Ana Sayfa Eğitim, Sık Sorulan Sorular, Ücretli Öğretmenlik 11 Şubat 2015 672 Görüntüleme

Kar Tatili Olduğunda Ek Ders Ücreti Ödenir mi?

Abone ol Google News Google'dan Haberlerimiz hakkında Bildirim Alın!

Soğuk hava ve kar yağışı tüm yurtta etkisini gösterirken birçok ilimizde kar ve buzlanma yüzünden okullar tatil ediliyor. Okulların idari izinle tatil olduğu bu günler için kadrolu ve ücretli öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi? Veya soruyu şu şekilde soralım: Kar tatilinde ücretli öğretmen maaşı kesilir mi? İşte bu çok sorulan sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız tıklayınız…

Yapılan ilk Toplu Sözleşmeye (2014-2015 yıllarını kapsayan) giren aşağıdaki maddeye göre Bakanlık yada Valilik herhangi bir sebeple okulları tatil ederse (salgın, doğal afet vb) ek ders ücreti ödenir.

 

01.09.2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

 

VALİLİK, KAR TATİLİ KARARI ALDIĞINDA EK DERS ÜCRETİ ÖDENİR Mİ?

Yukarıdaki bilgilerden sonra, Kar Tatili olduğunda kadrolu öğretmenlerin derse girmiş olduğu kabul edilerek ek ders ücreti tam ödenir diyebiliriz. Kar tatilleri idari izin olduğu için, okullar kar tatiline girdiğinde idari izinli olarak geçirilen günlere ait ek ders ücreti ödenir.

Bunu küçük bir örnekle açıklayalım: 1 Ocak yılbaşı tatili bu yüzden ek ders ücreti ödenmemekte fakat kar vb sebeplerden dolayı 2 Ocak için idari izin (tatil) yapılırsa, 2 Ocak için ek ders ücreti ödemesi yapılır. 


Yalnız burada bir detayı belirtmek gerekiyor. Ek ders ücretinin ödenmesi için Bakanlık ve Valilik’ten bir izin açıklaması gerekmekte. Öğrenciler kendi kararlarıyla derse girmez ve ders boş geçerse herhangi bir ücret ödemesi söz konusu olmayacaktır. Yani, DERS BOŞ GEÇERSE ÜCRET KESİLİR! 

KAR TATİLİ OLDUĞUNDA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ ÖDENİR Mİ?

Toplu Sözleşme Hükümleri kadrolu öğretmenleri kapsamaktadır. Ücretli öğretmenler bu haktan yararlanamamaktadır. Bundan dolayı Kar Tatilinde Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti ödenmiyor! Kar tatili olsun olmasın idari izinli olarak geçirilen süreler için Ücretli Öğretmene ek ders ödemesi yapılmaz! Ücretli Öğretmenler sadece fiili olarak girdikleri ders saatinin ücreti alabilmektedirler.

2014 ve 2015 YILLARINI KAPSAYAN TOPLU SÖZLEŞMEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Konu ile ilgili maddeyi sayfa 42-43’te bulabilirsiniz.

Kullanıcı Sorguları :

  • kar tatili olduğunda ek ders ücreti ödenir mi
  • kar tatili olduğunda ek ders kesilir mi
  • kar tatilinde ek ders kesilir mi
  • kar tatilinde ücretli öğretmenin ek dersi kesilir mi
  • kar tatilinde ücretli öğretmen maaşı kesilir mi

 

www.ucretliogretmenlik.net
Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Ücretli Öğretmenlik