIZLIKTAN SINIFTA KALIR MIYIM?

Sadece birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınacak olup, bu kapsamda Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda devamsızlık süresini dolduran öğrenciler sınıf tekrarına kalacaktır.

PROJE ÖDEVİNİ TESLİM EDECEK MİYİZ?

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı yılsonu puanı birinci dönem puanlarıyla belirleneceğinden ikinci dönemde hiçbir ölçme ve değerlendirme aracı dikkate alınmayacaktır.

DİPLOMA PUANI NASIL HESAPLANACAK?

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde; “Mezuniyet puanı; 9,10, 11 ve 12. sınıfların yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasıdır.” şeklinde ifade edilmektedir. Buna göre; 12. sınıf öğrencilerimizin 9,10, 11. sınıflara ait yılsonu başarı puanları ile 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak mezuniyet puanları oluşturulacak ve diploma puanı olarak diplomalarına yazılacaktır.

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANACAK?

12. sınıftan mezun olacak öğrencilerimizin 9, 10 ve 11. sınıflara ait yılsonu başarı puanları ile 12. sınıfın birinci dönem puanları ile oluşan yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak oluşturulan diploma puanı, OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) hesaplanırken kullanılacak olan lise mezuniyet puanı olarak değerlendirilecektir.

TELAFİ EĞİTİMİ SÜRECİNDE YAPTIĞIMIZ ÖDEVLERDEN NOT ALACAK MIYIM?

Yüz yüze yapılamayan eğitim ve öğretim faaliyetlerinden öğrencilerimiz herhangi bir şekilde not ile değerlendirilmeyeceklerdir.

SORUMLU GEÇME SADECE BARAJ DERSLERDEN KALANLAR İÇİN Mİ GEÇERLİ OLACAK?

Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler baraj ders ayrımı olmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

ZAYIFI OLANLAR MI SORUMLU GEÇECEK YOKSA HERKES Mİ?

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçeceklerdir. Alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

1.DÖNEM MATEMATİKTEN KALDIM, SENEYE ONUN DA MI SORUMLULUK SINAVINA GİRECEĞİM YOKSA SADECE EDEBİYAT İÇİN Mİ GEÇERLİ BU DURUMU?

Doğrudan geçme şartlarını taşımayan öğrenciler hangi ders ve sayısı ne olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir. Sonraki süreçte (yeni eğitim ve öğretim yılında) ise öğrencilerin başarı durumu Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine göre değerlendirilecektir.

BEN SON SINIFIM VE ÜNİVERSİTEYE GEÇECEĞİM, İLK DÖNEM MATEMATİKTEN KALMIŞTIM ŞİMDİ NE OLACAK?

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine göre yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçmektedirler. Bu şartın taşınmaması durumunda 12. sınıf öğrencileri başarısız oldukları derslerden sorumlu olacaklar ve takvimine göre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun olacaklardır.

12. SINIF ÖĞRENCİLERİ SORUMLU OLARAK SINIF GEÇTİĞİNDE ÜNİVERSİTE SINAVINA GİREBİLECEK Mİ/DİPLOMALARINI ALABİLECEKLER Mİ?

12. sınıf öğrencilerinin başarısız veya sorumlu derslerinin olması üniversite sınavlarına girmelerinde herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Dolayısıyla tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebileceklerdir. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olacak ve diplomalarını alacaklardır. Ancak başarısız dersleri olan 12. sınıf öğrencileri bu derslerden sorumlu olacaklar ve takvimine göre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılı olmaları hâlinde mezun olup diploma almaya hak kazanacaklardır. Ayrıca bu durumda olup üniversiteye yerleşen öğrencilere YÖK tarafından diplomalarını Aralık ayı sonuna kadar öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumlarına ibraz etme hakkı tanınmıştır. Bu nedenle söz konusu öğrencilerin 31 Aralık tarihine kadar diplomalarını teslim etmeleri şartıyla üniversiteye kayıt yaptırmalarına da bir engel yoktur.

SORUMLU OLARAK GEÇTİĞİM DERSLERİN SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre sorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içerisinde yapılır. Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılır.

12. SINIFTA ÖĞRENİM GÖRÜP SORUMLU OLARAK SINIF GEÇEN ÖĞRENCİLERİN 2020-2021 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILININ 1. DÖNEMİNİN İLK HAFTASINDA YAPILACAK SORUMLULUK SINAVLARINDA TEKRAR BAŞARISIZ OLMASI DURUMUNDA İKİNCİ BİR SORUMLULUK SINAV HAKKI VERİLECEK Mİ?

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre sorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içerisinde yapılır. Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılır.

2019-2020 eğitim öğretim yılı için Orta Öğretim Genel Müdürlüğünün sık sorulan sorulara verdiği sorular doğrultusunda ilk döneminde zayıf notu olan bir öğrenci bir üst sınıfa geçebilecek fakat üst sınıfta o dersin sınavlarına girerek geçmekle yükümlü olacak. Mezun olabilmesi için sorumlu olduğu tüm dersleri geçmesi gerekecek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP