DOLAR 32,9114 -0.41%
EURO 35,8649 -0.23%
ALTIN 2.527,74-0,89
BITCOIN 2194841-1,25%
İstanbul
33°

AÇIK

20:39

AKŞAM'A KALAN SÜRE

YÖK, Önlisans İsimlerini Yeniledi

YÖK, Önlisans İsimlerini Yeniledi

ABONE OL
10 Nisan 2020 12:54
YÖK, Önlisans İsimlerini Yeniledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yükseköğretim Kurulu, İSCED Önlisans Program adlarını yenileme çalışmalarını sonlandırdı. Önlisans programlarının birbirlerine yakınlığı sebebiyle isim karmaşasını ortadan kaldırmak için yapılan çalışma sonucu oluşturulan yeni ön lisans program adları Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim Öğretim Daire Başkanlığı tarafından paylaşıldı.

İlgi yazı uyarınca Yükseköğretim kurumlarındaki önlisans programlarında kayıtlı olan öğrencilere mezuniyeti hak etmeleri durumunda halen kayıtlı oldukları program adına göre diploma düzenlenecek. Yapılan düzenleme sonucunda mevcut öğrencilerin isim değişikliği nedeniyle hak kaybına uğramasının söz konusu olmadığı da belirtiliyor. Yapılan düzenleme ile karara bağlanan eşdeğerlik ile ilgili karar kamu kurumları ve yükseköğretim kurumları ile paylaşılarak, söz konusu bilgilendirme yazısı Yükseköğretim Kurulu internet sayfasında da yayımlanacak. Ayrıca, talep etmeleri durumunda eski program isimlerinin yeni programlara eşdeğerliğine ilişkin kişilere yazı ile bilgilendirmesi yapılacak.

ISCED: International Standard Classification of Education

Uluslararası Standart Eğitim Sınıflandırması, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından sağlanan eğitim hakkında bilgi düzenlemek için istatistiksel bir çerçevedir. Birleşmiş Milletler’in ekonomik ve sosyal sınıflandırmalarının uluslararası ailesinin bir üyesidir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim Öğretim Daire Başkanlığının “İSCED Önlisans Program Adları” konulu yazısı;

Konu: İSCED Önlisans Program adları

a) Yükseköğretim kurumlarındaki içerikleri aynı ancak isimleri farklı olan önlisans programlarında, isim kargaşası yüzünden mezunların karşılaştırdıkları sorunları ortadan kaldırmak amacıyla, alanında yetkin öğretim elemanlarının katılımıyla oluşturulan komisyonlar marifeti ve yükseköğretim kurumları ile ilgili paydaşlardan alınan öneriler doğrultusunda, önlisans programlarının isimleri içerikleri dikkate alınarak sadeleştirilmiş
olup, Ek’te yer alan tablodaki mevcut program adları ile yeni program adlarının eşdeğer olduğuna ve yeni düzenlemenin 2020 YKS’den itibaren uygulanmasına,

b) Yükseköğretim kurumlarına, “Yükseköğretim kurumlarındaki önlisans programlarında kayıtlı olan öğrencilere mezuniyeti hak etmeleri durumunda halen kayıtlı oldukları program adına göre diploma düzenlenecektir. Yapılan düzenleme sonucunda mevcut öğrencilerin isim değişikliği nedeniyle hak kaybına uğraması söz konusu değildir. Yapılan düzenleme ile karara bağlanan eşdeğerlik ile ilgili karar kamu kurumları ve yükseköğretim kurumları ile paylaşılarak, söz konusu bilgilendirme yazısı Yükseköğretim Kurulu internet sayfasında da yayımlanacaktır. Ayrıca, talep etmeleri durumunda eski program isimlerinin yeni programlara eşdeğerliğine ilişkin kişilere yazı ile bilgilendirme yapılacaktır. ” açıklamasının da yapılmasına karar verilmiştir.

2020 Yeni ISCED Önlisans Program Adları

 

Yeni İSCED Önlisans Program Adları Listesi

Yeni İSCED Önlisans Program Adları Listesi

Yeni İSCED Önlisans Program Adları Listesi

Yeni İSCED Önlisans Program Adları Listesi

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP