DOLAR 7,41260.58%
EURO 9,03630.53%
ALTIN 441,81-0,28%
BITCOIN 2440165,64%
İstanbul
11°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ücretli Öğretmenlik Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

ABONE OL
3 Eylül 2020 05:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ücretli Öğretmenlik Sonuçları (2020-2021) Ne Zaman Açıklanacak, Nasıl ve Nereden Öğrenilir, Gerekli Belgeler, Nasıl Başvurulur bilgileri ve duyurusu.
Başvuruların büyük ölçüde başladığı, hatta bazı ilçelerde sonlandığı şu günlerde en sık sorulan ve merak edilen konu olan “Ücretli Öğretmenlik Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak” a genel bir cevap verme ihtiyacı  duyduk. Tek tek cevap vermek gelen yüksek sayıda mesajı düşününce çok zor bir hal almaya başladı. Bu yazıyla umarız bu durum biraz azalacaktır.
Öncelikle sonuçlar nasıl açıklanır biraz buna değinmek gerektiğini düşünüyoruz. 
 
Ücretli Öğretmenlik Sonuçlarının bildirilmesi dört farklı yolla yapılır.
 • Telefonla,
 • İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün web sitesinden liste vb. duyuru şeklinde, 
 • İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İnternet Başvuru Sisteminden
 • e-devlet üzerinden
Genel olarak yapılan uygulamada görev verilmesi düşünülen kişiler telefonla aranarak bilgilendirilir. Bazı ilçe mem’ler sert bir duruş sergilese de çoğunlukla öğretmen adayına “şu okulda, şu branşta görev vereceğiz görev almayı kabul ediyormusunuz” diye sorulur. Bunun sebebi olarak; geçen sürede kişinin başka bir işe başlamış olabileceği, okulu veya branşı beğenmeyebileceği, kendisine daha yakın bir ilçeden çağrılmış olabileceği gibi sebepleri sıralayabiliriz. Diğer maddeler ise daha az ilçenin tercih ettiği yollardır. 
Açıklamalarda telefonla bildirim yolu daha sık kullanıldığından dolayı ÜcretliÖğretmenlik.Net olarak her ilçenin sonuç bildirimlerinden haberimiz olamayabiliyor. Türkiye’de 81 il ve 900 civarı ilçe olduğunu düşünürsek her bilgiye ulaşmamızın ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ancak, eğer İlçe MEM sitesinden bir duyuru yaparsa veya biz herhangi bir listeye, bir şekilde ulaşırsak duyurusunu yapabiliyoruz. Bundan dolayı bu konuda bizden beklentinizi yüksek tutmayın. Eğer sonuçların açıklandığına inanıyorsanız ve sitemizden bu bilgiye ulaşamadıysanız başvuru noktanız İlçe MEM olmalıdır. 
Yinede her konuda elimizden geldiğince bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz ve çalışacağız.
Bugüne kadar da gelen her soruya cevap vermeye çalıştık. Gözden
kaçırdıklarımız olduysa kusurumuza bakmayın. 
 
Bilgilendirme yollarını anladık ta bu işi ne zaman yaparlar diye sorabilirsiniz. O zaman bir alt başlık atıp altını dolduralım.

 

Ücretli Öğretmenlik Görevlendirmesi Nasıl Yapılır ve Sonuçlar Ne Zaman Açıklanır?

 

Bu sorunun tek bir cevabı, net bir tarihi maalesef yok. 2015 Eylül atamaları ve Kurban Bayramı araya girince süreçte bir uzama oldu. Bugün bile başvuru alımına yeni başlayan ilçeler mevcutken sonuçların açıklanma tarihini belirtmek çok zorlaşıyor.
 
Tecrübelerimize ve görevlendirme sürecinin işleyiş yapısına dayanarak aklınızdaki soruları azaltmaya çalışacağız.
 
Genel uygulamada önce başvurular alınır. Başvuru sürecinde okullardan öğretmen ihtiyaç listeleri talep edilir ve ilçenin hangi branşta ne kadar ücretli öğretmene ihtiyacı olduğu çıkarılır. Elde edilen ihtiyaç listesine göre ilçe mem’ler de komisyon kurulur. Görevlendirme kriterlerine göre bu komisyon okul müdürleriyle iletişime geçerek görevlendirme listelerini çıkarmaya başlar. Nüfusu az ilçelerde bu listeler çok kolay hazırlanabilirken 200-300 bin ve üstü nüfusa sahip ilçelerde uzun bir sürece yayılabilir. 

 

Görevlendirilen öğretmenlerin hepsi bu işi kabul etmez. Bunların yerine başvurulara tekrar bakılarak yeni görevlendirmeler yapılır. Görevlendirmelerin yapılması kimi ilçelerde 15-20 günü bulabilmektedir. Bu yüzden listeler peyderpey oluşturulur. Komisyonun göreve başlamasından bitişine kadar sürekli yeni listeler çıkabilir. Tek bir listeyle işin bittiğini düşünmeyin. Tek listeyle işi bitiren ilçede olur biteremeyen de.  Görevi herkes kabul ettim dese de okullar açıldıktan sonra göreve hiç gitmeyenler olur. Bunların yerine yeni görevlendirmeler yapılır. Görevlendirme süreci normalde yıl boyu sürer. Eksik oluştukça yeni kişiler görevlendirilir. Bundan dolayı başvuru formları yıl boyu saklanır ve ihtiyaç oldukça değerlendirilir. Okullar açıldığında ilk listelerde görevlendirilmemiş olsanız bile ilerleyen süreçte ilçe mem’i sık sık aşındırarak görev alma şansınızı arttırabilirsiniz. 🙂 
 
2015-2016 Eğitim Öğretim yılı için ilk görevlendirme sonuçların açıklanması 15 Eylül atamalarıyla birlikte hız kazandı. Bu günden itibaren her an aranabilirsiniz. Telefonlarınızı açık tutmanızı öneririz. Başka ilçelerde göreve çağrılan arkadaşlarınız olduğunun duyumunu alarak olumsuz düşüncelere kapılmamanızı öneririz. Bildirimler her ilçe de işleyiş farklılıklarından kaynaklı farklı tarihlerde yapılabilir. Birçok ilçenin Kurban Bayramına kadar görevlendirme listelerinin tamamını oluşturabileceğini zannetmiyoruz. Okulun ilk hatta 2. ve 3. haftalarına kadar sonuçların sarkacağı ilçeler olacaktır. Okullar açılana kadar bu iş biter düşüncesindeyseniz yanıldığınızı söyleyebiliriz.
 
Kaçırdığımız veya unuttuğumuz bir nokta kaldı mı bilemiyoruz ama bu yazımızda eksik bulduğunuz, cevabını alamadığınız sorularınız varsa sosyal medya kanallarımızda ki yorum bölümünde bildirirseniz yazıya bu noktaları da ilave ederiz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (6)
 • Adsız

  Teşekkürler..oldukça aydınlatıcı oldu. Başarılar 🙂

 • Adsız

  Güzel bilgilendirme, emeğinize sağlık.

 • Unknown

  güzel bilgilendirme teşekkürler, inşallah hayırlısı olur.

 • Adsız

  İç açıcı bir yazı şüphesiz zira yeni mezun psikolojim beni çöktürmek üzere 🙂

 • Adsız

  PİSKOLOJİM İŞSSİZLİKTEN 2 YILDIR TÜKENDİ. EN SON FABRİKADA ÇALIŞTIM BENİ BEZDİRDİLER

 • Adsız

  ilköğretim matematik öğret. mezunu lisede ücretli öğretmenlik yapabilir mi?


HIZLI YORUM YAP
rk
rk