Ana Sayfa Genel, Sık Sorulan Sorular 25 Şubat 2015 784 Görüntüleme

Ücretli Öğretmenlik Şartları

Abone ol Google News Google'dan Haberlerimiz hakkında Bildirim Alın!

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları nelerdir? Lise mezunları Ücretli Öğretmenlik yapabilir mi? Henüz mezun olmadım, ücretli öğretmenlik yapabilir miyim? tüm sorularınız için okumaya devam edin…

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları nelerdir? Lise mezunları Ücretli Öğretmenlik yapabilir mi? Başka bir işte çalışıyorum, Ücretli Öğretmenlik yapabilir miyim? Emekli Öğretmenim, Ücretli Öğretmenlik yapabilir miyim? Askerliğimi yapmadım, Ücretli Öğretmenliğe başvurabilir miyim? Kimler Ücretli Öğretmenlik yapabilir?

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Ders Ücreti Karşılığı Öğretmenlik (Ücretli Öğretmenlik) İçin Adaylarda Aranılan Genel Şartlar:

 • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamu Haklarından mahrum bulunmamak,
 • En az 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak,
 • Sağlık yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir hali olmamak,
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış, erteletmiş veya muaf olmak, bakaya kalmamak,
 • Lisans veya Ön lisans mezunu olmak [16.12.2006 tarihli Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9. Maddesi (a) bendine göre Yüksek öğrenimli (Lisans, Ön Lisans) olmak koşulu aranmaktadır. Burada, sadece Usta Öğretici olunduğu taktirde bir istisna söz konusudur].
 • Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar bakımından, öğreniminin yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarına veya programlarına denkliği yapılmış olmak,
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmamak,
 • Emekli olan tüm branş ve sınıf öğretmenleri ders ücreti karşılığı öğretmenlik  (Ücretli Öğretmenlik) müracaatında bulunabilirler.

Henüz mezun olmadım, ücretli öğretmenlik yapabilir miyim?

4 yıllık üniversite okuyan (Lisans) öğrenciler ilk 2 yıldan alttan dersi olmadığını ispatlamaları halinde Önlisans şartlarını taşıdıkları için ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilirler. Fakat bu durumdaki öğrencilerin başvurularını her il/ilçe mem kabul etmeyebilir. Başvuru öncesi ilgili il/lçe mem ile görüşmenizde yarar var.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  Ücretli Öğretmenlik