DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 7220490,03%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

23 Nisan’da Ek Ders Ücreti Kesilir Mi?

ABONE OL
3 Eylül 2020 05:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL
23 Nisan'da Ücretli Öğretmen Ek Ders Ücreti Kesilir mi

23 Nisan yaklaşıyor, Kadrolu ve Ücretli Öğretmenler bu tatil gününde ek ders ücreti alacak mı? (23 Nisan’da ek ders ücreti ödenir mi, bayramlarda ek ders kesilir mi, ek ders ücreti kesilecek mi) Son günlerin en çok merak edilen sorusunun cevabı…


Sorumuzun cevabını ikiye ayırmak lazım. İlk olarak Kadrolu Öğretmenlere Ek ders ücreti ödenir mi, ikinci olarak ta Ücretli Öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi, sorusuna cevap vermeye çalışalım?

Kadrolu Öğretmenlere Ek ders ücreti ödenir mi?

Ek Ders Yönetmeliği maddesi ve yapılan ilk Toplu Sözleşmeye (2014-2015 yıllarını kapsayan) giren aşağıdaki maddelere göre Milli Bayramlarda ve Bakanlık yada Valilik herhangi bir sebeple okulları tatil ettiğin de (salgın, doğal afet vb) ek ders ücreti ödenir.

Ek Ders Yönetmelik Maddesi

MEB Personel Genel Müdürlüğünün 02/02/2011 tarih ve B.08.0.PGM.0.06.02.32-491/ 7386 sayılı, Ek ders ücreti konulu yazılarında; “İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.” hükmüne yer verilmiştir.

Toplu Sözleşme Maddesi:

“01.09.2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Yukarıdaki bilgilere göre 23 Nisan tatilinde öğretmenlere ek ders ücretinin tam ödeneceğini söyleyebiliriz.

Ücretli Öğretmenlere Ek ders ücreti ödenir mi?

Toplu Sözleşme Hükümleri kadrolu öğretmenleri kapsamaktadır. Ücretli öğretmenler bu haktan yararlanamamakta. Bundan dolayı 23 Nisan günü için Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti kesilir!

23 Nisan Egzersiz çalışması için Ücretli Öğretmenlere Ek ders ücreti ödenir mi?

23 Nisan günü için Ücretli Öğretmenler ek ders ücreti alamaz, aylık maaşı hesaplanırken 23 Nisan için ek ders ücreti kesilir! Sebebi ise Ücretli Öğretmenlerin girdikleri ders saati başına ücret almaları ve Toplu Sözleşme maddelerinin Ücretli Öğretmenleri kapsamaması. Bu yüzden bir Ücretli Öğretmen Egzersiz Çalışmalarına katılsa bile yıllık planda 23 Nisan tatil günü olarak planlandığından dolayı Ek Ders Ücreti alamazlar. Maalesef 23 Nisan için maaş tahakkuk etmiyor.

Ayrıca şunu da belirtmek lazım; Ücretli Öğretmene egzersiz çalışması yine de verilirse ücretini okul bir şekilde karşılamak durumundadır. Bu durum sıkıntı oluşturacaktır.

2014 ve 2015 YILLARINI KAPSAYAN TOPLU SÖZLEŞMEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…
Konu ile ilgili maddeyi sayfa 42-43’te bulabilirsiniz.

www.ucretliogretmenlik.net

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP