DOLAR 32,5320 0.23%
EURO 34,7325 0%
ALTIN 2.491,531,20
BITCOIN 20552073,49%
İstanbul
13°

HAFİF YAĞMUR

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sınıfta Kalma olacak mı? Zayıf Dersten Sorumlu Geçmek ne demek?

Sınıfta Kalma olacak mı? Zayıf Dersten Sorumlu Geçmek ne demek?

ABONE OL
18 Mayıs 2020 16:46
Sınıfta Kalma olacak mı? Zayıf Dersten Sorumlu Geçmek ne demek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dersten sorumlu geçmek ne demek? Koronavirüs nedeniyle 2019-2020 eğitim öğretim yılı 1. döneminde dersi zayıf olan öğrenci sınıfta kalacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un okulların 31 Mayıs’a kadar uzaktan eğitime devam edecek olması ve sorumlu geçiş ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrası “sorumlu geçmek ne demek” öğrenciler ve veliler arasında merak konusu oldu.

2020’de SINIF GEÇME NASIL OLACAK?

Ziya Selçuk’a öğrencilerin bir üst sınıfa geçmesinde uygulanacak sistemin sorulması üzerine, “Sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak” dedi.

2020 İKİNCİ DÖNEM NOTLARI NASIL VERİLECEK?

Ziya Selçuk, 2019-2020 eğitim öğretim yılında sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notların geçerli olacağını ve öğrencilerin not ortalamalarının kaç olursa olsun, zayıf dersi bile olsa sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceğini ifade etti.

Selçuk, “Dolayısıyla şu anda ikinci dönemde bir not verilmesi söz konusu değil, birinci dönemin notları geçerli. Öğrencilerimiz sıkıntıya girmesinler, diyelim ki bir zayıf not olması durumu söz konusu ise herhangi bir şekilde sorumlu olarak üst sınıfa geçecekler.” dedi.

2020’de SINIFTA KALMA OLACAK MI? ZAYIF NOTLA SINIF GEÇME NASIL OLACAK?

Koronavirüs nedeniyle öğrenciler 2019-2020 eğitim öğretim yılı ilk döneminde (50’nin altındaki) zayıf not aldıkları dersler olsa dahi sınıfta kalmayacaklar ve bir üst sınıfa geçecekler ama zayıf notları olan derslerden de sorumlu tutulacaklar. Bir öğrenci sorumlu ders ile yani başarısız olduğu ders olmasına rağmen sınıf geçtiği taktirde bir sonraki eğitim öğretim yılında o dersin/derslerin sınavına girmesi ve o dersten/derslerden geçmesi gerekmektedir. Sorumlu geçme ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği şu şekilde:

Sorumlu Sınıf Geçme:

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır

Yılsonu beceri sınavında başarısız olan öğrencilerin bu derslere ait sorumluluk sınavları, iş dosyası dikkate alınmaksızın yazılı ve/veya uygulamalı sınav şeklinde yapılır.

Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması hâlinde kalkar.

Sorumluluk sınavlarına itiraz edilmesi durumunda bu Yönetmeliğin 49 uncu madde hükümleri uygulanır.

Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için
aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılır.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE 2020’de SORUMLU SINIF GEÇME NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Olağanüstü bir süreçte çocukları birinci dönemde zayıf not aldıklarına bağlı olarak sınıfta bırakmamız ya da onları başka problemlerle karşı karşıya getirmemiz doğru değil. Öğrencinin lehine bir bakış açısıyla sorumlu sınıf geçme söz konusu olacak, üst sınıflarda bu sorumluluklarını yerine getirmek kaydıyla.” dedi.

Çocukların bir üst sınıfın derslerini anlayabilmesi için bu senenin derslerini anlaması gerektiğini, işlenen bütün konuların sarmal bir yapısının bulunduğunu, ilkokuldaki bir konunun lisedeki konularla birbirine bağlı olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamalar doğrultusunda anladığımız; 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk döneminde zayıf notu olan bir öğrenci bir üst sınıfa geçebilecek fakat üst sınıfta o dersin sınavlarına girerek geçmekle yükümlü olacak. Mezun olabilmesi için sorumlu olduğu tüm dersleri geçmesi gerekecek. Sorumlu sınıf geçmeyle ilgili yönetmelik koronavirüs nedeniyle bu yıl ve önümüzdeki yıl için biraz esnetilecek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP