DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19823292,22%
İstanbul
30°

AZ BULUTLU

03:43

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ücretli Öğretmenlik Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Ücretli Öğretmenlik Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

ABONE OL
8 Ağustos 2021 22:56
Ücretli Öğretmenlik Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

2021-2022 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır, ne zaman belli olacak? Ücretli Öğretmenlik Sonuçları nereden ve nasıl öğrenilir? Görevlendirme için gerekli belgeler nelerdir? Ücretli öğretmenlik istediğin zaman bırakılır mi? Ücretli öğretmenlik sonuç duyuruları ve aradığınız tüm bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Ücretli Öğretmenlik Görevlendirmesi Nasıl Yapılır? Başvuru/Görevlendirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Ücretli öğretmenlik görevlendirmeleri genellikle 1. dönem için şubat tatili içerisinde, 2. dönem içinse okulların açılmasına yaklaşık 1 ay kala yapılır. Ücretli öğretmenlik başvuruları sonrasında görevlendirilen öğretmenlerin başvurularının sonuçları için her il/il milli eğitim müdürülüğünce ayrı bildiri yapılmaktadır. Başvuru sonuçlarının açıklanması için ülke çapında kesin bir tarih yoktur. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri kendi okul ve kurumlarındaki planlamalara göre öğretmen görevlendirmesi yaparlar. Bundan dolayı görevlendirme sonuçlarının açıklanma tarihi her ilçede farklılık gösterir.

Ücretli Öğretmenlik Sonuçları Nasıl ve Nereden Öğrenilir?

Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçlarının öğretmenlere duyurusu dört farklı yolla yapılır.

 1. Telefonla
 2. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün web sitesinden liste vb. duyuru şeklinde
 3. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İnternet Başvuru Sisteminden
 4. e-Devlet üzerinden

Ücretli öğretmen görevlendirmelerinin kişilere bildirilmesi için en çok kullanılan yöntem telefondur. Bundan dolayı başvuru dönemlerinde iletişim kanallarınızı açık tutunuz!

Telefonla aranan öğretmene bazı ilçe milli eğitim müdürlükleri sert bir duruş sergilese de çoğunlukla “şu okulda, şu branşta görev vereceğiz görev almayı kabul ediyormusunuz” diye sorulur. Bu sorunun sorulma sebebi; geçen sürede kişinin başka bir işe başlamış olabileceği, okulu veya branşı beğenmeyebileceği, kendisine daha yakın bir ilçeden çağrılmış olabileceği gibi sebeplerdir. Yukarıda sıralanan diğer maddeler ise yeni KVK’dan dolayı daha az ilçenin tercih ettiği yollardır. Eğer sonuçların açıklandığına inanıyorsanız bunu en net olarak başvuru yaptığınız ilçe milli eğitim müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

Ücretli Öğretmen Görevlendirme Süreci Nasıl İşler?

Genel uygulamada önce başvurular alınır. Başvuru sürecinde okullardan öğretmen ihtiyaç listeleri talep edilir ve ilçenin hangi branşta ne kadar ücretli öğretmene ihtiyacı olduğu belirlenir. Elde edilen ihtiyaç listesine göre ilçe mem’ler de komisyon kurulur. Görevlendirme kriterlerine göre bu komisyon okul müdürleriyle iletişime geçerek görevlendirme listelerini belirlemeye başlar. Nüfusu az ilçelerde bu listeler birkaç günde hazırlanabilirken 200-300 bin ve üstü nüfusa sahip ilçelerde daha uzun bir sürece yayılabilmektedir.

Ücretli öğretmen başvuru sonuçlarına göre ilinde/ilçesinde görevlendirilen öğretmenlerin hepsi bu işi kabul etmez. Bunların yerine başvuru yapanlara tekrar bakılarak aralarında htiyaç duyulan branşaa göre seçim yapılarak komisyonca yeni görevlendirme yapılır. Görevlendirmelerin yapılması kimi ilçelerde 15-20 günü bulabilmektedir. Bu yüzden bazı ilçelerde listeler peyderpey oluşturulabilir. Komisyonun göreve başlamasından bitişine kadar sürekli yeni listeler çıkabilir. Tek bir listeyle işin bittiğini düşünmeyin. Tek listeyle işi bitiren ilçede olur biteremeyen de.  Görevi herkes kabul ettim dese de okullar açıldıktan sonra göreve hiç gitmeyenler olur. Bunların yerine yeni görevlendirmeler yapılır. Görevlendirme süreci normalde yıl boyu sürer. Eksik oluştukça e-devlet üzerinden başvuru yapan kişilerin listesi çıkarılarak yeni öğretmenler görevlendirilir. Okullar açıldığında ilk listelerde görevlendirilmemiş olsanız bile ilerleyen süreçte ilçe mem’i sık sık aşındırarak görev alma şansınızı arttırabilirsiniz. 🙂

Ücretli Öğretmenlik Görevlendirmesinde Gerekli Belgeler Nelerdir?

 1. Diploma / Mezuniyet Belgesi / Çıkış Belgesinin Aslı ve Fotokopisi (Yurtdışı okul mezunlarından denklik belgesi)
 2. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 3. Pedagojik Formasyon Belgesi / Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans belgesi Fotokopisi,  (Eğitim Fakültesi Mezunları hariç) (varsa)
 4. KPSS Sonuç Çıktısı (varsa)
 5. SABIKA KAYDI (E-Devlet Sisteminden alınabilir)
 6. SGK’dan alınacak çalıştığı kurumların adını gösteren “İş Yeri Unvan Listesi” (E-Devlet ‘te SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Modülünde “BARKODLU BELGE OLUŞTUR” dan alınabilir.)
 7. Fotoğraf

Görevlendirmede istenilen belgeler genel olarak yukarıdaki gibidir. Görev almanız durumunda müdürlüğünüz insan kaynakları bölümü gerekli evrakları size bildirecektir.

Ücretli Öğretmenlik için Aranmadım, Görev almadım mı?

Başvurunuzu yaptınız ama milli eğitimden arayan olmadı ya da bir duyuru yapmadılar. Ya da başka ilçelerde göreve çağrılan arkadaşlarınız olduğunun duyumunu alarak olumsuz düşüncelere kapıldınız! Kapılmamanızı öneririz. Bildirimler her ilçe de işleyiş farklılıklarından kaynaklı farklı tarihlerde olabilir. Görevlendirmeniz yapılmamışta olabilir ama bu yapılmayacak anlamını taşımaz. Görevi kabul etmeyen öğretmenler olabildiği için okullar açıldıktan sonra da görevlendirmeler devam edebilmektedir. En kesin cevabı her zaman başvuru yaptığınız ilçeden alabileceğinizi unutmayın!

Ücretli Öğretmenlik İstediğin Zaman Bırakılır mı?

Ücretli öğretmen olarak görevlendirildiniz ama iş, sağlık, aile, maaş vs çeşitli sebeplerden ötürü görevee gitmek istemiyorsunuz. Ya da göreve başladınız ama maaş ve ortam vs sizi tatmin etmedi, bırakmak istiyorsunuz. Ücretli öğretmenlik görevini istediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Bunun için yasal bir engel yoktur. Etik olanı bir okula verdiğiniz durmunuzu açıklayan bir dilekçeyle görevden ayrılmanızdır ama bunu yapasanız bile problem yaşamazsınız. Eğer zorunlu bir mazeretiniz yoksa size alışan öğrencileri düşünerek, onları yarı yolda bırakmamak adına en baştan görevi kabul etmeyin.

Ücretli öğretmenlik başvuru ve görevlendirme sonuçları ile ilgili her türlü sorunuzu bu yazıya yorum olarak yazabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (7)
 • Adsız

  Teşekkürler..oldukça aydınlatıcı oldu. Başarılar 🙂

 • Adsız

  Güzel bilgilendirme, emeğinize sağlık.

 • Unknown

  güzel bilgilendirme teşekkürler, inşallah hayırlısı olur.

 • Adsız

  İç açıcı bir yazı şüphesiz zira yeni mezun psikolojim beni çöktürmek üzere 🙂

 • Adsız

  PİSKOLOJİM İŞSSİZLİKTEN 2 YILDIR TÜKENDİ. EN SON FABRİKADA ÇALIŞTIM BENİ BEZDİRDİLER

 • Adsız

  ilköğretim matematik öğret. mezunu lisede ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

 • esra

  12 temmuz 2021 ücretli öğretmenlik sonuçları ne zaman açıklanır

BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP