DOLAR 27,1644 0.15%
EURO 28,8966 -0.03%
ALTIN 1.680,340,36
BITCOIN 722417-0,22%
İstanbul
24°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Şanlıurfa Ücretli Öğretmenlik Başvuruları (2021-2022)

Şanlıurfa Ücretli Öğretmenlik Başvuruları (2021-2022)

ABONE OL
17 Ağustos 2021 02:23
Şanlıurfa Ücretli Öğretmenlik Başvuruları (2021-2022)
1

BEĞENDİM

ABONE OL

ŞANLIURFA Ücretli Öğretmenlik Başvurusu (2021-2022); Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Eyyübiye, Halfeti, Haliliye, Harran, Hilvan, Karaköprü, Siverek, Suruç, Viranşehir Ücretli Öğretmenlik Başvuru Tarihi, Gerekli Belgeler, Başvuru Formu, Nasıl Başvurulur bilgileri ve duyurusu.

Ücretli Öğretmenlik başvuruları henüz başlamadıysa yada başvuru tarihini bilmiyorsanız www.ucretliogretmenlik.net/ucretli-ogretmenlik-basvurular-ne-zaman bağlantısından “Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlıyor” yazımıza göz atabilirsiniz.

Akçakale Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Ücretli Öğretmenlik Başvurularıyla ilgili henüz özel bir duyuru yapılmamıştır.

Herhangi bir duyuru yapılmamış dahi olsa 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi için e-Devlet üzerinden başvurulara açılmış olan e-Devlet Ücretli Öğretmenlik Modülü üzerinden online başvurunuzu mutlaka yapınız!

Birecik Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Birecik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Ücretli Öğretmenlik Başvurularıyla ilgili henüz özel bir duyuru yapılmamıştır.

Herhangi bir duyuru yapılmamış dahi olsa 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi için e-Devlet üzerinden başvurulara açılmış olan e-Devlet Ücretli Öğretmenlik Modülü üzerinden online başvurunuzu mutlaka yapınız!

Bozova Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Müdürlüğümüze bağlı okullarda görevlendirilmek üzere ek ders karşılığı (ücretli) öğretmen başvuruları e-devlet üzerinden başladıktan sonra ilk görevlendirmeler 31.08.2021 tarihine kadar yapılan başvurular arasından yapılacaktır.

2021-2022 Ücretli Öğretmen Başvuru Duyurusu için Tıklayın

2021-2022 Ücretli Öğretmen Başvuru Formu için Tıklayın

Ceylanpınar Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak, e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapıldıktan sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İnsan Kaynakları Birimine “Başvuru Formu” başvuru yapan kişi tarafından teslim edilecektir.

Gerekli Şartlar Duyurusu (indirmek için tıklayınız)

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU FORMU (indirmek için tıklayınız)

Eyyübiye Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Ücretli Öğretmenlik Başvurularıyla ilgili henüz özel bir duyuru yapılmamıştır.

Herhangi bir duyuru yapılmamış dahi olsa 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi için e-Devlet üzerinden başvurulara açılmış olan e-Devlet Ücretli Öğretmenlik Modülü üzerinden online başvurunuzu mutlaka yapınız!

Halfeti Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Halfeti İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Ücretli Öğretmenlik Başvurularıyla ilgili henüz özel bir duyuru yapılmamıştır.

Herhangi bir duyuru yapılmamış dahi olsa 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi için e-Devlet üzerinden başvurulara açılmış olan e-Devlet Ücretli Öğretmenlik Modülü üzerinden online başvurunuzu mutlaka yapınız!

Haliliye Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Müdürlüğümüze bağlı okullarda görevlendirilmek üzere ek ders karşılığı (ücretli) öğretmen başvuruları e-devlet üzerinden başladıktan sonra ilk görevlendirmeler 23.08.2021 tarihine kadar yapılan başvurular arasından yapılacaktır.

Ücretli Öğretmen Başvuru Gerekli Şartlar Duyurusu (indirmek için tıklayınız)

Ücretli Öğretmen Başvuru Formu (indirmek için tıklayınız)

Harran Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Harran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Ücretli Öğretmenlik Başvurularıyla ilgili henüz özel bir duyuru yapılmamıştır.

Herhangi bir duyuru yapılmamış dahi olsa 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi için e-Devlet üzerinden başvurulara açılmış olan e-Devlet Ücretli Öğretmenlik Modülü üzerinden online başvurunuzu mutlaka yapınız!

Hilvan Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 1. DÖNEMİ İÇİN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI BAŞLADI

Hilvan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı için ÜCRETLİ ÖĞRETMEN alımı yapılacaktır.

İLGİLİ MEVZUAT:

A. Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar.
B. Talim ve Terbiye Kurulu Kararı
C. Milli Eğitim Bakanlığı Norm Kadro Yönetmeliği.
D. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu.
E. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü’nün 2011/43 sayılı genelgesi
F. Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ve Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esasları

GENEL AÇIKLAMALAR

1-Ücretli Öğretmenlik görevlendirmeleri dönemlik yapılmakta olup 2021-2022Eğitim Öğretim yılı 1.Dönem başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.(Üniversite mevzunları başvuru yapabilir.)E-devlet üzerinde başvuruları kabul edilen adaylar en geç 20 Ağustos 2021Cumagününe kadar istenen evrakları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Güler ALAMAN ve Lami AÇIKADA’ya teslim edeceklerdir.

2-Üniversitelerin Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Sağlık Bilimleri lisansmezunları ile İlahiyat, Okul öncesi ve Çocuk Gelişimi branşlarında lisans / ön lisans programlardan mezun olanların başvuruları kabul edilecektir. Bu bölümlerin haricinde başka başvuru alınmayacak olup, ihtiyaç olması halinde meslekbranşı mezunları için duyuru yapılacaktır.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, İHL Meslek Dersleri Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği ve Çocuk Gelişimi Öğretmenliği alanlarında lisans mezunu olmadığı/kalmadığı zaman ön lisans mezunu adaylara göre görev verilecektir. İlahiyat, Okul öncesi ve Çocuk Gelişimi dışındaki ön lisans programı mezunlarının başvuruları alınmayacaktır.
4- Ders Ücret Karşılığı görevlendirme durumunda; görevlendirilen kuruma kadrolu öğretmen ataması olması halinde, görevlendirmeye esas öncelik sırasının en son kişiden başlanarak, ders ücret karşılığı görevlendirme onayı iptal edilecektir. Önceliğin eşit olması halinde kura ile onay iptali yapılacaktır.
5-İhtiyaç oluştuğunda (boş norm, izin, rapor, tayin, emeklilik gibi nedenlerle) görevlendirmeler 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı boyunca aşağıda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.
6-Bu kılavuzda yapılan açıklamalara ek olarak oluşabilecek değişiklikler ile uygulamalara yönelik açıklamalar http://hilvanmem.meb.gov.tr/ adresinde yayınlanacaktır.

DERS ÜCRETİ KARŞILIĞINDA GÖRELENDİRİLECEKLERDE ARANACAK GENEL ŞARTLAR:

1. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
2. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyor olmak.
3. Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
4. Sağlık durumunun öğretmenlik görevini yapmasına engel olmamak.
5. Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi bulunmamak. Askerliğini yapmış, askerlikten muaf ya da askerliği 17 Haziran 2022 tarihine kadar tecil edilmiş olmak.(Bakaya kalmamak).
6. Yurt dışındaki yükseköğretim kuramlarından mezun olanlar bakımından, öğreniminin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği yapılmış olmak.

DERS ÜCRETİ KARŞILIĞINDA GÖREVLENDİRMELERDE ÖNCELİK DURUMU VE ESASLAR

A-Sınıf Öğretmenliği için öncelik sırası:
1-Eğitim Fakültelerinin sınıf öğretmenliği bölümü mezunları
2- Eğitim Fakültelerinin diğer bölümlerinden mezun olanlar
3- Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarından formasyonu olanlar
4- Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarından formasyonu olmayanlar

B- Ücretli Öğretmen görevlendirmeleri;
-İhtiyaca göre de kamu görevlileri ile emeklilerin görevlendirmeleri en son yapılacaktır.

C-Branş Öğretmenliği için öncelik sırası:
1- Eğitim Fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olanlar
2- Fen Edebiyat Fakültesinin ilgili bölüm mezunlarından formasyonu olanlar
3- Fen Edebiyat Fakültesinin ilgili bölüm mezunları(formasyonsuz)

D-Okul Öncesi öğretmenliği için öncelik sırası:
1) Talim ve Terbiye Kurulu Kararına göre okul öncesi öğretmenliğine kaynak teşkil eden yüksek öğretim programından mezun ataması yapılmamış öğretmenlerden, yüksek lisans belgesi/diploması olanlar.
2) Talim ve Terbiye Kurulu Kararına göre okul öncesi öğretmenliğine kaynak teşkil eden yüksek öğretim programından mezun, (Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi dahil) ataması yapılmamış öğretmenlerden, lisans belgesi/diploması olanlar.
3) Üniversitelerin Ev Ekonomisi Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü mezunları.
4) Üniversitelerin okul öncesi öğretmenliği, anaokulu öğretmenliği, çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitimi öğretmenliği, Çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği veya çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü ön lisans mezunları.
5) Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü, Meslek Yüksekokulu Hemşirelik ve Bakım Hizmetleri Bölümü Çocuk Gelişimi Programı ön lisans mezunları.
6) Açık öğretim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği Bölümünde okuyup ön lisans mezunu olduğunu Belgelendirenler.

NOT 1: Görevlendirmeler KPSS puanlarına ve hizmetin gereği esaslarına göre yapılacaktır.

NOT 2: Başvuru e-devlet üzerinden yapıldıktan sonra evrakların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslimi ile tamamlanmış olacaktır.

İSTENİLEN EVRAKLAR: (mavi telli dosya içinde aşağıdaki sıraya göre olmalıdır.)

1-Başvuru Formu (Müdürlüğümüz Web Sitesinden Temin Edilecek.)
2-Diploma veya Mezuniyet Belgesinin onaylı fotokopisi
3-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
4-Sabıka Kaydı
5-İki Adet Vesikalık Fotoğraf
6-Formasyon belgesi ve diğer sertifikalar(İngilizce-Bilgisayar)
7-Askerlik Durum Belgesi (Erkekler İçin)
8-Emeklilik Kimlik Kartı Fotokopisi (Emekliler için)
9-E-Devlet Diploma Doğrulama Belgesi
10-KPSS Sonuç Belgesi

Karaköprü Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Karaköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Ücretli Öğretmenlik Başvurularıyla ilgili henüz özel bir duyuru yapılmamıştır.

Herhangi bir duyuru yapılmamış dahi olsa 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi için e-Devlet üzerinden başvurulara açılmış olan e-Devlet Ücretli Öğretmenlik Modülü üzerinden online başvurunuzu mutlaka yapınız!

Siverek Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Ücretli Öğretmenlik Başvurularıyla ilgili henüz özel bir duyuru yapılmamıştır.

Herhangi bir duyuru yapılmamış dahi olsa 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi için e-Devlet üzerinden başvurulara açılmış olan e-Devlet Ücretli Öğretmenlik Modülü üzerinden online başvurunuzu mutlaka yapınız!

Suruç Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Suruç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Ücretli Öğretmenlik Başvurularıyla ilgili henüz özel bir duyuru yapılmamıştır.

Herhangi bir duyuru yapılmamış dahi olsa 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi için e-Devlet üzerinden başvurulara açılmış olan e-Devlet Ücretli Öğretmenlik Modülü üzerinden online başvurunuzu mutlaka yapınız!

Viranşehir Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı için merkez ve kırsal mahalle okullarımızda görevlendirilmek üzere Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi mezunu + Pedogojik Formasyon belgeleri olan mezunların ücretli öğretmenlik başvuruları alınacaktır.

Başvuru işlemleri 16.08.2021 ve 27.08.2021 tarihleri arasında müdürlüğümüzde oluşturulan komisyona yapılmaktadır. Şartları taşıyanların başvuru formunu doldurup teslim etmeleri yeterlidir. Başvuru formunda belirtilen belgeleri görev çıkması halinde ibraz edeceklerdir.
İlgililere önemle duyurulur.

Ücretli Öğretmenlik Formu (indirmek için tıklayınız.)

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9’uncu maddesinde; “(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumları ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde haftada 30 saate,kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.” hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede;

1- Anılan Kararın 9’uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendi kapsamında ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirileceklerde sırasıyla:

a) Mezuniyeti, görevlendirileceği alanın öğretmen atamasına kaynak teşkil eden yükseköğretim programları arasında yer alanlara,

b) Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programı mezunlarından, görevlendirileceği alan dışındaki programlardan mezun olup yan alanı görevlendirileceği alana uygun olanlara,

c) Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programı mezunlarından, görevlendirileceği alan dışındaki programlardan mezun olup mezuniyeti görevlendirileceği alana yakınlık gösterenlere,

ç) Mezuniyeti görevlendirileceği alana yakınlık gösterenlerden başlamak üzere diğer yükseköğretim pogramı mezunlarına,öncelik verilecektir.

2- Birinci madde kapsamında yapılacak görevlendirmelerde, Talim ve Terbiye Kurulunun “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları”na ilişkin Kurul Kararında belirtilen öncelik durumları dikkate alınacaktır.

3- Ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilecekler bireysel başvuranlar arasından belirlenecektir. Öğretim yılı içerisinde çeşitli nedenlerle ihtiyaç oluşması hâlinde bu kapsamda görevlendirme yapılabilecektir.

4- Bir alana birden fazla aynı nitelikleri taşıyanların başvuruları hâlinde sırasıyla; bir önceki öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilen, Kamu Personel Seçme Sınavı puanı yüksek olan, diploma notu yüksek olan tercih edilecek; eşitliğin devamı hâlinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenecektir.

5- Emekliler, yaş haddini aşmamış olmaları kaydıyla ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilebilecektir.

6- Bu kapsamda görevlendirilecekler, göreve başlamadan en az bir gün önce sosyal güvenlik kurumuna bildirilecektir.

7- Bu kapsamda görevlendirilenlerin ücretleri, zorunlu haller dışında görev yaptıkları ayı takip eden ayın en geç ilk beş iş günü içerisinde ödenecek; sosyal güvenlik primi kesintileri ilgili mevzuatı doğrultusunda aksatılmadan yapılacaktır.

8- Aynı belediye sınırları içinde alanlarında aylık karşılığı ders ve zorunlu ek ders görevi saatlerini dolduramayan öğretmen varken bu dersler, ek ders ücreti karşılığında ders okutanlara verilmeyecektir.

9- Ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirme yetkisi il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinde olup sorunlar mahallinde çözülecektir.

10- Anılan Kararın 9’uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (2) numaralı alt bendi kapsamında usta öğretici olarak görevlendirileceklerde; yukarıda belirtilen hususlardan bağımsız olarak Millî Eğitim Bakanlığı Kurumlarında Sözleşmeli veya Ek Ders Görevi ile Görevlendirilecek Uzman ve Usta Öğreticiler Hakkında Yönetmelik hükümlerinde belirlenen şartlar aranacaktır.

DERS ÜCRETİ KARŞILIĞINDA GÖRELENDİRİLECEKLERDE ARANACAK GENEL ŞARTLAR:

1. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinde belirtilen Genel ve Özel şartları taşıyor olmak.

3. Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

4. Sağlık durumunun öğretmenlik görevini yapmasına engel olmamak.

5. Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi bulunmamak. Askerliğini yapmış, askerlikten muaf ya da askerliği 18 Haziran 2022 tarihine kadar tecil edilmiş olmak.(Bakaya kalmamak).

6. Yurt dışındaki yükseköğretim kuramlarından mezun olanlar bakımından, öğreniminin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği yapılmış olmak.

7. Emekli olan branş ve sınıf öğretmenleri ek ders ücreti karşılığı öğretmenlik başvurusu müracaatında bulunabilecektir.

ŞANLIURFA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SONUÇLARI  – için tıklayınız

e-Devlet üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Sitemizi facebookinstagramtwittertelegram ve pinterest sosyal medya hesaplarımızdan anlık olarak, e-posta aboneliği ile de günlük bildirim e-postası alarak takip edebilirsiniz.

İnternet sitemizde ve Sosyal medya hesaplarımızda birçok sorunun cevabı mevcuttur!

Facebook : https://www.facebook.com/ucretliogretmenlik.net

Facebook Grup : https://www.facebook.com/groups/312238099209195

İnstagram : https://www.instagram.com/ucretliogretmenlk/

Pinterest : https://tr.pinterest.com/ucretliretmenlik/

Twitter :  https://twitter.com/ucretliogrtmen

Telegram : https://t.me/ucretliogretmenlk

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP