DOLAR 32,3102 0.01%
EURO 35,2497 0.27%
ALTIN 2.524,250,96
BITCOIN 2163879-0,01%
İstanbul
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ücretli Öğretmenin haklarında iyileştirme yapılmalı

Ücretli Öğretmenin haklarında iyileştirme yapılmalı

ABONE OL
19 Mart 2020 07:11
Ücretli Öğretmenin haklarında iyileştirme yapılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

80 Bin Ücretli Öğretmenin çalıştığı MEB’de ücretli öğretmenlerin çalışma haklarında çözülmesi gereken ciddi sorunlar söz konusu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmenler hakkında müjde verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ücretli öğretmenlerin sorunlarının çözümüne yönelik bir çalışma olup olmadığı sorulmuştu. Bakan Selçuk; ücretli öğretmenler hakkında bir iyileştirme yapılması için çalışma yapıldığı müjdesini vermişti.

MEB’in okullarında çalışan 80 bin ücretli öğretmenin çözülmesi gereken büyük poblemleri var. Milli Eğitim Bakanlığında girdiği ders saati karşılığı ücret alan ücretli öğretmenlerin sayısı 80 bin olarak açıklandı. MEB’in büyük bir yükünü üstlenen ama emeğinin karşılığını alamayan ve yaptığı işe karşılık olarak oldukça düşük ücretle öğretmenlik mesleğini icra etmeye çalışan ücretli öğretmenlerin çözülmesi bekleyen başlıca sorunları söz konusu.

MEB’de görev yapan ücretli öğretmen sayısının 80 bin olduğu belirtiliyor. Sözleşmeli öğretmen sayısı ise tüm öğretmenlerin yüzde 7,7’sini oluşturuyor. 18 Şubat 2020 tarihinde İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu’nun TBMM Başkanlığına sunduğu tasarıda ücretli öğretmenlerin sorunlarını TBMM gündemine alınması gerektiğini ifade etti. Mecliste kurulacak araştırma komisyonu ile tüm konuların ele alınması gerektiği tasarıda gerekçeler ile anlatıldı.

Ücretli Öğretmenlerin Çözülmesi Gereken Sorunları

* Ücretli öğretmenlerin iş güvencesi bulunmamamaktadır. Bu konuda değişikliğe gidilerek Amerika’daki gibi yıllık sözleşmeler imzalanmalıdır.

* Ücretli öğretmenlerin kar tatili, salgın, afet ve tatil günleri ile sağlık mazereti gibi durumlarınde maaşından kesinti olmasınınn önüne geçilmelidir.

* Ek ders ücretlerinde iyileştirme yapılmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; İkinci 100 günlük kalkınma planı ile ücretli öğretmenin maaşını iki katına çıkarılacağı sözünü vermişti. Bu konuda o günden sonra bir gelişme olmadı. Bu söz hayata geçirilmeli ve ücretli öğretmenler maddi manevi rahatlatılmalıdır.

* Ücretli öğretmenler bir ay boyunca alabilecekleri maksimum ek ders sayısına ulaşsalar bile SGK prim gün sayısı aylık 16 günü geçmemektedir. Geriye kalan günleri ise ceplerinden ödemek zorunda kalmaktadır. Bu durum, aylık 1600-2000 TL gibi asgari ücretin bile altında maaşlara çalışan bu büyük emekçilerin ciddi anlamda mağduriyetine sebep olmaktadır. SGK prim gün sayısında düzenleme yapılarak ek ders saati artık 7,5’a bölünmemeli, çalıştığı gün sayısı bire bir yansıtılmalıdır.

* Ücretli öğretmenlerin ÖSYM, AÖF vb sınavlarda görev alabilmelerinin önündeki engeller kaldırılmalıdır.

* Ücretli öğretmenlerin tamamının şehir içi ulaşım kartlarındaki öğretmen indiriminden faydalanması sağlanmalıdır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP