DOLAR 32,5181 0.19%
EURO 34,7812 0.03%
ALTIN 2.485,340,95
BITCOIN 20669944,32%
İstanbul
13°

HAFİF YAĞMUR

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ramazan’da İhtiyaç Duyulabilecek Bilgiler

ABONE OL
2 Ocak 2021 21:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ramazan'da İhtiyaç Duyulabilecek Bilgiler

Ramazan ayı boyunca ihtiyaç duyulabilecek bilgiler, sık sorulan sorular ve cevapları.


Hoşgeldin Mübarek Ramazan …

Hepinizin Ramazanı Mübarek Olsun.

Makalemizde; 2015 Ramazan İmsakiyesi, İftar Saatleri, Sahur Saatleri, Ramazan Pidesi Fiyatları, Razaman Ayı Ulaşım Ek Seferler, Ramazan Ayı Kutlama Mesajları vb çeşitli konu başlıkları bulacaksınız.

İçerikle ilgili dini bilgiler Diyanet’ten, diğer bilgiler ise kurumların kaynaklarından alınmıştır.

Ramazan Pidesi Fiyatları

350 gram Sade Pide: 1,80 TL
350 gram Susamlı Yumurtalı Pide: 2 TL
500 gram Susamlı Yumurtalı Pide: 3 TL
Bin gram Susamlı Yumurtalı Pide: 6 TL
İstanbul Halk Ekmek 250 gram Pide: 60 Kuruş

2015 Kadir Gecesi Ne Zaman?

Kadir Gecesi Ramazan Ayının 26. Günüdür. Bu tarih 2015 Ramazan ayı içerisinde 13 Temmuz 2015 Pazartesi gecesine denk gelmektedir.

Peygamber Efendimiz “faziletine inanarak ve sevabını da yalnız
Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş
günahlarının bağışlanacağı”
(Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafi rîn, 173-176) müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5)diyerek dua etmemizi tavsiye etmekte…

2015 Ramazan Bayramı Ne Zaman ve Kaç Gün?

Ramazan Bayramı 3,5 gün. 2015 Yılı Ramazan Bayramı Başlangıç ve Bitiş tarihleri:

AREFE : 16 TEMMUZ-2015
RAMAZAN BAYRAMI (1.Gun) : 17 TEMMUZ-2015
RAMAZAN BAYRAMI (2.Gun) : 18 TEMMUZ-2015
RAMAZAN BAYRAMI (3.Gun) : 19 TEMMUZ-2015

2015 Ramazan Bayram Namazı Kaçta?

2015 Ramazan Bayram Namazı 17 Temmuz 2015 Cuma günü kılınacaktır.
İstanbul Ramazan Bayram Namazı Saati: 06:31
Ankara Ramazan Bayram Namazı Saati: 06:18
İzmir Ramazan Bayram Namazı Saati: 06:44
Bursa Ramazan Bayram Namazı Saati: 06:32
Konya Ramazan Bayram Namazı Saati: 06:24
Antalya Ramazan Bayram Namazı Saati: 06:33
Adana Ramazan Bayram Namazı Saati: 06:14
Gaziantep Ramazan Bayram Namazı Saati: 06:06
Kayseri Bayram Namazı Saati: 06:10
Trabzon Ramazan Bayram Namazı Saati: 05:48
Diyarbakır Ramazan Bayram Namazı Saati: 05:53
Diğer iller Ramazan Bayram Namazı Saati: Tıklayınız…


2015 Fitre (Fıtır Sadakası) Ne Kadar?

Diyanet’ten yapılan açıklama: 2015 yılı Sadaka-ı Fıtır miktarı mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 11,50 TL (Onbir TL Elli Kuruş) olarak belirlenmiştir.

2015 İstanbul, Ankara ve İzmir Ramazan İmsakiyesi

Tüm İller için 2015 Ramazan İmsakiyesi, Tıklayınız …

2015 İstanbul Ramazan İmsakiyesi
2015 İstanbul Ramazan İmsakiyesi

2015 Ankara Ramazan İmsakiyesi
2015 Ankara Ramazan İmsakiyesi

2015 İzmir Ramazan İmsakiyesi
2015 İzmir Ramazan İmsakiyesi

2015 Ramazan Ayı MARMARAY Ek Seferleri

 2015 Ramazan Ayı MARMARAY Ek Seferleri

2015 Ramazan Ayı ŞEHİR HATLARI Ek Seferleri

2015 Ramazan Ayı ŞEHİR HATLARI Ek Seferleri

En Güzel Ramazan Mesajları, 2015 Ramazan Kutlama Mesajları

 • Ruhlаrımız huzur bulsun, sоfrаlаrımız аnlаm dоlsun, Ramazan аyımız mübarek olsun. Hayırlı Ramazanlar.
 • Güzel ve iman dolu bu ayda gözlеrinizdе ışık, sofralarınızda iftаr bereketi, evinizde mutluluk eksik olmasın. Hayırlı Ramazanlar.
 • İslаm’ın nurlu yüzü kаlbine dolsun, makamınız cennet, Hz. Muhammed komşunuz olsun, günlerinize mutluluk, gönlünüze saadet dolsun, Rаmаzаn-ı Şerifleriniz mübarek olsun.
 • Ellerin semaya, dillerin duaya, gönüllerin Mevlaya yöneldiği Mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dilerim.
 • Bаşı Rahmet оrtаsı mеrhаmеt sоnu isе cеhеnnеmdеn azat olan Mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dilerim.
 • Sevgi söze dolarsa dua olur, dua Allah’a ulaşırsa nur olur, aynı yolda birleşen dualarımızın nur’a dönüşüp Rabbimize ulaşması dileği ile Ramazanın Mübarek Olsun.
 • İslamın nurlu güneşi kalbine dolsun, makamın cennet, Hz. Muhammed(sav) komşun olsun, günlerin mutluluk, gönlün saadetle dolsun, Ramazanın mubarek olsun.
 • Yağmur yüklü bulutlar gibi gelerek bizleri Bereketiyle donatan Ramazan ayınız Mübarek olsun.
 • Allah’u Teala iki cihanda cümlemizi aziz ve bahtiyar eylesin… Cennetiyle, cemaliyle müşerref eylesin… Rıdvan-ı Ekberine vasıl eylesin. Ramazan ayınız mübarek olsun.
 • 11 Ayın Sulatını Ramazan’da gönülleriniz huzur sofranız bereketli Olsun, Ramazan Ayımız Mübarek olsun.
 • İslam’ın nurlu yüzü kalbine dolsun, makamınız cennet, Hz. Muhammed komşunuz olsun, günlerinize mutluluk, gönlünüze saadet dolsun, Ramazan-ı Şerifleriniz mübarek olsun.
 • Yüzünden gülücük, kalbinden sevgi, bedeninden sağlık, çevrende dostluk, ömründen huzur ve neşe eksik olmasın! Ramazan-ı Şerifleriniz hayırlı olsun.
 • Yağmur gibi bereketli ve yağmur taneleri kadar tatlı bereketli Ramazanlar dilerim.

Ramazan’da En Çok Sorulan Sorular, Oruç İlgili En Çok Sorulan Sorular

(Diyanet’ten alıntıdır)

Göz damlası orucu bozar mı?
Göz damlası orucu bozmaz.

Yıkanmak orucu bozar mı?

Ağız ve burnundan su girip sindirim cihazına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması orucuna zarar vermez. Nitekim Hz. Aişe ve Ümmü Seleme validemiz Hz. Peygamber (s.a.s.)’in Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıklarını haber vermişlerdir. Bu itibarla, ağız ve burnundan su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabileceği gibi, havuz veya denize de girebilir. Ancak yüzme esnasında su yutmaktan kaçınmak zor olduğu için ihtiyatlı davranmak uygun olur.

Nikotin bandı orucu bozar mı?

Deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz. Bu açıdan sigarayı bırakmak isteyenlerin kullandığı nikotin bantları da orucu bozmaz.

Oruçlu kimse diş tedavisi yaptırabilir mi?

Orucun bozulması için yeme, içme ve cinsel ilişki ya da bu anlamları ifade eden bir fiilin işlenmesi gerekir. Bu sebeple sırf dış tedavisi sebebi ile oruç bozulmaz. Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi için yapılan enjeksiyonlar da beslenme amacı taşımadığı için orucu bozmazlar. Ancak tedavi sırasında yapılan başka işlemler sebebi ile -mesela ağız su ile çalkalanırken- boğaza su, kan veya tedavide kullanılan maddelerden biri kaçarsa oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

Dış fırçalamak orucu bozar mı?

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun, misvak parçalarının veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.

Aşı olmak ve iğne yaptırmak orucu bozar mı?

Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.
Dinimiz, tedavi sürecinde olan hastaların oruç tutmamalarına ruhsat vermektedir. Bu nedenle, tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup, tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyor ve oruç tutmalarına da başka bir engel yoksa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırmak, damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.

Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması ise, orucu bozar.

Burun damlası orucu bozar mı?
Tedavî amacıyla burna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0,06 cm3 tür. Bunun bir kısmı da burun çeperleri tarafından emilmekte, çok az bir kısmı mideye ulaşmaktadır. Bu da, mazmaza (guslederken ağzı su ile çalkalamada) olduğu gibi affedilen miktar kapsamında değerlendirilebilir.

Televizyon veya cd’den mukabele dinlemekle hatim yapılmış olur mu?

Hatim, Kur’an’ın başından sonuna kadar Arapça olarak okunarak bitirilmesidir. Televizyon veya cd’den okunan bir mukabeleyi takip etmek veya dinlemek sevaptır. Ancak bu durumda kişi okunan mukabeleyi sadece dinlemekle yetinirse, Kur’an dinlemiş olur. Hatim yapmış olmak için Kur’an’ın bizzat tilavet edilmesi/okunması gerekir. Ancak kişi mukabeleyi takip esnasında aynı zamanda okursa hem dinlemiş hem de hatim yapmış olur.

Uçakla seyahat eden oruçlu kişi iftarını nasıl yapar?
Seyahate çıkan kişilerin, imsak ve iftarları bulundukları yere göre yapmaları gerekir. Uçakla seyahat eden oruçlu kişiler de, uçuş esnasında uçağın üzerinde bulunduğu yere göre imsak ve iftar yapmalıdırlar. Ancak çok hızlı uçaklarla kıtalararası yolculuk yapılması durumunda, imsak ile iftar arasında süre, anormal ölçüde kısa veya uzun olabilmektedir. Bu durumda, yolculuk yapacak kişi orucunu kazaya bırakabilir. Ancak oruca başlamış ise, bir takdir yaparak (mesela imsake başladığı yere göre) iftar edebilir.

Saç bakımı ve saç boyama orucu bozar mı?
Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Saç boyamak ve saç bakımı bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz.

Ramazan’da Tutulan Oruç ile ilgili HADİSLER

 • Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri,orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (halüf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur. 
 • Oruç perdedir. Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa “ben oruçluyum!” desin (ve ona bulaşmasın).
 • Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.
 • Cennette Reyyân denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez.
 • Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun seyabından hiçbir eksilme olmaz.
 •  Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.
 • Hilâli görünceye kadar oruç tutmayın, yine (müteakip) hilâli görünceye kadar da yemeyin. Bulut araya girerse ayı takdir edin.
 • Ramazan ayını, hilâli görmedikçe veya sayıyı ikmal etmedikçe öne alıp başlatmayın. (Hilali görüp veya sayıyı tamamladıktan) sonra müteakip hilâli görünceye veya sayıyı tamamlayıncaya kadar orucu tutun.
 • (Muteber) oruç, (hep beraber) tuttuğunuz gündekidir. (Muteber) iftar, hep beraber) ettiğiniz gündekidir. (Muteber) kurban (hep beraber) kurban kestiğiniz gündekidir.
 • İki bayram ayı eksilmezler: Bunlar Ramazan ve Zü’l-Hicce aylarıdır.
 • Kim orucu fecirden önce niyetle (kesin kılmazsa) onun orucu yoktur. 
 • Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin. 
 • Üç şey vardır orucu bozmaz: Hacamat olmak (kan aldırmak), kusmak, ihtilam olmak.
 • Hacamat ettiren de, hacamat eden de orucunu açmıştır. 
 • Kim oruçlu olduğu halde unutur ve yerse veya içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirip içirmiştir.
 • Sahur yemeği yiyin, zira sahurda bereket var


Eklenmesini istediğiniz bilgiler varsa yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP