DOLAR 32,1453 -0.21%
EURO 35,1827 0.11%
ALTIN 2.517,850,70
BITCOIN 2159861-0,28%
İstanbul
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ücretli Öğretmen Uzaktan Eğitimde Maaş Alacak mı?

Ücretli Öğretmen Uzaktan Eğitimde Maaş Alacak mı?

ABONE OL
10 Nisan 2020 12:46
Ücretli Öğretmen Uzaktan Eğitimde Maaş Alacak mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ücretli öğretmenler Koronavirüs tatilinde verilen uzaktan eğitimde maaş alacak mı? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konu hakkında ki açıklaması.

Pazartesi itibariyle EBA TV’den uzaktan eğitim başlayacak. Birçok ücretli öğretmen öğrencilerini mağdur etmemek ve destek olabilmek adına EBA sistemine giriş kayıtlarını yapmış durumda. MEB ise eğitimlerin EBA sisteminden öğretmenlerle etkileşimle değil EBA TV’den tüm öğrencilere ortak bir şekilde yapılacağını belirttiğini, bundan dolayı öğretmenin fiilen derse girmiş sayılmayacağını belirtiyor.

Ziya Selçuk 20 Mart 2020 gecesi instagram canlı yayınında Uzaktan Eğitimi şu cümlelerle anlattı:

Dersler internet üzerinden değil TV üzerinden verilecek. Uzaktan eğitimden kastımız özellikle televizyon yayınıdır.

TV kanalının Canlı Yayınında ne demişti?

Ziya Selçuk bir televizyon kanalında gelen soruları yanıtladı. Bu sorulardan biriside “Ücretli öğretmenler ücretlerini alabilecek mi?” oldu. Bakan Selçuk bu soruya;

Mevzuat girilen ders başına verilen ücreti söylüyor. Bu mevzuatla bunu yapmamız söz konusu değil. Süreç uzarsa ne yapabiliriz diye görüşüyoruz ama şimdilik mevcut mevzuat geçerli. Bununla ilgili çalışıyoruz.

dedi.

Bakan Selçuk’un vurguladığı mevzuata göre ücretli öğretmen maaşları “(Ek ders ücretleri) 657 sayılı kanunun 176. maddesi” ve “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar” doğrultusunda ödenmektedir. MEB “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar” a dayanarak “ek ders ücreti karşılığı görevlendirilen ücretli öğretmenler fiilen ders görevini yerine getirmediklerinden dolayı ek ders ücreti ödenmeyecektir” demektedir.

Bakan’dan yeni bir açıklama daha:

Şimdi mevcut mevzuat diyor ki, ücretli öğretmenlik girilen ders karşılığı verilen bir durumdur.Dolayısıyla bizim şu andaki mevzuat içerisinde hani bunu yapmanız mümkün görünmüyor ama ülke olağanüstü bir dönemden geçiyor, istisnai bir durum söz konusu. Ne yapabiliriz, nasıl yapabiliriz süreç uzarsa, vesaire bununla ilgili birtakım çalışmalar, görüşmeler var ama şu anda mevcut mevzuat geçerli.

Bakan Ziya Selçuk Ücretli Öğretmen Mağdur Edilmeyecek Demişti!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs tatili ilan edildiğinde yaptığı basın açıklamasında ücretli öğretmen maaşlarıyla ilgili gelen soru üzerine “Tatil sürecinde Ücretli Öğretmenleri madur etmemeye çalışacağız” demişti.

Devlet Mevzuata sadık kalmakta ısrar ediyor

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında tatil kararı alındığından beri MEB mevzuatı öne sürerek ısrarla ücretli öğreten ve usta öğreticilere bu süreç için maaş ödemeyeceğini dile getiriyor.

Artık bu konudan çok rahatsız olduğu açık bir şekilde görülen MEB’in son günlerde “ücretli öğretmen” sözcüğünü açıklamalarında kullanmamaya çalışması gözlerden kaçmıyor. Hatta bu soruyu gündemden düşürmek adına Bakan Selçuk’a instagram canlı yayınında çok sorulan sorular diye aktarılan sorular arasında ücretli öğretmenlerle ilgili tek bir sorunun yer almaması Bakanlığın bu konuyu gündeme getirmekten kaçındığı algısı yaratmış durumda.

Ücretli’de olsa bir ÖĞRETMEN !

Ücretli öğretmenler; asgari maaşın bile altında çalışmak zorunda kalan, sigortası yarım yatırılıp kalan kısmını yine aldığı bu maaştan ödemek zorunda kalan, hiçbir hak talebinde bulunamayan eğitim hizmetçileri!

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ek ders ücretlerini 2 katına çıkarma vaadi hala gerçekleşmemiş durumda! Ücretli öğretmenlerin ülkenin ekonomik sıkıntıların farkında olmadığı düşünülmemeli. Ama yıllardır süren cefa da artık son bulmalı! Verilen bu taahhütün gerçekleşmesi ücretli öğretmenlerimizi oldukça rahatlatacaktır.

Bu insanların da evlerini geçindirmek zorunda olduğu unutulmamalı. Zorunlu tatilin ne kadar süreceği belli olmadığından dolayı süreç uzadıkça ücretli öğretmenler de ciddi anlamda mağduriyet yaşayacaklar. Buna devletin bir çözüm bulması gerekmektedir. Tıpkı sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler gibi ücretli öğretmenlerde Pazartesi günü EBA sisteminde öğrencilerine yardımcı olabilmek ve birşeyler öğretebilmek adına yer alacaklar. Hemde ÜCRET almadan! İşte bu fedakarlıktır! Ücretli de olsa bir ÖĞRETMENİN FEDAKARLIĞIDIR!

Bakan Selçuk ve Devlet büyüklerimizin bu fedakarlığı görüp ek ders saati karşılığı ücretle çalışan eğitim emekçilerimizi mağdur etmeyeceğini ümit ediyoruz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Ayse

    Kimsenin umrunda değil ücretli öğretmenler. Sokaktaki insanın, eşin, annenin, babanın, eğitim verdiğin öğrencinin bile saygısı yok. Kpss yi geçemediysen atanamadıysan insan bile değilsin. Öl daha iyi. Atanmaya garantin yoksa okuma kardeşim. Öğretmenlik falan okuma. Hayallerini de hayatını da çöp eder bu sistem.

BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP