DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21578950,36%
İstanbul
20°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

e-Devlet üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABONE OL
12 Ağustos 2021 19:48
e-Devlet üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvurusu (2021-2022) başladı. Resimli ve adım adım anlatımla Online Başvuru, 2021-2022 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Ekranı, başvuru basamakları, İl, İlçe ve Branş tercihi nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayınız…

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları 2018 Ocak ayı ile beraber e-Devlet‘te yeni bir hizmet olarak devreye girdi. Bu hizmetle birlikte artık Milli Eğitim Bakanlığına (MEB’e) bağlı okullarda Ücretli Öğretmenlik yapmak isteyenlerin başvuruları tek bir noktadan elektronik ortamda alınmaya başlandı. E-Devlet üzerindeki bu yeni sistem öncesi her İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ücretli öğretmenlik başvurularını farklı şekilde alıyordu.

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvurusu İşlem Basamakları

Aşağıda tüm detaylarıyla e-Devlet üzerinden başvurunun nasıl yapılacağı aşamalarını bulabilirsiniz.

1. Ücretli Öğretmenlerin Başvuru İşlemleri

Ücretli Öğretmen olmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden doğrulama (giriş) yaptıktan sonra mezuniyet bilgilerini seçerek il, ilçe ve branş tercihi yapacaklardır. Yapılan başvurular anında il, ilçe milli eğitim müdürlüklerine açılan ekranlara düşecek ve inha ya da onay işlemleri ile ücretli öğretmen adayları kurumlara görevlendirilecektir. Kişiler kurumlara görevlendirildikleri anda sonuçlar yine e-devlet üzerinden görüntülenecektir.

E-devlet başvurusu dışında sistem üzerinden herhangi bir girişe izin verilmeyecektir. Başvurular dönem bittikten hemen sonra başlayıp sonraki dönemin sonuna kadar yapılabilecektir. Değerlendirme aşamasında ise tüm yetki ve sorumluluk il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde olacaktır.

1.1. E-Devlet Üzerinden Başvuru

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak isteyenler e-Devlet Şifresi, Mobil
İmza, e-İmza ya da İnternet Bankacılığı ile işlem (sisteme giriş) yapabilmektedir.

Aşağıdaki anlatım e-Devlet Şifresiyle yapılan girişler içindir. Şifre alındıktan sonra Şekil 1’deki doğrulama ekranı ile sisteme giriş yapılır.

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvurusu İşlem Basamakları

Şekil 1. E-devlet üzerinden doğrulama

Şekil 1’de görüldüğü gibi e-devlet üzerinden doğrulama mobil imza ile, e-imza ile ya da internet bankacılığı ile de yapılabilmektedir.

E-devlet üzerinden doğrulama yapıldıktan Milli Eğitim Bakanlığımızın hizmetlerinden Şekil 2’deki gibi Ücretli Öğretmenlik Başvurusu seçilir.

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvurusu İşlem Basamakları

Şekil 2. E-Devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvurusu seçimi

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu seçildikten sonra ücretli öğretmen adayının karşısına Ücretli Öğretmenlik Başvuru Formunun 1. aşaması çıkar. Bu aşamada Aktif Dönem olarak 2021-2022 II. Dönem ibaresini göreceksiniz.

Başvuru formunda e-devlet üzerinde kayıtlı cep telefon numaranız ve e-posta adresiniz otomatik olarak gelecektir. Bu bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Yanlışlık varsa bu bilgileri güncelleyin. Sayfada daha da aşağıya indiğinizde “Eğitim Bilgileriniz” bölümü karşınıza çıkacak. Burada Formasyonunuz varsa “Formasyonum Var” ı işaretleyin. Formasyon hatası alırsanız üniversitenizle görüşün! Bazen sistemsel de olabiliyor. Birkaç saat bekleyip tekrar denemenizde fayda var. Eğer ben köy dahil her yerde çalışırım derseniz “Köy Okullarında Çalışmak İstiyorum” şıkkını da işaretleyebilirsiniz. Bu seçim görev alma şansınızı arttırır. Bu sayfada işiniz bittiğinde aşağıdaki “Kaydet ve İlerle” butonuna basın.

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvurusu 1. Aşama

Şekil 3. Başvuru formu 1. aşama

Artık Ücretli Öğretmenlik Başvurusunun 2. aşamasındasınız. Bu sayfada mezun olduğunuz üniversite veya üniversitelerin ve bölümünüzün bilgileri çıkar. Eğer birden fazla mezuniyetiniz varsa hangisi ile başvuru yapacaksanız o okulu seçiyorsunuz. Mezuniyet bilgilerinizde gerekli seçimi yaptıktan sonra biraz aşağıda “İl/İlçe” bölümünü göreceksiniz. Burası hangi il ve ilçeye başvuru yapmak istediğinizi seçtiğiniz bölümdür (Birden fazla ilçeye başvuru yapabilirsiniz). İl/İlçe seçiminden sonra “Branş“” bölümünü göreceksiniz. Hangi branşta ders vermek istiyorsanız o branşı seçiyorsunuz. Branş seçerken çok sorulan bire soru “kendi branşımı seçmek zorunda mıyım” oluyor. Böyle bir zorunluluğunuz yok ama değerlendirmeyi yapan komisyon bu adam şu branşı istemiş ama bölümü bu değil, yani işin ehli değil diyebilir. Bu yüzden branş seçimini mantıklı yapın!

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvurusu 2. Aşama

Şekil 4. Tercih formu eğitim durumu ve başvuru yeri ve branş seçimi

Branş seçimin hemen altında “İlgili Tercihimin İkinci Dönemde de Geçerli Sayılmasını İstiyorum” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenek 2. dönem başvurusu için pek bir anlam ifade etmese de MEB‘in sağı solu olmaz, yazın bir şeyler açar, uğraştırmasın diyerek bunu da işaretleminizi tavsiye ederim. Normalde bu seçim 1. Dönem de yapılıyor. Tüm bu işlemler bitince de artık “Ekle ve Kaydet” butonuna basıp başvurunuzu bitiriyorsunuz!

Branş seçiminde birden fazla branşı seçebilme hakkınız var. Her branş seçimi için KPSS bilgileriniz doldurduktan sonra tekrar tekrar “Ekle ve Kaydet” butonuna basmanız yeterli. Yani farklı ilçe ve branşlarda başvurularınız olabilir. Bunların hepsini sayfanın en altında göreceksiniz.

Hayırlı Olsun!

1.2. İl, İlçe ve Kurum Ekranları

Başvuruların il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilmesi ve göreve başlatma işlemlerinin il, ilçe milli eğitim müdürlükleri ve kurumlar tarafından yapılabilmesi için ücretli öğretmen görevlendirme modülünde bulunan Başvuru ve Göreve Başlatma ekranları kullanılacaktır. Bu ekranların görevleri ise sırasıyla şöyledir.

1.2.1. UCR02001 – Başvuru Listesi

Şekil 6’da görülen bu ekran il, ilçe milli eğitim müdürlükleri ve kurumlara açılmıştır. Kurumlar bu ekran üzerinden sadece başvuruları kabul edilen ve görevlendirmesi yapılan adayların listesini görmektedir. İl ya da ilçe milli eğitim müdürlükleri ise çeşitli kriterlere göre başvuru yapan adayların listelerini görebilecek istenirse bu listelerin excel formatında daha detaylı hallerini de alabileceklerdir.

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvurusu İşlem Basamakları

Şekil 5. Başvuru listesi ekranı

1.2.2. UCR02002 – Görevlendirme Giriş

Şekil 7’de görülen bu ekran sadece il, ilçe milli eğitim müdürlüklerine açılmıştır. İl ya da ilçe milli eğitim müdürlükleri başvurusunu kabul edip görevlendirmesini yapmak istedikleri kişilerin inha ve onay girişlerini bu ekran üzerinden yapacaklardır. Başvurular ilçe seçilerek yapıldığı için bir ilçenin inha listesine alınan adayın tüm tercihleri kilitlenecektir. Başka bir ilçe adayın tercihini değerlendirmeye alamayacaktır. Adayların tercih kilitlenme işlemi ancak inha tarihi iptal edilirse gerçekleşecektir. Böylelikle bir adayın birden fazla ilçenin inha listesinde gözükmesinin önüne geçilecektir. Adaylar ise görevlendirildikleri kurumu bu ekran üzerinden onay tarih sayısı girildiği an e-devlet üzerinden görebileceklerdir.

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvurusu İşlem Basamakları

Şekil 6. Görevlendirme giriş ekranı

1.2.3. UCR02003 – Göreve Başlatma

Bu ekran il, ilçe milli eğitim müdürlüklerine ve kurumlara açılmıştır. Ekran üzerinden başvurusu kabul edilen ve inha, onay tarihleri girilen adayların göreve başlatma işlemleri gerçekleştirilecektir.

e-Devlet üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır” yüksek çözünürlüklü PDF halini indirmek isterseniz tıklayın.

e-Devlet üzerinden Online Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Yap
e-Devlet üzerinden Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Sitemizi facebookinstagramtwittertelegram ve pinterest sosyal medya hesaplarımızdan anlık olarak, e-posta aboneliği ile de günlük bildirim e-postası alarak takip edebilirsiniz.

İnternet sitemizde ve Sosyal medya hesaplarımızda birçok sorunun cevabı mevcuttur!

Facebook : https://www.facebook.com/ucretliogretmenlik.net

Facebook Grup : https://www.facebook.com/groups/312238099209195

Twitter :  https://twitter.com/ucretliogrtmen

İnstagram : https://www.instagram.com/ucretliogretmenlk/

Telegram : https://t.me/ucretliogretmenlk

Pinterest : https://tr.pinterest.com/ucretliretmenlik/

Saygılarımızla,
www.ucretliogretmenlik.net

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (5)
 • Adsız

  iyi günler eğitim fakültesi mezunuyum formasyonum varı işaretlemem gerekiyor mu yoksa eğitim fakültes, mezunu olduuğum görünecek midir? yadımcı olursanız sevinirim

 • Adsız

  iyi günler eğitim fakültesi mezunuyum formasyonum varı işaretlemem gerekiyor mu yoksa eğitim fakültes, mezunu olduuğum görünecek midir? yadımcı olursanız sevinirim

 • Adsız

  Din kültürü öğretmenliği için, İHL ve DİKAB seçeneği konulmamış, sadece bir ilçe seçeneği bulunmakta. bunda bir yanlışlık olabilir mi ( Geçen yıllarda giren arkadaşlar, var olduğunu söylüyor)? İkinci sorum da şu ki ilk mezuniyetimle okutmanlık yapmıştım. Şu anda formasyonun ilk kısmını tamamlamış bulunmaktayım. Başvuru formunda bu bilgiler yok. sizce MEB' e bizzat gitmem gerekir mi?

 • Lütfen yol gösterin

  Ben lisede cocuk gelişimi mezunuyum. Şuan önlisans mezunu olucam anaokulunda ücretli öğretmen olabilirmiyim başvursam?

BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP