Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Abone ol Google News Google'dan Haberlerimiz hakkında Bildirim Alın!

İş arıyorsunuz ve Ücretli Öğretmenlik diye bir iş olduğunu duydunuz. Güzel de bu nasıl bir iş? Adı neden Ücretli Öğretmenlik? Ücretli Öğretmenlik nedir, kimler yapabilir, şartları neler, maaşı ne kadar? Yazımızda kafanızda oluşan bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ücretli Öğretmenlik Nedir? Ders Ücreti Karşılığı Görevlendirme Nedir?

İlk olarak başlığımızı anlatalım. Dikkat ettiyseniz iki sorudan oluşan bir başlık kullandım. Çünkü bu iki iş tanımında aynı kapıya çıkmaktadır yani aynı işten bahsedilmektedir. Bu iş için kısaca Kadrosuz Öğretmenlik diyebiliriz. Devlet Okullarında Kadrolu Öğretmen olmak istediniz ama puanınız yetmedi vs gibi sebeplerle olamadınız. Ama öğretmenlik yapmak istiyorsunuz. Yapabilir misiniz? Yapabilirsiniz ama kazancı sizi çok mutlu etmeyebilir!

Ücretli Öğretmenlik (Ders Ücreti Karşılığı Görevlendirme): MEB’in çeşitli nedenlerle öğretmen açığı bulunan Devlet Okulları ve Kurumların da öğretmen açığını kapatmak için uyguladığı bir yöntemdir.

MEB’e göre Ücretli Öğretmenlik; “Çeşitli nedenlerle öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı veya öğretmen ihtiyacı karşılanmakla birlikte, öğretmenin izin, rapor ve geçici görevlendirme gibi değişik nedenlerle ders görevlerini yerine getiremediği durumlarda eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülebilmesi ve öğrencilerin derslerinin boş geçmemesi için öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut (Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla) açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilmesi” şeklinde tanımlamaktadır.

Okullar öğretmen ihtiyaçlarını İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirirler. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri de bu ihtiyaç karşısında öğretmenlik yapmak isteyen kişilere (ders saati üzerinden) bir sözleşme karşılığı görev verir. Bu bir öğretmen atama şekli değil tamamen MEB’in devlet kaynaklarını daha az kullanarak öğretmen açığını kapatmaya yönelik bir uygulamasıdır. Kadrolu öğretmenlere nazaran devlet kaynakları 4-5 kat daha az kullanıldığından dolayı devlet bu uygulamayı tamamen ortadan kaldırma taraftarı değildir. Eğitim – Öğretim Dönemlerinde bu iş kolunda 100 binin üzerinde çalışanın olduğu çeşitli kaynaklarca dile getirilmektedir. Rakam bu kadar yüksek olunca devletin bu işten neden vazgeçmediği daha rahat anlaşılmaktadır.

Neden Ücretli Öğretmenlik Denilmektedir?

Aslında devlet bu işi “Ücret ile Ek Ders Görevi verilmesi” olarak tanımlamaktadır. Elde edilen gelir girilen ders saati karşılığınca yapılan Ek Ders Ücreti ödemesi olduğundan dolayı halk arasında adı “Ücretli Öğretmenlik” olarak anılmaktadır. Resmi olarak böyle bir tanımlaması yoktur. Ama ağız alışkanlığı olması itibariyle MEB kurumları da bildirimlerini genellikle bu şekilde yapmaktadır. Zaman zaman karşımıza “Ek Ders Ücreti Karşılığı Öğretmen Görevlendirmesi” Başvuruları, Sonuçları vb olarak ta çıkmaktadır.

Kimler Ücretli Öğretmenlik Yapabilir?

Lisans (4 yıllık Üniversite Mezunu) ve Ön Lisans (2 yıllık Üniversite Mezunu) Mezunları ile Emekli Öğretmenler Ücretli Öğretmenlik yapabilmektedirler. Lise ve altı eğitime sahip kişiler ise bu işi yapamazlar. Bu konuda daha önce yazmış olduğumuz detaylı anlatım yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Lise Mezunları Ücretli Öğretmenlik yapabilir mi?

Ücretli Öğretmenlik Şartları Neler?

Bu konuyu daha detaylı ele aldığımız yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ücretli Öğretmenlik Şartları

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

*Ücretli Öğretmenlik İçin Başvuru Dilekçesi (İlçe MEM´den temin edilecek, müdürlüklerin web sitelerinden de temin edilebiliyor). Genel forma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
*Diploma / Mezuniyet Belgesi / Çıkış Belgesinin Aslı ve Fotokopisi (Yurtdışı okul mezunlarından denklik belgesi)
*Nüfus Cüzdan Fotokopisi
*Pedagojik Formasyon Belgesi / Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans belgesi Fotokopisi,  (Eğitim Fakültesi Mezunları hariç) (varsa)
*KPSS Sonuç Çıktısı (varsa)
*SABIKA KAYDI (E-Devlet Sisteminden alınabilir)
*Kurs/Seminer Belgesi (varsa)
*Fotoğraf (1 adet)

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Formu için tıklayınız…

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Başvurular başladıktan sonra yapılan açıklamaya göre hareket etmek gerekiyor. Genel başvuru şekli İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Başvuru Formu ve yukarıda belirtilen Gerekli Evrakların teslimi şeklinde yapılandır. Başvurular ilçelere Başvuru Formu ile yapılabildiği gibi bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri internetten de başvuruları kabul edilebilmektedir. İnternetten başvuru kabul eden Milli Eğitim Müdürlüklerinin başvuru linklerine “Online Başvuru” menüsünden ulaşabilirsiniz.

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlar?

Okulların açılmasına yakın başlar diyebiliriz. İnternetten başvuru yapan kurumların bazıları ise yıl boyu başvuru kabul edebilmektedir. Ama tecrübelerimiz Emekli Öğretmenlerin kurumdan ayrılması, yeni kadrolu öğretmenlerin atanması ve ilçelerin öğretmen ihtiyaçlarını belirlemesinden sonra Temmuz sonu Ağustos başı gibi yoğun olarak başladığı yönündedir. Başvuru önceliği bazı ilçelerde önemli olabilmektedir. Bu yüzden başvuru yapmak için çok ta beklememek gerekiyor.

Ücretli öğretmen kaç saat derse girebilir

Ücretli Öğretmenlere haftalık (toplam) 30 saate kadar ders verilmektedir. (EN FAZLA)

Ücretli Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Öncelikle bir ücretli öğretmenin maaşını nasıl hak ettiğinden bahsedelim. Ücretli Öğretmenler bir ay içerisinde kaç saat derse girerlerse o saat sayısının Ek Ders Ücreti ile çarpımı kadar maaş alırlar. Ek Ders Ücretleri her 6 ayda bir değiştiğinden dolayı maaşta değişmektedir. Son yıllarda her 6 ayda bir ek ders ücretine yüzde 3 civarında cüzi bir zam gelmektedir. 2015 yılının ilk 6 ayı için ek ders ücreti net 9,35’di. Haftada en fazla 30 saat derse girilebilmektedir. Ayda 135 saat derse giren birisi “135*9,35= 1262,25 TL gibi bir maaş alabilir ki bu rakama çıkmak ise her zaman mümkün değildir. 2015 – 2016 Ücretli Öğretmenlik Maaşı Temmuz – Aralık dönemi için (120 saat üzerinden) 1150.-TL civarı olacaktır.

Ücretli Öğretmenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

*Haftada en fazla 30 saat derse girebilir.
*SGK Primleri 15 gün üzerinden yatırılır. Kalan günleri tamamlamak isterseniz cebinizden ödemelisiniz.
*Resmi tatiller, kar tatili vb doğal afetler sebebiyle eğitim öğretime ara verildiği günler için ek ders ücreti alamazlar. Fiili girilen ders saati ne kadarsa o kadar ücret alırlar.
*Yaz Tatili başladığında sözleşme bitmiş olur yani işsiz kalmış olurlar. Yeni dönemde tüm başvuru ve sözleşme işlemlerini en baştan yapmak zorundadırlar.

Ücretli Öğretmenliğe dayanak; 5/3/1964 tarihli ve 439 sayılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri ile İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri ile Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanun ve 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 89 uncu maddesidir.

657 S.D.M.K. 89. Md.

“Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir.”

Ücretle okutulacak ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve diğer hususlar “1/12/2006-2006/11350” tarih ve sayılı “Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin” Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiştir.

Karara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

Yukarıdaki bilgilerden daha fazlasına ve Ücretli Öğretmenlik Başvuruları ve Sonuçları ile ilgili yapılan açıklamalara en hızlı şekilde ulaşmak için bizi takip etmeye devam edin.

Ücretli öğretmenlik hakkında herşeyi bulabileceğiniz en çok sorulan sorular ve cevaplardan oluşan çok sorulanlar sayfasındasınız.

Ücretli Öğretmenlik yapan, yapmak isteyen, ne olduğunu bilmek ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen kişilerin bu iş dalı hakkında; Ücretli öğretmenlik nedir, başvuru nasıl ne zaman ve nasıl yapılır, görevlendirme sonuçlarını nasıl öğrenirim, birden fazla yere başvuru yapılır mı, Maaşı ne kadar, ön lisans mezunları başvuru yapabilir mi,
sigortam tam yatar mı, mülakat var mı, tatil günleri ücret ödenir mi vb akıllarda oluşan bütün sorularınıza kısa ve öz cevaplar bu sayfada. Zaman içerisinde yeni sorular ve konular oluştukça da yazıya eklenecektir.

Ücretli Öğretmenlik ile ilgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Ücretli Öğretmenlik Nedir ? (Ek Ders Ücreti Karşılığı Öğretmen Görevlendirmesi)

KPSS Atamasına ihtiyaç duymadan kamu okullarında (kadrosuz) öğretmen olarak çalışmaya halk arasında verilen ad. Devlete göre tanımı ise “Ek Ders Ücreti Karşılığı Öğretmen Görevlendirmesi”dir. Detaylı Ücretli Öğretmenlik Nedir makalesi için tıklayın.

Lise Mezunları Ücretli Öğretmenlik yapabilir mi ? (imam hatip lisesi)

İmam hatip lisesi dahil hiçbir lise mezunu ücretli öğretmenlik yapamaz.

ÖnLisans Mezunları Ücretli Öğretmenlik yapabilir mi ?

Önlisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir.

Üniversite öğrencisi ücretli öğretmenlik yapabilir mi ?

İlk 2 yıldan alttan hiç dersi olmayan, önlisans şartlarını taşıyan öğrenciler ücretli öğretmenlik yapabilir.

Detaylı Lise ve ÖnLisans Mezunları Ücretli Öğretmenlik yapabilir mi makalesi için tıklayın.

Kimler Ücretli Öğretmenlik Yapabilir ?

Önlisans ve üstü eğitime sahip herkes ücretli öğretmenlik yapabilir.

Ücretli öğretmenlik için KPSS şart mı ?

KPSS puanı şartı yoktur ama bazı ilçeler isteyebilir. Ancak, KPSS sonuç belgeniz varsa görevlendirmede öncelik elde edebilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik için Formasyon şart mı ?

Pedagojik Formasyon belgesi olmadan da başvuru yapaılabilir ve görev alınabilir. Ancak, Formasyonunuz varsa görevlendirmede öncelik elde edersiniz.

Kadrolu öğretmen gelince Ücretli Öğretmen gider mi?

Atamayla veya hastalığı, izni vb mazeretlerden dolayı görevde olmayan kadrolu öğretmen görevine geri dönerse ücretli öğretmenin görevine son verilir. Bu konuda ücretli öğretmenin görevde kalabilmesini sağlayabilecek herhangi bir kanuni hakkı yoktur.

Ücretli Öğretmenlik Başvurularında Mülakat var mı ?

Bütün hepsi yapmasa da mülakatla öğretmen görevlendirmesi yapan İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri var.

Ücretli öğretmen istediği zaman işi bırakabilir mi ? (ücretli öğretmen istifası)

Herhangi bir şartı yoktur, istenildiği zaman bırakılabilir. Öğrencilerin mağdur olmaması adına okul idaresine bilgi verip, yerine yeni öğretmen atanana kadar görev devam etmesi etiktir. Görevi bırakırken görevden ayrılma mazeret dilekçesi verilmesi doğru olan yaklaşımdır.

Örnek İstifa Dilekçesi için tıklayın.

Ücretli öğretmenler öğretmen kartı alabilir mi?

Bireysel başvuruda almak mümkün değildir fakat okulunuz toplu bir öğretmen listesiyle (adınızın geçtiği) ve üst yazıyla Kurum olarak İETT vb kurumlardan Öğretmen Kartı talebinde bulunduğunda alabilenler olduğu söylenmektedir.

Ücretli öğretmen sınav gözetmenliği yapabilir mi ?

Normalde sınav görevi verilmez. AÖF ve diğer üniversite sınavlarında görev alınabilmesi için okulunuzun sizi sisteme eklemesi gerekir. Kimi okul bu yapılamaz dese de ücretli öğretmenini sisteme ekleyip sınavlarda görev almasını sağlayan okullar olabilmektedir. ÖSYM ve diğer Kamu kurumu sınavlarında ise o sınavlarda görevlendirilecek yeterli kadrolu öğretmen olmaması halinde mülki amirlerden (Kaymakamlık, Valilik) alınan onayla görev verilebilmektedir. Bu tür durumlarla genellikle yaz aylarında, karolu öğretmenlerin tatil yaptığı zamanlarda karşılaşılabilmektedir.

Ücretli öğretmen ne kadar maaş alıyor ?

Ücretli öğretmenin maaşı o ay içinde girmiş olduğu ders saatinin ek ders ücretiyle çarpılıp AGİ (Asgari Geçim İndirimi) ilave edilmesiyle elde edilir. Maaş hesabında evli, bekar, çocuklu, çocuksuz gibi durumlar ek ders katsayı oranını değiştirir. Haftada en fazla 30 saat derse girebilir. Ayda 120 saat derse giren bekar bir kişi 2017 yılında 1381 TL maaş alır.

Detaylı Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplaması yapmak için tıklayın.
Ücretli Öğretmenlik Maaşı Ne Kadar yazısı için tıklayın.

Ücretli öğretmen maaşını nereden alır?

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Muhasebe bölümü, göreve başlayan ücretli öğretmenden kurumun çalıştığı bankadan bir hesap açtırmasını ister. Maaşlar her ay bu banka hesabına yatırılır.

Ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar ?

Normalde her ayın 1-10 arası yatar ama bu tarih sabit değildir, her ilçede farklılık gösterebilir. En doğru bilgiyi ilçe milli eğitim müdürlüğü muhasebe bölümünden alabilirsiniz.

Ücretli öğretmenler yazın maaş alırmı ?

Okulların 2. eğitim-öğretim döneminin bitmesiyle tatile girmesi sonrasında ücretli öğretmeninde okulla ilişiği kesilir, Sigortası sonlandırılır ve maaş alamaz.

Ücretli öğretmenler tatillerde maaş alır mı ?

Ücretli öğretmen sadece fiili çalıştığı günlerin parasını alır. Doğal afet, salgın, kar tatili, resmi tatil, vb ders işlenmeyen herhangi bir gün için ücret alamazlar.

1 Mayıs’ta Ek Ders Ücreti Kesilir Mi yazısı için tıklayın.

19 Mayıs’ta Ek Ders Ücreti Ödenir Mi yazısı için tıklayın.

23 Nisan’da Ek Ders Ücreti Kesilir Mi yazısı için tıklayın.

29 Ekim için Ek Ders Ücreti Ödenir Mi yazısı için tıklayın.

Kar Tatili Olduğunda Ek Ders Ücreti Ödenir Mi yazısı için tıklayın.

Ücretli öğretmenlerin sigortası kaç gün yatar ?

Ücretli öğretmenin sigorta pirimi o ay içinde (maaş dönemi) girmiş olduğu ders saati ücretinin 7,5’a bölünmesiyle hesaplanır. 120 saat derse giren bir ücretli öğretmenin sigortası 120/7,5=16 gün yatırılır.

Ücretli öğretmenler resmi törenlere katılmak zorunda mı?

Ücretli öğretmenin belirlenmiş bir görev tanımı yoktur ama okul idareleri tarafından genelde kadrolu öğretmenle aynı statüde tutulurlar. Bu yüzden de zorunluluğu bulunmamasına rağmen resmi törenlere katılması istenebilir. Okul idaresiyle ters düşmemek adına birçok ücretli öğretmen bu tür durumları kabul etmek durumunda kalmaktadır. Burada karar ve uygulayacağı hareket şekli kişinin iradesindedir.

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlar?

İlçeden ilçeye değişiklik gösterir ama genel olarak Temmuz ayının son haftası, Ağustos başı gibi başlar diyebiliriz. Tüm başvurular ve duyuruları takip edilmekte, sitemiz ve sosyal medya kanallarımızdan duyuruları yapılmaktadır.

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne zaman Başlıyor yazısı için tıklayın.

İkinci dönem ücretli öğretmenlik başvuruları ne zaman başlar?

Her ilçede başvurular açılmaz. 2. dönem başvuruları genelde Şubat Tatili öncesinde başlar.

2. Dönem Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Ne zaman Başlıyor yazısı için tıklayın.

Ücretli öğretmenlik sonuçları ne zaman belli olur?

Önlisans ve üstü eğitime sahip herkes ücretli öğretmenlik yapabilir.

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır yazısı için tıklayın.

Ücretli öğretmenlik için birden fazla yere başvurulur mu?

Buna engel bir durum yoktur, yapabilirsiniz. Sadece Ankara gibi birkaç ilde tüm ilçeler için başvuruların tek bir online sistemden alınmasından dolayı birden fazla ilçeye başvuru yapılamamaktadır. Başvurular elden alınıyorsa istediğiniz kadar il/ilçeye başvuru yapabilirsiniz.

Birden fazla İlçeye Başvuru yapabilir miyim yazısı için tıklayın.

Ücretli öğretmenlik yapanlar doğum parası alabilir mi ?

Doğum yaptığında SSK’lı olan ücretli öğretmen doğum izni parasını alabilir. Ücretli öğretmenin SSK ile ilişiği kesilmiş ise, doğum izni parasını alabilmesi için ilişik kesildikten sonraki 9 gün içerisinde doğum yapmış olması gerekir.

Ücretli Öğretmen Doğum İzni Parası Alabilir mi yazısı için tıklayın.

Ücretli öğretmen MEBBİS veya EBA şifresi alabilir mi ?

Alabilir. Detaylarını öğrenmek için Ücretli Öğretmen EBA Şifresi Alma yazısına tıklayın.

 

Sitemizi facebookinstagramtwittertelegram ve pinterest sosyal medya hesaplarımızdan anlık olarak, e-posta aboneliği ile de günlük bildirim e-postası alarak takip edebilirsiniz.

İnternet sitemizde ve Sosyal medya hesaplarımızda birçok sorunun cevabı mevcuttur!

Facebook : https://www.facebook.com/ucretliogretmenlik.net

Facebook Grup : https://www.facebook.com/groups/312238099209195

İnstagram : https://www.instagram.com/ucretliogretmenlk/

Pinterest : https://tr.pinterest.com/ucretliretmenlik/

Twitter :  https://twitter.com/ucretliogrtmen

Telegram : https://t.me/ucretliogretmenlk

Saygılarımızla,
www.ucretliogretmenlik.net

Yorumlar (3 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 • Unknown :

  25 Ocak 2019-10:59

  En kutsal meslek olan öğretmenliği bu hale , ayaklar altına aldınızya ne desem boş

  Bir öğretmen olarak bu yaptığınızı kınıyorum

 • Adsız :

  18 Ağustos 2017-16:27

  Ya ne gerek var bu ücretli öğretmene anlamıyorum ki bir sürü atanamayan öğretmen varken üstelik kendi bölümünü okuyan insanları değil tek kelimeyle adaletsizlik!!!!!

  • Adsız :

   15 Eylül 2017-17:44

   devlet 1 ucretli ogretmen basina 4bin tl kar ediyor sence ?

Ücretli Öğretmenlik