DOLAR 27,1671 0.16%
EURO 28,9308 0.07%
ALTIN 1.682,690,50
BITCOIN 723699-0,27%
İstanbul
24°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

2021-2022 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? (Tüm Bilgiler)

2021-2022 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? (Tüm Bilgiler)

ABONE OL
12 Ağustos 2021 20:28
2021-2022 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? (Tüm Bilgiler)
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye geneli 2021-2022 Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Ne Zaman başlıyor belli oldu. Tüm İl ve ilçeler başvuru tarihi ve ihtiyacınız olan bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı bittikten sonra yaz döneminde açılan DYK Yaz kursları için ücretli öğretmen başvuruları alındıktan sonra 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi Birinci Dönemi için Ücretli Öğretmenlik Başvurularının alınması başlar.

İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri 2021-2022 Eğitim Öğretim dönemi için okullarda ihtiyaç duyulacak öğretmen açığına yönelik çalışmalara Temmuz-Ağustos ayı gibi başlar. Her eğitim öğretim döneminde olduğu gibi bu senede okullarda kadrolu öğretmen açıkları olacaktır. Malum pandemi dolayısıyla emekli olan öğretmen sayısında artış söz konusu. Bu durum ücretli öğretmen ihtiyacını da arttıracaktır. Yeterli kadrolu öğretmen olmaması sebebiyle öğretmen açıkları Ücretli Öğretmenlik yolu ile giderilmek zorundadır. Dolayısıyla tüm maddi manevi cefasına rağmen 2021-2022 Eğitim Öğretim döneminde yeniden Ücretli Öğretmenlik yapmak isteyen veya bu işi ilk defa yapacak olan öğretmenlerin şu aralar en çok merak ettiği soru “ücretli öğretmenlik başvuruları ne zaman başlıyor” olmaktadır.

MEB, Ücretli Öğretmenlik Başvurularını KPSS sonuçları açıklandıktan birkaç gün sonra başlatmaktadır. Bu sene KPSS sonuçları 16 Eylül 2021 tarihinde açıklanacaktır. E-Devlet üzerinde Ücretli Öğretmenlik Başvuru dönemi şuan için 2020-2021 olarak görünmektedir. 2021-2022 dönemi için e-Devlet sisteminde “2021-2022” tarihleri görülmelidir. Aksi taktirde yapmış olacağınız başvuru bir önceki seneye ait olacaktır.

Birinci Dönem Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman?

Ücretli Öğretmenlik‘te aslında Başvuru Tarihi, Son Başvuru Tarihi vb durumlar söz konusu değildir. 2018 yılı (1.Dönem sonu) Ocak ayına kadar bu işi yapmak isteyen öğretmenler istedikleri tarihte ilgili İl yada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Ücretli Öğretmenlik Başvuru Formunu doldurup istenilen evraklarla birlikte teslim ederek başvuruda bulunabiliyordu. 2018 Ocak ayı ile birlikte başvuruların e-Devlet üzerinden alınmaya başlamasıyla birlikte sistemde köklü ve çok geç bile kalınmış bir değişiklik yapılmış oldu. Ücretli Öğretmenlik e-Devlet Başvuru modülüyle birlikte artık başvuru şartlarını taşıyan herkes yıl boyunca istediği zaman e-Devlet sisteminden başvuru yapabiliyor. Başvuru dönemleri artık her Ağustos-Eylül ayında KPSS Sonuçları açıklandıktan sonra güncelleniyor. Güncelleme tarihi genelde Eylül başı ya da ortası gibi olmaktadır.

Örnek vermek gerekirse;
2021-2022 eğitim öğretim dönemi için ücretli öğretmenlik başvurusu yapmak isteyen bir kişi 2021 Mayıs sonunda başvuru yaparsa sistem bu kişinin başvurusunu 2020-2021 yılı için alacaktır. 2021-2022 dönemi için 16 Eylül 2021 tarihinde açıklanacak olan KPSS Sonuçlarını bekleyip, sonuçlar açıklandıktan sonra sistemi kontrol ederek 2021-2022 başvuruları yazısını gördükten sonra başvuru yapmalısınız.

ÖNEMLİ NOT: MEB, yoğun baskılar ve söylemlerden sonra artık KPSS belgesine daha çok önem vermektedir. Birçok İl/İlçe MEM’in KPSS belgesi olmayanların başvurularını KPSS belgesi olanları görevlendirdikten sonra değerlendireceğini düşünüyoruz.

İkinci Dönem Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman?

2018 yılından itibaren Ücretli Öğretmenlik’te Başvuru Tarihi, Son Başvuru Tarihi vb durumlar söz konusu değildir. E-Devlet  Ücretli Öğretmenlik sistemi başvurulara açık olduğu sürece istenildiği an başvuru yapılabilmektedir. MEB’de görevlendirme süresi 6 ay ile sınırlı oluğundan dolayı sistem dönem başlarında sıfırlanmaktadır. Bundan dolayı ikinci dönem için yeniden başvuru yapılması gerekir. İkinci dönem ücretli öğretmenlik başvuru alımı genellikle okullar yarıyıl tatiline girdikten sonraki haftanın ilk günlerinde başlar. Bazen gecikmeler de olabilmektedir. Bu yüzden kaçırdım mı paniğine girmemek gerekir. İlçe Milli eğitim Müdürlükleri E-Devlet başvurusunu yapan kişilerden ayrıca Başvuru Formu ve ek belgelerde isteyebilirler. Biz ÜcretliÖğretmenlik.Net olarak bu duyuruları düzenli olarak takip ederek siz ziyaretçilerimize sitemiz ve sosyal sayfalarımız üzerinden duyururuz. Bizi takip ederek birçok il ve ilçe mem duyurularını hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz.

2. Dönem Başvuruları Şubat (Yarıyıl) Tatilinden Sonra mı başlar!

İkinci Dönem başvuruları eskiden genellikle ihtiyaç listelerinin açıklanmasının ardından Şubat tatili öncesindeki hafta içinde başlardı. Başvuruların E-Devlet üzerinden alınmaya başlamasıyla birlikte artık Şubat tatilinin ilk haftası alınmaya başlandı. Yukarıda bu konuya daha detaylı değinmiştik.

Daha Önce Başvuru Yaptım, Tekrar Yapmama Gerek Var Mı?

Öncelikle şunu bilmek gerekiyor. MEB’de çalışan kişilerin görevlendirme süreleri 6 ay ile sınırlıdır. Görevlendirmelerde süre sınırı olduğundan dolayı birinci dönemde E-Devlet üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvurusu yaparken “2.Dönem için de Başvurumu Onayla” şeklinde karşınıza gelen kutucuğu işaretleyenlerin tekrar e-devlet üzerinden başvuru yapmasına gerek yoktur. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak için birinci dönem sonunda e-devlet sistemine girerek başvuru durumunuzu kontrol etmenizde fayda vardır. Devletin uygulamaları zaman zaman değişiklikler gösterebilmektedir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILAN BAŞVURU YETERLİ Mİ?

Halihazırda görevli kişiler bu noktayı sakın atlamasın. MEB, E-Devlet üzerinde başvurusu görünmeyen kişilere görev veremiyor. Yani ilçeye sadece evrak teslim edip e-Devlet’ten üzerinden başvuru yapmadan beklerseniz görev alamazsınız. Bunun sebebi E-Devlet ve MEB’in kullandığı MEBBİS sistemlerinin birbirine entegre olarak çalışması. Sizler E-Devlet’ten başvuru yaptığınızda ilçe mem’ler MEBBİS üzerinden başvurunuzu görüp onaylayabilmekte ve sizi MEBBİS sistemine dahil edebilmektedir.

e-Devlet üzerinden yapılan başvurunun dışında birçok İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yine de eski gelenek olan Başvuru Formunu ya da online bir başvuru formu doldurulmasını talep edecektir. Bu yüzden sadece E-devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvurusu yapmanız yetmeyebilir. İlgili İl/İlçe MEM ‘lerin duyurularını da takip etmeniz gerekecektir. Bu noktada Türkiye’nin ilk Ücretli Öğretmenlik sitesi olan ucretliogretmenlik.net web sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı (aşağıda linkleri mevcuttur) takip ederek İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Ücretli Öğretmenlik duyurularını güncel olarak takip edebilirsiniz.

Birinci Dönem Ücretli Öğretmenlik Başvuruları (SONUÇLARI) Ne Zaman Açıklanır?

Ücretli Öğretmenlik Sonuçları yani Görevlendirmeler genellikle okullar açılmadan önce, Ağustos – Eylül ayları arasında yapılır. Fakat Atamaların Ekim ayına kadar sarktığı da sıkça görülmektedir. Pandemi dolayısıyla bu sene nasıl bir süreç gerçekleşecek yaşayıp göreceğiz. Bu yüzden telaşa kapılmamanızı tavsiye ederiz. Her il veya ilçe milli eğitim müdürlüğü kendi iş-işleyişine ve ihtiyacına göre yıl içerisinde çeşitli zamanlarda görevlendirmelere devam edebilir.

İkinci Dönem Ücretli Öğretmenlik Başvuruları (SONUÇLARI) Ne Zaman Açıklanır?

Yazımızın en altında linkini verdiğimiz yazılarımıza göz atmanız görev alma şansınızı yükseltecektir!

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

*Görevlendirme sonuçları e-devlet’ten görülebilir.
*e-devlet sitemi güncel kullanıma tam olarak geçmediği için görevlendirmeler sisteme geç aktarılabilir.
*Başvuru sonucunuz görev aldıysanız ağırlıklı olarak ilgili Milli Eğitim Müdürlüğünden telefonla aranarak bildirilir.
*Bazı ilçe mem’ler internet stelerinde de yayımlarlar ama bu oran %20-30 civarındadır. Öncelikle görev alan öğretmene telefon ile ulaşıp bilgi verilir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

*Başvuru için öncelikle e-Devlet üzerinden başvurunuzu yapmanız gerekiyor.
*Birçok İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü e-Devlet başvurusu haricinde Başvuru Formu doldurularak ve istenilen evrakları teslim ederek ilave talepte bulunmaktadır.

Sadece e-Devlet üzerinden başvurularla yetinmeyen İl/İlçe MEM ‘ler, başvurularıÜcretli Öğretmenlik Başvuru Formu” adı verilen bir formun doldurulması ve doldurulan bu formla birlikte, formda belirtilen “Gerekli (İstenilen) Evraklar” ın ilgili Milli Eğitim Müdürlüklerine teslimi yoluyla kabul ederler.

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Evrakları için www.ucretliogretmenlik.net/basvuru-evraklari/ yazımıza göz atabilirsiniz.

Detaylı “e-Devlet üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır” yazısı için tıklayın.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Yukarıda belirttiğim üzere, başvurular öncelikle e-Devlet ‘ten daha sonra ilgili Müdürlük talep etmiş ise İl ve İlçe Müdürlüğüne bizzat yada müdürlüğün Online Başvuru sayfasına internetten yapılması gerekmektedir. Başvuru evrakları, başvurular çoğunlukla İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından alınır. Yani görevlendirmeleri İlçe MEM ‘ler yapar. İl bazında başvuru kabul eden Milli Eğitim Müdürlüğü sayısı oldukça azdır. Bundan dolayı başvurularda öncelikle ikametgah adresinizin bulunduğu İlçenin Milli Eğitim Müdürlüğüne (İnsan Kaynakları yada Atama Bölümü) müracaat etmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca, son yıllarda bilişim alt yapısının gelişmesi ve internetin tüm ülkeye yayılmasından dolayı bazı müdürlükler başvuruları e-Devlet Modülü dışında, internet ortamından (Online olarak) da kabul edebilmektedirler. Bu Müdürlüklerin bir bölümü başvuruları internetten alıp başvuru yapan kişi öğretmenliğe kabul edilirse diğer evrakları isterler, bazıları ise hem internetten başvuru alır hemde başvuru süresi içerisinde evrakların kendilerine teslim edilmesini isterler. Başvuru şekli ve uygulaması müdürlüğe göre değişebilmektedir ama genel olarak uygulanan yollar belirttiğimiz gibidir.

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Hangi Bölüme Yapılır?

Ücretli Öğretmenlik başvurularıyla müdürlüklerin İnsan Kaynakları veya Atama Bölümleri ilgilenir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK ‘TE BAŞKA BİR İLÇEYE BAŞVURU

Hazır bu konuya girmişken önemli ama çok bilinmeyen ve görev almayı etkileyen ek bir bilgi verelim. Başvuru yaparken öncelikle ikametgah adresinizin bulunduğu ilçeyi tercih edin! Birçok müdürlük (özellike istanbul’da) bu işin maaşının düşük olmasından dolayı başka ilçelerden başvuran kişilerin mesafeye bağlı olarak ulaşım masraflarının çok olacağını, ulaşımda kaybedilen zamanın görevlendirilen kişiyi aldığı ücret nazarında mutsuz edeceğini düşünür ve o kişilere görev verdiği taktirde işi çok uzun soluklu yapamayacağına, eğitim-öğretim döneminin sonuna kadar devam ettiremeyeceğine inanır. Bu yüzden başka ilçelerden yapılan başvurulara zorunlu haller dışında ilgi göstermezler, görev vermezler! Böyle bir hava hissettiğinizde bu işi gerçekten de istiyorsanız görevlendirmeyi yapan kişileri ikna etmeniz gerekebilir.

Aşağıda ihtiyacınız olabilecek bilgi sayfalarına ve okumanızı tavsiye edeceğim bazı makalelere ilişkin linkler bulunmaktadır. Bu linklere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sitemizi facebook, instagram, twitter, telegram ve pinterest sosyal medya hesaplarımızdan anlık olarak, e-posta aboneliği ile de günlük bildirim e-postası alarak takip edebilirsiniz.

Zaman buldukça herkese cevap vermeye çalışmaktayız. Bu yüzden lütfen yüzlerce kez sorulmuş soruları tekrar tekrar sormayınız ki gerçekten bilgi ihtiyacı olan kişilere yardımcı olabilelim!

İnternet sitemizde ve Sosyal medya hesaplarımızda birçok sorunun cevabı mevcuttur!

Facebook : https://www.facebook.com/ucretliogretmenlik.net

İnstagram : https://www.instagram.com/ucretliogretmenlk/

Pinterest : https://tr.pinterest.com/ucretliretmenlik/

Twitter :  https://twitter.com/ucretliogrtmen

Telegram : https://t.me/ucretliogretmenlk

* Ücretli Öğretmenlik Görevlendirmelerinde Kimler Önceliklidir?

* Ücretli Öğretmenlik başvurumun takibini yapmalı mıyım?

Ücretli Öğretmenlik Çok Sorulan Sorular için Tıklayınız…

Saygılarımızla,

www.ucretliogretmenlik.net

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (14)
 • Kübranurrr

  Ben geçen yıl çalıştığım yerde yine çalışmak istiyorum müdür beyin bana söylediği bir dilekçe yazmasiyla oluyormuş doğru mu yoksa yine evrak mi vermem lazım tekrar başvurmak mi gerekiyi

  • Unknown

   Müdürün bi dilekçesiyle tekrar görev yaptığın okulda göreve başlıyabilirsin

 • editor

  Basvuru icin kpss oabt ainav puanini istiyorlar ama puanimiz daha aciklanmadi ve aciklanana kadar basvurular bitebilir. Ne yapacagiz?

 • Nur

  Merhaba. Ben İşletme mezunuyum, ayrıca Türk Dili Ve Edebiyatı okuyorum. Branş seçimini biz mi yapıyoruz, yoksa ihtiyaca göre onlar mı belirliyor?

 • aylaa

  Ücretlerin arttırılması hususunda kamuoyu oluştumak gerekiyor… Hiç olmazsa kadrolu öğretmen maaşının yarısı kadar , ücret verilmeli…

 • SOCIALWORKER

  Asgari ücret bile alamıyoruz resmi tatillerde kar tatillerinde herşeyde kesiliyor bu nasıl bir sistem ???Devletin başka kurumunda çalışsak hem asgari ücretten aşağısını ödemeleri yasak hem sigorta primleri tam ödeniyor bizşm sigortalar bile yarım ödeniyor koskoca yaz tatilinde parasız dolaşıyoruz

  • Adsız

   Ücretli öğretmenlik yapmazsanız işsiz kalıyorsanız 0 maaş, ayrıca bu işi tecrübe edinmek için yapanlar da var.

  • Unknown

   daha önce yaptınız mı ücretli

 • Adsız

  kpssp121 sonuç belgesinde hangisidr ben bulamadm da yardımcı olacak olan var mı?

 • Unknown

  Arkadaşlar ben bilgisayar programcılığı mezunuyum şu anda benzin istasyonunda çalışıyorum pompacı olarak böyle işlerden bıktım gerçekten bizim bölümden bizde öğretmenliğe başvuru yapabiliyor muyuz ?

  • Adsız

   İngilizce veya Almanca yeterli puanınız varsa bu branşlara da başvurabilirsiniz.

  • Unknown

   Bende bilgisayar programcılığı mezunuyum İstanbulda hemen her meb basvuru yaptim büyük sehirlerde zor ama kucuk sehirlerde kolay ustelik kodlama derside zorunlu olacağı için ist,ank,izm de biraz zor ama diğer illerde sansiniz var. Size tavsiyem Kpss 9 ay kaldi sinava hazirlanmaniz 90 alirsaniz atanirsiniz 85 alti atanmamiz hayal bu arada 80 net yapmaniz lazim, Hakkimizda hayirlisi.

 • esra

  12 temmuz ücretli öğretmenlik aktif dönem 2021 2022 sonuçları ne zaman açıklanır ben 2020 2021 olarak yapmıştım aktif dönem değişmiş 2021 2022 olmuş bu ne demek

 • esra

  2021 2022 ücretli öğretmenlik sonuçları 1.dönem ne zaman açıklanacak

BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP