DOLAR 32,9886 -0.17%
EURO 35,9205 -0.07%
ALTIN 2.535,51-0,59
BITCOIN 22313661,04%
İstanbul
33°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Uzaktan Eğitimle İlgili Tüm Cevaplar

Uzaktan Eğitimle İlgili Tüm Cevaplar

ABONE OL
10 Nisan 2020 12:46
Uzaktan Eğitimle İlgili Tüm Cevaplar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs nedeniyle tüm Türkiye çapında ilk kez uygulanacak olan uzaktan eğitimle ilgili sık sorulan sorulara bir haftadır verdiği tüm cevapları bir araya getirdik.

Uzaktan Eğitimler ilgili Sorular ve Cevapları

* TRT – EBA TV kaç kanaldan yayın yapacak?

3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacaktır.

* Hangi kanallar olacak?

TRT – EBA TV İlkokul, TRT – EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacak.

* TRT – EBA TV televizyon kanalları yayın akışlarına nereden ulaşabilirim?

Yayın akışlarına eba.gov.tr ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecektir. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecektir.

* Öğrenciler gün boyu TV başında mı olacaklar?

Öğrenciler TRT – EBA TV’den ve eba.gov.tr üzerinden yayın akışını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını, o haftanın hangi gününde ve saatinde yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını takip edeceklerdir. O saatler dışında ekran başında olmaları gerekmeyecektir.

* Dersler ne kadar sürecek

DERSLER 20’şer dakika olacak.

* TRT – EBA TV yayınlarının tekrarları olacak mı?

Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde 1 veya 2 kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine eba.gov.tr ve TRT internet sitelerinden öğrenilebilir.

* Dersi hangi öğretmenler anlatıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın seçtiği alanında başarılı öğretmenler ders anlatım videoları ile konuları anlatıyor.

* Uzaktan Eğitim internetten mi verilecek?

Dersler internet üzerinden değil TV üzerinden verilecek. Uzaktan eğitimden kastımız özellikle televizyon yayınıdır.

* Öğretmenler Uzaktan Eğitim verecek mi?

Öğretmenler kendi sınıfını sanal olarak toplayıp ders, ödev verebilecek. Bu alt yapıyı henüz güçlendiriyoruz. Çok daha büyük, milyonlarca insanın aynı anda girebileceği şekilde güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. O yüzden öncelikli olarak televizyon diyoruz ama EBA’dan da bu anlamda yararlanmak mümkün.

* Yayınların TÜRKSAT uydu parametreleri nelerdir?

HD Alış bilgileri:

Alış frekansı: 12.084 MHz

Polarizasyon: Yatay (H)

Sembol oranı: 13.750

FEC: 2/3

SD Alış bilgileri:

Alış frekansı: 11.916 MHz

Polarizasyon: Dikey (V)

Sembol oranı: 30.000

FEC: ¾

* Eğitim kanalları uydu ayarları nasıl yapılacak?

SD (Standart çözünürlüklü) TRT – EBA TV İlkokul SD, TRT – EBA TV Ortaokul SD, TRT – EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde TRT – EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT – EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, TRT – EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) TRT – EBA TV İlkokul HD, TRT – EBA TV Ortaokul HD, TRT – EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde TRT – EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT – EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT – EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

* TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda SD (standart çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT – EBA TV İlkokul SD, TRT – EBA TV Ortaokul SD, TRT – EBA TV Lise SD kanallarını görecektir. Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV’ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT – EBA TV İlkokul SD, TRT – EBA TV Ortaokul SD ve TRT – EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

* TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda HD (yüksek çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı TV’lerde 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da TURKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama ) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT – EBA TV İlkokul HD, TRT – EBA TV Ortaokul HD ve TRT – EBA TV Lise HD yayınları bulunabilir.

* SD uydu alıcım var kanalları izleyebilecek miyim?

Evet, her 3 kanal da aynı zamanda SD yayın sağlayacaktır.

* Farklı sınıflarda okuyan iki çocuğum ama sadece bir tane televizyonum var. Çakışan yayınlar olduğunda ne yapacağım?

Yayınlar ilgili kanalda 1 veya 2 kez tekrar edecektir. Tekrarlayan yayın akışı da yine aynı kanaldan öğrenilebilecektir. Bu akışlar doğrultusunda hangi çocuğunuzun, hangi saatlerde TV’yi takip edebileceğini planlayabilirsiniz.

Ayrıca eba.gov.tr üzerinden yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecektir.

* TV yayınlarında çocuğumun henüz hiç öğrenmediği bir konunun anlatımı olursa ya da çocuğumun kendi okulunda anlatılan konu ile arada kopukluk oluşursa ne yapabilirim?

Konu eksiği olan öğrenciler eba.gov.tr üzerinden kendi sınıfına ve eksik konularına ait içeriklere ulaşarak tamamlama çalışması yapabilir.

Öğretmenleriniz tarafından EBA üzerinden gönderilebilecek çalışmalar (etkinlik, soru, diğer içerikler vb.) ile de öğrencilerin dersten uzaklaşmaması sağlanabilecektir.

Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflarda telafi eğitimi de yapılacaktır.

* TV yayınını izleyen çocuğumun öğretmenine soru sorma ihtiyacı olursa ne yapabilirim?

Öğrenciler, kendi ders öğretmenleri ile eba.gov.tr üzerinden gruplarında yazışabilir, bilgi paylaşımında bulunabilmektedir.

Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflara telafi eğitimi de yapılacaktır.

* Şifreli Televizyon platformlarında yayın yapılacak mı?

Digitürk, Türksat Uydu, Kablo Türksat, Tivibu, Türkcell TV ve D-Smart gibi farklı platformlarda EBA TV yayını yapılacak.

* TURKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk (TURKSAT aboneleri) eğitim yayınlarını nasıl takip edebilir?

TURKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk Türksat Uydusu platformları da kendi akıllı kanal sıralamasına eklemek suretiyle yayınları abonelerine iletecektir.

* Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu üzerinden eğitim yayınları nasıl takip edilebilir?

Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu, yayınları Türksat uydusu üzerinden alıp Eutelsat’ta bu yayınlara kendi platformu içinde kapasite ayıracak ve yayınları Eutelsat uydusu üzerinden abone olanlara da iletebilecektir.

* D-Smart, Digiturk, Tivibu, Kablonet ve TV+ gibi platformlardan izlemek için kanal ekleme işlemi yapmama gerek var mı?

Kanalları izlemek için herhangi bir kanal arama/ekleme işlemi yapmaya gerek bulunmamakla birlikte alıcı tipine göre kapatma/açma işlemine ihtiyaç duyulabilir.

* Uydu alıcımda bu frekans var ama yayınları izleyemiyorum ne yapmalıyım?

Uydu alıcınızda manuel kanal ekleme bölümünde yukarıda belirtilen frekansları girerek tekrar aratmanız gerekmektedir.

* EBA Şifresi alamadım? Nasıl alacağım?

İnternet alt yapısında arka planda yapılan çalışmalardan dolayı şifre problemleri oluşabilmektedir. Şifresini almayan yada alamayan herkesin yarından itibaren cep telefonlarına SMS ile bilgi şifre bilgisi iletilecek.

* EBA bu kadar yoğunluğu kaldırır mı?

Dünya’nın hiç bir ülkesinde şuanda böyle bir eğitim uygulamasını kaldırabilecek alt yapı yok. Bu yüzden EBA’ya erişimlerde pazartesi günü problem yaşanabilir. Salı gününden itibaren bu problemleri çözmeye çalışacağız.

* Tatil uzayacak mı?

Tatil değil, uzaktan eğitimden bahsediyoruz. Bunun uzayıp uzamaması konusu tümüyle Bilim Kurulunun dünyadaki gelişmeleri ve Türkiye’deki verileri de izleyerek alacağı tavsiye kararları doğrultusunda belirlenecek.

* Bilim Kurulu tatili uzatma kararı alırsa ve bu, eğitim döneminin kapanması şeklinde olursa ne olur?

Bütün vatandaşlarımız şundan emin olsunlar, biz çocuklarımızın, öğrencilerimizin hukukunu her zaman koruruz. Önemli olan onları dezavantajlı bir duruma sokmamak. Uzaktan eğitimin elbette yürütülmesi söz konusu, ama biz sınavı yüz yüze yapılan eğitimlerden yapacağız. Yani rahat olun, zaten yüz yüze aldığınız, çalıştığınız konular var. Ayrıca biz size destek oluyoruz, televizyon kanalıyla, EBA’yla, Youtube içeriğiyle vesaire, size destek oluyoruz. Bu anlamda endişe etmeyin. Senaryo ne olursa olsun, aniden bir dönem kapandı gibi bir karar almıyoruz.

* Okullar açılıdığında uzaktan eğitim konuları dahil olacak mı?

Öğrenciler sınavlarda sadece yüz yüze gördükleri eğitimlerden sorumlu tutulacak. Uzaktan eğitimle verilen eğitimden sorumlu tutulmayacak.

Öğrencilerim yüz yüze hangi konuları aldılarsa sınav içerikleri de onlardır, net. Bu bir kural.

* Ücretsiz internet kotası ne kadar?

Ücretsiz olarak 8 GB internet hakkı verilecek.

* LGS ve YKS Sınavları Ertelencek mi?

Sınavları ertelemeyi düşünmüyoruz. Sınavı zamanında yapmayı planlıyoruz. Mücbir sebepler olmadıkça sınav ertlemek gibi bir düşünceye sahip değiliz. Bir mecburiyet olursa o zaman şartlar değişebilir.

* Online sınav olacak mı?

Böyle bir düşünce ve alt yapımız yok.

* Özel Okullar EBA’yı kullanabilecek mi?

EBA ‘yı özel okullar da kullanabilecek.

* Yüz yüze telafi olacak mı?

Okullar açıldığında yoğun bir şekilde telafi olacak.

* EBA üzerinden bütün ders kitaplarına dijital olarak ulaşmak mümkün mü?

Bütün ders kitapları, çocuklarda üç boyutlu ve dijital olarak var. Ayrıca karekod uygulamasıyla ders kitabının bir sayfasındaki fotoğraf, şekil ya da şemaya karekod olarak bastığında onunla ilgili video da gelebiliyor. Bu çok özel bir uygulama. Bununla ilgili çalışmalar da yapabilirler. İsterlerse bu kitapları ekrandan izleyebilirler.

* Örnek sorular, deneme sınavları uygulanacak mı?

Örnek sorular, testler, çözüm soruları. Yaklaşık 240 bin adet soru var.

* Veliler çocukların durumunu nasıl takip edecek?

EBA sistemini alt yapısı zaten buna müsait. Girip kontrol edebilirler.

* Özel okullara ödenen ücretler, servis ücretleri, yemek ücretleriyle ilgili bir düzenleme olacak mı?

Konu sadece içsel bir konu olmanın ötesinde Ticaret Hukuku ile ilgili bir konu. Hukukçularla görüşüyoruz. Eğitimsel bir sorunun ötesinden hukuksal bir sorun olarak görülüyor. Bunun hukukçular tarafından verilmesi lazım.

* MEB’in çağrı merkezi: 444 0 632

EBA TV kanalları şuan açık ama yayına pazartesiden itibaren başlayacak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP