DOLAR 27,1672 0.16%
EURO 28,9692 0.21%
ALTIN 1.681,090,41
BITCOIN 7238290,10%
İstanbul
24°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

LGS Nasıl Yapılacak? Sınav Giriş Belgeleri, Sonuçlar, Sosyal mesafe, tüm merak edilenler!

LGS Nasıl Yapılacak? Sınav Giriş Belgeleri, Sonuçlar, Sosyal mesafe, tüm merak edilenler!

ABONE OL
5 Mayıs 2020 07:14
LGS Nasıl Yapılacak? Sınav Giriş Belgeleri, Sonuçlar, Sosyal mesafe, tüm merak edilenler!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2020 LGS nasıl yapılacak? Sosyal mesafe nasıl korunacak? Sınavda Öğrenciler maske takacak mı? Sınav giriş belgeleri nereden ve nasıl alınacak? Sınav öğrencinin kendi okulunda mı yapılacak? Sınav Kaç Oturum Olacak? Sınav Sonuçları nasıl açıklanacak? Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS hakkında tüm merak edilen sorulara yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Mayıs günü yaptığı konuşmada LGS tarihini 20 Haziran olarak açıkladı. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk NTV yayınına katılarak LGS hakkında tüm merak edilen soruları yanıtladı.

İşte Ziya Selçuk’a sorulan o sorular ve yanıtları:

LGS Sınavı Hangi Dönem ve Konulardan Yapılacak?

Öğrenciler LGS 2020’de 1. Dönem konularından sorumlu olacak. Sınavda sorulan sorular 1. dönemdeki konulardan sorumlu olacağı bir sınav hazırladık.

LGS Sınavı Nerede yapılacak? Öğrencinin Kendi Okulunda mı yapılacak?

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında öğrencilerin sınav binalarına kolayca ulaşabilmeleri için bu yıl ilk defa öğrenciler kendi okullarında sınava girecekler. Her öğrencimiz kendi okulunda sınava girecek. Hiç bilmediği bir okulda hiç bilmediği mahallede sınava girmeyecek. Daha rahat bir ortam olması amacıyla kendi okullarında girmesini sağlıyoruz. Bu LGS tarihinde ilk defa yapılacak birşey. Öğrenciler kendi öğretmenleriyle sınava girmeyecek, özel ve resmi bütün okullarımızdaki öğrenciler kendi okullarında başka öğretmenler eşliğinde sınava girecekler.

Sınav Giriş Belgeleri Nereden ve Nasıl Alınacak?

Öğrencilerin sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri e-okul üzerinden açıklanacak. Öğrencilerin okula gitmesi gerekmiyor, araştırması gerekmiyor sadece e-okula bakması yeterli.

Sınav giriş belgeleri okul yönetimleri tarafından sınav günü, sınavdan 30 dk önce öğrencilerin sıra numarasına göre masalarına bırakılacak. Okullarda kantinler açık olmayacak, bu yüzden öğrenciler ihtiyaç duydukları su ve dezenfektan, peçeteyi yanlarında getirebileceklerdir. Ayrıca her sınıfta dezenfektan ve peçete okul idareceleri tarafından hazır bulundurulacak.

LGS nasıl yapılacak? Sosyal mesafe nasıl korunacak? Sınavda Öğrenciler maske takacak mı?

Öğrenciler gelmeden önce okulların tamamı dezenfekte edilecek. Her sınıfta dezenfektan olacak. Öğrencilere ücretsiz maske temin edilecek. Sınava gelen öğrencilere, velilere ve sınavda görevli tüm personele okul idaresi tarafından okul girişinde ellerine dezenfektan uygulaması yapılacak. Ayrıca, sınava gelen öğrencilere, velilere ve sınavda görevli tüm personele okul idaresi tarafından ücretsiz maske dağıtılacak. Öğrenciler sınıflara maskeleri takılı bir şekilde sosyal mesafeye dikkat edilerek sırayla alınacaklar. Velilerin okul bahçelerine girişlerine izin verilmeyecek.

Öğrenci Kimlik Kartında Fotoğraf Şartı var mı?

15 yaşından itibaren fotoğraflı kimlik kartı gerekiyor. Bu zamanda fotoğraflı kimlik kartında zorlanabilir diye fotoğraflı kimlik şartı aramayacağız.

Sınavda Oturma Düzeni Nasıl Olacak?

Elimizde bir senaryo var. Önümüzdeki günlerde oturma düzeniyle ilgili Bilim Kurulu’nun da çalıştığı bir senaryo var. 50 metrekarelik bir sınıfta kaç öğrenci olurun hesabı yapılıyor. Mevcut sınıflarımız, sıralarımız var, bunların sayısı belli ve hesaplama yaptığımız zaman da bunu rahatlıkla yönetiriz.

Velilerimiz bunu onların işini zorlaştırıyoruz diye algılamasınlar. Önemli olan çocuğun yararı. Biz çocuklarımızı riske sokmayız, o yüzden de Bilim Kuruluna danışıyoruz, en garantili oturma pozisyonu nedir. Dünyada yapılan çalışmalar, sınavlar var. Hangi ülke bu sınavları nasıl yapıyor, ne kadar sosyal mesafe koyuyor, araya neler koyuyor, maske düzeni nasıl oluyor, bütün bunları dünya çapında da araştırıyoruz. Kendi çocuklarımız için en iyi neyse onu kararlaştırıyoruz. Bir problem olmayacak, sağlık koşulları dikkat edilerek, Bilim Kurulu’na danışarak bir karar alınacak.

LGS Kaç Oturum Olacak?

Sınav 2 oturumda yapılacak. İki sınav arasında 45 dakikalık bir boşluk var. Buradaki boşlukta da öğrencilerimiz okul bahçesine çıkacak. Fakat veliler ile öğrenciler birlikte olamayacak. Sosyal mesafe korunarak öğrencilerimizin hava alması sağlanacak, öğrencilerimizin yanında rehber öğretmenler olacak.

Sınav Sonuçları nasıl açıklanacak?

Sınav sonuçları e-okul üzerinden açıklanacak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP