DOLAR 32,3102 0.01%
EURO 35,2497 0.27%
ALTIN 2.524,250,96
BITCOIN 2163879-0,01%
İstanbul
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ücretli Öğretmene maaş müjdesi yolda

Ücretli Öğretmene maaş müjdesi yolda

ABONE OL
30 Mart 2020 05:06
Ücretli Öğretmene maaş müjdesi yolda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’lunun bugün şahsi twitter hesabından attığı mesaj, Ücretli Öğretmen ve Usta Öğreticilere yönelik maaş çalışmalarının olduğunu ortaya koydu.

Ziya Selçuk, mevzuata takıyoruz diyordu

Koronavirüs salgını nedeniyle okulların zorunlu tatil edilmesi sonrasında ücretli öğretmen ve usta öğreticilerin maaş akıbeti belirsiz bir hale gelmişti. Birçok defa sosyal medyada bir araya gelen öğretmenler ne kadar baskı yapsalarda Ziya Selçuk’un “mevzuat izin vermiyor” cümleleriyle moral kaybediyorlardı. Buna rağmen Milli Eğitim Bakanı’nın “üzerinde çalışıyoruz” sözleriyle umutlarını taze tutmaya devam ediyorlardı.

Beklenen müjde yolda mı?

Bugün Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’nun yaptığı açıklamayla ümitler tavan yaptı. Hamza Aydoğdu, yaptığı açıklamada “Sayın Bakanımız @ziyaselcuk, Ücretli Öğretmenler ve Usta öğreticlerle ilgili: Maliye Bakanlığımızla birlikte çalışıyoruz. Yakın zamanda bir açıklama gelecek.” dedi.

Mağduriyet büyümeden bir an önce gerekli adımlar atılmalıdır

Usta Öğreticiler ve Ücretli Öğretmenler fiilen giremedikleri dersin ek ders ücretini alamamaktalar, mevzuat buna izin vermiyor. Koronavirüs nedeniyle son dönemde yaşananlara bakacak olursak dünyada artık ne anlaşmalar, ne de kanunlar işlemez durumdadır. AB’nin durumu ortadadır. Olağanüstü bir durumun yaşandığı şu günlerde devletimizin bu mağduriyete çoook acil bir çözüm getirmesi önemlidir. Süreç uzadıkça mağduriyet te artmaktadır.

Herkese var bize yok

Türkiye’de, 1 milyon 77 bin 307 öğretmen var. Bu öğretmenlerin 994 bin 634’ü kadrolu, 82 bin 673’ü sözleşmeli ve 32 bini rehabilitasyon merkezlerinde olmak üzere, usta öğreticilerle birlikte yaklaşık 100 bin de ücretli öğretmen var. Sayıları 100 bin civarında olan Usta Öğreticiler ve Ücretli Öğretmenler, asgari ücretin bile altında çalışan eğitim emekçilerimiz. Bu kadar düşük bir ücretin üstüne bir de SGK prim ödeme gün sayısı yarım yatırılmakta. Geri kalan günlerini ise aldıkları bu cüzzi maaşla yatırmak zorunda kalmaktadırlar. SGK prim gününü 30 güne tamamlamazlarsa üstüne birde ceza yememektedirler. Bu kadar olumsuzluğa rağmen gerek meslek sevgisi gerekse de yaşam mücadelesi nedeniyle aylık 5000 TL ücret alan Sözleşmeli ve Kadrolu Öğretmenler ile aynı görevleri yapmaya devam etmekteler. Koronavirüs’ün ülkemizi de vurduğu şu günlerde devletin yeni kadrolar açması, Sözleşmeli ve Kadrolu Öğretmenlere fiilen görev almadıkları halde ek ders ücretlerini ödeyeceğini açıklaması, zaten mağduriyet içerisindeki Usta Öğreticiler ve Ücretli Öğretmenleri artık yeter deme noktasında bırakmıştır. Sosyal medyaya bakılacak olursa bu zor durumu “artık yeter, bizde insanız, herkese var bize yok” cümleleriyle anlattıkları görülmektedir. Devletin elbetteki öncelikleri söz konusudur ama yıllara yayılmış bir mağduriyetinde artık son bulmasının zamanı gelmiştir. Koronavirüs bir milat olmalıdır!

Son Twitter hareketine sizde katılın, bizim paylaşımımız:

“Ücretli Öğretmenlerin problemleri uzun yıllara dayanıyor. Bunda tek bir partinin değil tüm siyasi partilerin sorumuluğu var. Verilen sözlerin tutularak, mağduriyet azaltılana kadar #ÖğretmenimeMüjdeVerin

MESAJ SONRASI ÖĞRETMENLERİN SEVİNCİ

Hamza Aydoğdu’nun Usta Öğreticiler ve Ücretli Öğretmenler arasında heyecan yaratan bu açıklamasından sonra sosyal medyada “Bizi yalnız, çaresiz bırakmadığınız için çok teşekkür ederiz. Bizlere destek olan herkese teşekkür ederiz. Bizler bu ülkenin üvey evlatları değiliz. Sağ olsun devletimiz…” şeklinde teşekkür paylaşımları yapıldı.

Devletimiz büyüktür, zor bir dönemden geçtiğimiz malumdur. Buna rağmen devletimizin, öğretmenlerimizi mağdur etmeyeceğine inancımız yüksek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP