DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15765260,09%
İstanbul
16°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Usta öğreticiler uzaktan eğitim verebilecek

Usta öğreticiler uzaktan eğitim verebilecek

ABONE OL
10 Nisan 2020 12:48
Usta öğreticiler uzaktan eğitim verebilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda uzman ve usta öğretici olarak çalışanlara, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle verilen zorunlu eğitimde ek ders ücretlerinin ödenmesine yönelik Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Karara göre uzman ve usta öğreticiler telafi eğitimi ve uzaktan eğitim verebilecek.

Usta öğretici uzaktan eğitim verebilecek mi?

Uzman ve Usta öğreticilerin mevzuattaki engel nedeniyle koronavirüs zorunlu tatilinde ek ders ücretlerini almalarına mani olan ilgili mevzuat maddesi 2 Nisan 2020 tarih ve 2347 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile geçici madde eklenerek güncellendi. Eklenen geçici maddeyle birlikte tatil edilen günlere ilişkin telafi eğitimleri ve uzaktan eğitimin önü de açılmış oldu.

Eklenen Geçici Maddeler

Uzman ve Usta Öğreticilerler ilgili olarak; 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (2) numaralı alt bendine,

*(1)  “COVID-19 salgını nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılır.” maddesi ile

*(2) “Bu kapsamda ödeme yapılanlar, tatil edilen günlere ilişkin kendilerine telafi eğitimleri ve uzaktan eğitim faaliyetlerine ilişkin görev verilmesi halinde, bu görevleri ayrıca ek ders ücreti ödenmeksizin yerine getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerden birinci fıkra kapsamında yapılan ödemeler geri tahsil edilir.”

maddeleri eklenmiştir.

Eklenen Geçici maddelerden ne anlamalıyız;

Eklenen (1) nci geçici maddeye göre uzman ve usta öğreticiler, COVID-19 salgını nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde görev yapmış sayılarak ek ders ücretleri ödenecek. Mevzuttan anlaşıldığı üzere kişilere ödenecek ek ders saat ücreti “üzerlerinde bulunan ek ders görevleri” sözcüğüyle netleştirilmiştir. Buna göre uzman ve usta öğreticiler 14 Mart 2020’den itibaren eğer uzatılmazsa 30 Nisan 2020 tarihine kadar normalde girmeleri gereken ders saati karşılığında ek ders ücreti alacaklar. Ödemelerin bununla ilgili bir yazı olmamasına rağmen normal maaş ödeme tarihlerinde yapılacağını söylemek muhtemelen yanlış olmayacaktır.

Eklenen (2) nci geçici maddeye göreyse uzman ve usta öğreticiler, tatil günlerinde kurumları tarafından kendilerine telafi eğitimleri ve uzaktan eğitim görevi verilmesi halinde yapmak zorundalar. Bu görevlerini yerine getirmeyenlere ücret ödemesi yapılmayacak. Bu maddeyle birlikte uzman ve usta öğreticiler tarafından uzaktan eğitimin verilebileceğide belli olmuş oldu.

Cumhurbaşkanı Kararıyla güncellenen ve Usta Öğreticileri ilgilendiren ilgili maddeler:

Ders ücreti karşılığında görevlendirme
MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde;

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;
2) Resmi görevi bulunmayanlara (uzman ve usta öğreticiler) haftada 40 saate, kadar okul öncesi, mesleki ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.
(1) 2019-2020 öğretim yılında (bu madde kapsamında görev alanlar) COVID-19 salgını nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılır.
(2) Bu kapsamda ödeme yapılanlar, tatil edilen günlere ilişkin kendilerine telafi eğitimleri ve uzaktan eğitim faaliyetlerine ilişkin görev verilmesi halinde, bu görevleri ayrıca ek ders ücreti ödenmeksizin yerine getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerden birinci fıkra kapsamında yapılan ödemeler geri tahsil edilir.”

Cumhurbaşkanı Kararı - Ücretli Öğretmen ve Usta Öğretici Covid-19 (Koronavirüs) Ek Ders Ücreti - Resmi Gazete- 3 Nisan 2020- Sayı 31088

3 Nisan 2020 tarih ve 31088 sayılı Resmî Gazete (2 Nisan 2020 tarih ve 2347 sayılı Cumhurbaşkanı kararı) ulaşmak için tıklayınız.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP