DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15765260,09%
İstanbul
16°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Ücretli Öğretmenin alacağı Ücret netleşti

Ücretli Öğretmenin alacağı Ücret netleşti

ABONE OL
10 Nisan 2020 12:38
Ücretli Öğretmenin alacağı Ücret netleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ücretli Öğretmenlerin alacakları ücret bu gece Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile belli oldu. Karara göre Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görevli Ücretli Öğretmenlere koronavirüs (Covid-19) nedeniyle verilen zorunlu tatilde ve uzaktan eğitim döneminde üzerlerinde bulunan ek ders görevi kadar ek ders saati karşılığı ücret verilecek.

Ücretli Öğretmen Koronavirüs Tatilinde Ücret Alacak mı?

Ücretli öğretmenlerin mevzuat nedeniyle koronavirüs tatilinde ve uzaktan eğitim döneminde maaş almalarının önündeki engel, 3 Nisan 2020 gecesi gelen (2 Nisan 2020 tarih ve 2347 sayılı) Cumhurbaşkanı kararı ile kaldırıldı. Yapılan düzenlemeyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara aşağıdaki geçici maddeler eklendi.

Eklenen Geçici Maddeler

Ücretli Öğretmenler ile ilgili olarak; 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendine,

**(1)  “COVID-19 salgını nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılır.”

maddesi ile

**(2) “Bu kapsamda ödeme yapılanlar, tatil edilen günlere ilişkin kendilerine telafi eğitimleri ve uzaktan eğitim faaliyetlerine ilişkin görev verilmesi halinde, bu görevleri ayrıca ek ders ücreti ödenmeksizin yerine getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerden birinci fıkra kapsamında yapılan ödemeler geri tahsil edilir.”

maddeleri eklenmiştir.

Eklenen Geçici maddelerden ne anlamalıyız;

Eklenen (1) nci geçici maddeye göre Ücretli Öğretmenler, COVID-19 salgını nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde görev yapmış sayılarak ek ders ücretleri ödenecek. Mevzuttan anlaşıldığı üzere kişilere ödenecek ek ders saat ücreti “üzerlerinde bulunan ek ders görevleri” sözcüğüyle netleştirilmiştir. Buna göre ücretli öğretmenler 14 Mart 2020’den itibaren eğer uzatılmazsa 30 Nisan 2020 tarihine kadar normalde girmeleri gereken ders saati kadar ek ders ücreti alacaklar. Ödemelerin bununla ilgili bir yazı olmamasına rağmen normal maaş ödeme tarihlerinde yapılacağını söylemek muhtemelen yanlış olmayacaktır.

Eklenen (2) nci geçici maddeye göreyse ücretli öğretmenler, tatil günlerinde kurumları tarafından kendilerine telafi eğitimleri ve uzaktan eğitim görevi verilmesi halinde yapmak zorundalar. Bu görevlerini yerine getirmeyenlere ücret ödemesi yapılmayacak. Bu maddeyle birlikte ücretli öğretmenlerinde EBA’ya giriş yaparak yada çeşitli (e-konferans yazılımlarıyla) uzaktan eğitim vereceği de netleşmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Kararıyla yeniden düzenlenen ve Ücretli öğretmenleri ilgilendiren ilgili maddeler:

Ders ücreti karşılığında görevlendirme
MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;
2) Resmi görevi bulunmayanlar (Ücretli Öğretmenler) ile emeklilere okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlan ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde haftada 30 saate, kadar ek ders görevi verilebilir.
(1) 2019-2020 öğretim yılında (bu madde kapsamında görev alanlar) COVID-19 salgını nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılır.
(2) Bu kapsamda ödeme yapılanlar, tatil edilen günlere ilişkin kendilerine telafi eğitimleri ve uzaktan eğitim faaliyetlerine ilişkin görev verilmesi halinde, bu görevleri ayrıca ek ders ücreti ödenmeksizin yerine getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerden birinci fıkra kapsamında yapılan ödemeler geri tahsil edilir.”

Cumhurbaşkanı Kararı - Ücretli Öğretmen ve Usta Öğretici Covid-19 (Koronavirüs) Ek Ders Ücreti - Resmi Gazete- 3 Nisan 2020- Sayı 31088

3 Nisan 2020 tarih ve 31088 sayılı Resmî Gazete (2 Nisan 2020 tarih ve 2347 sayılı Cumhurbaşkanı kararı) ulaşmak için tıklayınız.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP