Ana Sayfa Eğitim, Genel, Sınav 5 Mayıs 2020 332 Görüntüleme

YKS’de İki Önemli Değişiklik! TYT Sınav Süresi Artırıldı, Baraj Puanı Düşürüldü!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YKS 2020, TYT sınav süresinin 165 dakikaya çıkarıldığını, 180 baraj puanının da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170'e düşürüldüğünü açıkladı.
Abone ol Google News Google'dan Haberlerimiz hakkında Bildirim Alın!

YKS 2020’de İki Önemli Değişiklik yapıldı! YÖK Başkanı Yekta Saraç, YKS 2020, TYT sınav süresinin 165 dakikaya çıkarıldığını, 180 baraj puanının da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170’e düşürüldüğünü açıkladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Twitter adresinden bir duyuru paylaştı. Duyuruda 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) yönelik sadece bu seneye özel olmak üzere öğrencileri sevindirecek kararlar alındığını, TYT sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık sürenin yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave edilerek 165 dakikaya çıkarıldığını, merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanının da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 180’den 170’e çekildiğini açıkladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın “2020-YKS’ye yönelik sadece bu seneye özel olmak üzere öğrencilerimizi sevindirecek güzel haberlerimiz var” başlığıyla yayımladığı yazı şu şekilde:

YKS, ESKİ TARİHİNE ÇEKİLDİ

Kabine kararı olarak duyurulan tarihin, aslında tedbir maksadıyla ertelenmeden önceki YKS tarihinden (21-22 Haziran) bir hafta sonraki tarih olduğudur (27-28 Haziran). Yani YKS’nin ilk olarak belirlenen tarihinden 1 hafta sonra bu sınav yapılacaktır.

YKS’DE SORUMLU TUTULACAK KONULAR AZALDI

Adaylarımızın endişeye kapılmamalarını gerektiren önemli bir diğer husus da bu yıl sınava girecek öğrencilerin, geçtiğimiz yıllara nazaran daha az konudan/müfredattan sorumlu tutulacağıdır. Bu yıl yapılacak olan YKS’de öğrencilerimiz lise son sınıfın ikinci dönemindeki derslerin tamamından muaf tutulacaktır. Bu durum yalnızca bu yıla mahsustur. Öğrencilerimizin sınavda muaf tutulacağı bölümler, toplam müfredatın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

YKS’DE İKİ ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Yükseköğretim Kurulu’nun açıklamasında, içinde bulunan olağanüstü şartları dikkate alarak, sadece bu sene üniversiteye giriş sınavına girecek adaylar için uygulanacak iki önemli değişiklik şunlardır:

– TYT sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave süre ile 165 dakikaya çıkarılmıştır.

– Bunun yanısıra yine küresel salgının oluşturduğu olumsuz şartlar göz önünde bulundurularak, merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da ‘bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla’ 170’e çekilmiştir. Bu kararla birlikte, geçtiğimiz yılki verilere göre 112 ila 195 bin ilave aday öğrencimizin lisans programlarına yerleşebilecekleri tahmin edilmektedir.

Yükseköğretim Kurulu, dünyada pek çok alanda olduğu gibi yükseköğretimde de olağanüstü şartların yaşandığı bir süreçten geçtiğimiz gerçeğinin bilinciyle, küresel salgının oluşturduğu durumun dünün kararları ile yönetilemeyeceğinin farkındadır.

Görüldüğü üzere bu yılki sınav, bu yılki aday öğrencilerimiz için geçtiğimiz yıla ve gelecek yıllara oranla oldukça avantajlı bir sınav olarak formüle edilmiştir.

Son olarak bu yıl gerçekleştirilecek olan sınavın Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun görüşleri doğrultusunda koruyucu önlemler alınarak en uygun şartlarda gerçekleştirileceğini başta aday öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ücretli Öğretmenlik