DOLAR 31,0757 0.27%
EURO 33,6777 0.08%
ALTIN 2.019,430,14
BITCOIN 1591895-0,71%
İstanbul
10°

AZ BULUTLU

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ücretli Öğretmenler Uzaktan Telafi Eğitimine Katılacak mı?

Ücretli Öğretmenler Uzaktan Telafi Eğitimine Katılacak mı?

ABONE OL
4 Eylül 2020 10:37
Ücretli Öğretmenler Uzaktan Telafi Eğitimine Katılacak mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MEB, 31 Ağustos 2020 tarihinde telafi eğitimlerine başlıyor. 18 Eylül’e kadar sürecek olan bu süreçte Ücretli Öğretmenler uzaktan (telafi) eğitimi verecek mi merak ediliyor.

Koronavirüs nedeniyle yaşanan pandemi sürecinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı uzaktan eğitimle sonlandırılmıştı. Ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler bu süreçte 3 Nisan 2020 tarih ve 31088 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2347 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ek ders görevlerini yapmış sayılarak maaşlarını alabilmişlerdi.

2020-2021 eğitim öğretim döneminde süreç, uzaktan telafi eğitimi ile başlayacak. Eğitim öğretim dönemi başlamak üzereyken ücretli öğretmenlik yapmak isteyen öğretmenlerin en çok merak ettiği konu ise “Ücretli Öğretmenler Uzaktan Eğitim Verecek Mi” olarak sosyal medya sayfalarımızda sıklıkla gündeme getiriliyor. UcretliOgretmenlik.Net olarak konuyu sizler için araştırdık.

Telafi Eğitimi Uzaktan Yapılacak

MEB, 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait eksik konu ve kazanımlara yönelik eğitim programı uygulamasına başlanacağını duyurdu. Duyuruda “31 Ağustos 2020 Pazartesi günü itibarıyla uzaktan eğitim yoluyla 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait eksik konu ve kazanımlara yönelik eğitim programı uygulamasına başlanacak. 18 Eylül’e kadar sürdürülecek uzaktan eğitimde, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yüz yüze işlenemeyen ve öğrencilerin bir üst sınıfta hazır bulunuşluk düzeylerini etkileyebilecek öğrenme eksikliklerinin giderilmesine öncelik verilecek.” ifadeleri yer aldı.

Telafi eğitimleri TRT EBA İlkokul TV, TRT EBA Ortaokul TV ve TRT EBA Lise TV kanallarından veya EBA üzerinden Canlı ders uygulamaları kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla yapılacak. Okul idareleri uzaktan telafi eğitimleri için 24-28 Ağustos 2020 tarihlerinde EBA üzerinde şubeler oluşturarak sınıf ve branş öğretmeni görevlendirecek.

Ücretli Öğretmenler Uzaktan Eğitim Verecek Mi? Görevlendirme Yapılacak mı?

Uzaktan eğitim sürecinde ücretli öğretmen görevlendirmesi mevcut yönetmeliğe göre mümkün görünmüyor. Zaten şuanki durumda hiçbir il ve ilçe milli eğitim müdürlüğünde uzaktan telafi eğitiminde ücretli öğretmen görevlendirmesine yönelik bir çalışma da görünmüyor. Şuana kadar edindiğimiz bilgilere göre  uzaktan eğitimle verilecek olan telafi eğitimleri kadrolu öğretmenler vasıtasıyla yürütülecek. Uzaktan telafi eğitimi sürecinde ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılmayacak! 

2020-2021 Eğitim Öğretim Dönemi (Uzaktan Eğitim Yoluyla Yapılırsa) Ücretli Öğretmen Görevlendirmesi Yapılır mı?

2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde pandemi yaşanması sebebiyle uzaktan eğitim yolu tercih edilmiş ve Cumhurbaşkanı karanamesi ile ücretli öğretmenler de görev alabilmişlerdi. Mevcut yönetmeliğe göre yüz yüze eğitim verilmediği taktirde ücretli öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılmıyor. 2020-2021 eğitim öğretim yılında da pandemi dolayısıyla eğitimler uzaktan eğitime dönerse bu durumda yeni bir kararname çıkmadığı sürece ücretli öğretmenler görev alamayacaklar. MEB’in de bu konuda henüz yapmış olduğu bir açıklama yok. Pandemi dolayısıyla geçen yıllara nazaran daha fazla öğretmenin bu yıl emekli olduğu da biliniyor. Buna kronik rahatsızlığı olanları, doğum izni vs de eklenince MEB’in bu yıl öğretmen açığı daha fazla olacak gibi gözüküyor. Her ilde kadrolu/sözleşmeli öğretmen eksiği olan okullar mevcut. İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin yapmış oldukları hazırlıklara da bakacak olursak 2020-2021 eğitim öğretim yılında ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılacağını söyleyebiliriz. Tabi, pandemi dönemi nasıl gelişecek, süreç nasıl yürütülecek, bunlar da oldukça önemli.

Bu konuda MEB’in kararlarını ve duyurularını beklemekte fayda var. Süreci yaşayarak öğreneceğiz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Anonimmm

    Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Siz de olmasanız hiçbirşeyden haberimiz olmuyor.

BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP