DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5743595,62%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şehirlerarası Yolculuk Yasak mı?

Şehirlerarası Yolculuk Yasak mı?

ABONE OL
10 Nisan 2020 12:39
Şehirlerarası Yolculuk Yasak mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şehirlerarası Yolculuk Yasaklandı mı? Kimler Şehirlerarası Yolculuk Yapabilecek? Otobüsle yolculuk için Valilikten izin nasıl alınır? Şehirlerarası yolculuk yasağı hangi Büyükşehirleri kapsıyor?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27 Mart 2020 Cuma gecesi yapılan açıklamalar doğrultusunda “Koronavirüs Tebdirleri Kapsamında Şehirlerarası Otobüs Yolcu Taşımacılığı” ile İlgili Ek Genelge yayınlandı.

Şehirlerarası yolculuk yasaklandı mı?

Genelgeye göre Şehirlerarası otobüslerle yapılacak olan yolculuklar yasaklandı.

Kimler Şehirlerarası Yolculuk Yapabilecek?

Genelgeye göre; Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.

Otobüsle yolculuk için Valilikten izin nasıl alınır?

Şehirlerarası otobüsler ile iller arasında seyahat etmek zorunda olanlar, Valilik yada Kaymakamlık bünyesindeki Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklar. Yolculuk yapabilme şartlarını taşıyanlara kurul tarafından “şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi” verilecektir.

Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacak. Otogarlarda görev yapacak bu kurulların görevinin niteliğine uygun yerler tahsis edilecek.

Seyahat İzin Kurulunca, şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek.

Şehirlerarası yolculuk yasağı hangi Büyükşehirleri kapsıyor?

ADANA
ANKARA
ANTALYA
AYDIN
BURSA
BALIKESİR
DENİZLİ
DİYARBAKIR
ERZURUM
ESKİŞEHİR
GAZİANTEP
HATAY
İSTANBUL
İZMİR
KAHRAMANMARAŞ
KAYSERİ
KOCAELİ (İZMİT)
KONYA
MALATYA
MANİSA
MARDİN
MERSİN
MUĞLA
ORDU
SAKARYA
SAMSUN
ŞANLIURFA
TEKİRDAĞ
TRABZON
VAN

Demiryolları ile yolculuk yasak mı?

TCDD, Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri dahil tüm şehirler arası seferlerini durdurma kararı aldı.

Havayolları (Uçak) ile yolculuk yasak mı?

Yurt içi uçuşlar belirli sayıda ve özel izin ile THY tarafından yapılacak.

Özel Araçla yolculuk yasaklandı mı?

Bu konuda henüz bir genelge yok. Bu doğrultuda yasak geldi denilemez ama Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşmadan genel bir anlam ifadesi çıkmıştı. Bekleyip göreceğiz.

“Şahsi araçla şehir dışına yolculuk yasak mı” yazımızı “www.ucretliogretmenlik.net/sahsi-aracla-yolculuk-yasak-mi” sayfamızdan okuyabilirsiniz.

Koronavirüs Tebdirleri Kapsamında Şehirlerarası Otobüs Yolcu Taşımacılığı İle İlgili Ek Genelge

1-Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile iller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi 17:00’den itibaren ancak valiliklerin izni ile yapılabilecektir.

2- Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.

3- İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecektir.

4- Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacaktır. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.

5- Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecektir.

6- Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaktır.

7- Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.

8- Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.

9- Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacaktır.

10- Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir.

11- Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanacaktır.

12- İzinsiz yolculukların önlenmesi için Valiliklerce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler planlanacaktır.

13- Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, valiliklerce sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlancaktır.

Söz konusu kararlar çerçevesinde, il Valileri tarafından, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddeleri gereğince otobüs seferlerinin 28.03.2020 tarihi 17:00’den durdurulması için gerekli kararların ivedilikle alınması, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemelidir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP