DOLAR 27,1672 0.16%
EURO 28,9692 0.21%
ALTIN 1.681,090,41
BITCOIN 7238290,10%
İstanbul
24°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Okullar Açılmaz, Uzaktan Eğitim Yapılırsa Ücretli Öğretmen Görevlendirmesi Yapılır mı?

Okullar Açılmaz, Uzaktan Eğitim Yapılırsa Ücretli Öğretmen Görevlendirmesi Yapılır mı?

ABONE OL
19 Aralık 2020 22:45
Okullar Açılmaz, Uzaktan Eğitim Yapılırsa Ücretli Öğretmen Görevlendirmesi Yapılır mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okullar Açılmazsa Ücretli Öğretmenler Uzaktan Eğitim Verecek mi? MEB, 21 Eylül’de Okul Öncesi ve İlkokul 1. Sınıfların yüz yüze eğitime başlayacağını, diğer kademelerin ise 3 hafta sonra değerlendirileceğini açıkladı. Okullarda diğer sınıflar yüz yüze eğitime başlamaz, uzaktan eğitimle süreç devam ederse ücretli öğretmenlere görev verilir mi?

MEB’in yüz yüze eğitimle ilgili bu yeni kararını “www.ucretliogretmenlik.net/21-eylul-okul-oncesi-ilkokul-1-siniflar-haric-yuz-yuze-egitim-yapilmayacak” yazımızdan okuyabilirsiniz.

MEB, okullarda yüz yüze eğitimi Okul Öncesi ve İlkokul 1. Sınıf öğrencileri için yapma kararı aldı. İlkokul 2, 3 ve 4. sınıflar ile Ortaokul ve Liseleri ise 3 hafta daha erteledi. MEB bu hareketiyle yüz yüze eğitime ihtiyaç duyan öğrenci grubuyla eğitime başlayıp koronavirüsün yayılımını gözlemlemek istiyor. Eğer bir sıkıntı görülmezse diğer sınıflarda kademeli olarak eğitime başlayacaktır.

Ücretli Öğretmenler Uzaktan Eğitim Verecek mi?

Uzaktan eğitim sürecinde ücretli öğretmen görevlendirmesi mevcut yönetmeliğe göre mümkün görünmüyor. Ücretli öğretmenler fiili olarak görev yaptıkları ders saati karşılığında ücret alabiliyorlar. Koronavirüs nedeniyle yaşanan pandemi sürecinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı uzaktan eğitimle sonlandırılmış, ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler bu süreçte 3 Nisan 2020 tarih ve 31088 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2347 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ek ders görevlerini yapmış sayılarak maaşlarını alabilmişlerdi. 2020-2021 eğitim öğretim yılında da yüz yüze eğitim verilemez ve pandemi dolayısıyla eğitimler uzaktan eğitim yoluyla yapılırsa yeni bir kararname çıkmadığı sürece ücretli öğretmenler görev alamayacaklardır. Ne Cumhurbaşkanlığı’ndan nede MEB’den bu konuyla ilgili yapılmış yeni bir açıklama bulunmuyor.

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı için Ücretli Öğretmenlik başvuruları Ağustos ayında e-devlet üzerinden başladı. Tüm illerin ücretli öğretmen başvuru duyurularına “www.ucretliogretmenlik.net/basvuru” bağlantısından ulaşabilirsiniz. Geçen süreçte sadece uzaktan telafi eğitimi yapılmasına rağmen birkaç ilçe milli eğitim müdürlüğü ücretli öğretmen görevlendirmesi yaptı. Mevcut Kanuna rağmen bu görevlendirmeleri nasıl yaptılar, maaş ödemelerini nasıl yapacaklar soru işareti!

Şuanda bütün milli eğitim müdürlükleri okullardaki norm kadro bilgilerini toplayarak öğretmen ihtiyaç listelerini hazırlıyorlar. Okullar uzaktan eğitimle açılsa dahi ücretli öğretmene ihtiyaç duyacak okullar olacaktır. Yeni bir kararname ile ücretli öğretmenler ve usta öğreticilere görev verilmesinin yolu açılırsa yüz yüze eğitime nazaran uzaktan eğitimde daha az öğretmen görevlendirmesi yapılacağını tahmin ediyoruz. Bu süreçte ücretli öğretmene nazaran usta öğretici görevlendirmesinin daha fazla olabileceğini düşünüyoruz.

Ortada yeni bir Cumhurbaşkanı Kararnamesi olmamasına rağmen Ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılmayacağına dair şuana kadar ne Bakanlıktan ne de Müdürlüklerden herhangi bir duyuru yapılmadı. Henüz bunun aksi bir açıklama yayımlanmadı. Ücretli Öğretmenlerin 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında uzaktan eğitim yapılması durumunda görevlendirilebilmesi ve maaş alabilmesi için aşağıdaki kararnamenin “2020-2021 öğretim yılında” şeklinde güncellenmesi gerekiyor.

2347 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi

MADDE 1- 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 6

(1) 2019-2020 öğretim yılında, 9 uncu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendi ile (b) bendinin (2) numaralı alt bendi kapsamında görev yapmakta olanlar, COVID-19 salgını nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılır.

Gelişmeler oldukça UcretliOgretmenlik.Net olarak okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP