DOLAR 27,1557 0.12%
EURO 28,9163 0.03%
ALTIN 1.680,760,38
BITCOIN 7235470,16%
İstanbul
21°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ücretli Öğretmenlere Verilemeyecek Görevler Nelerdir

ABONE OL
20 Eylül 2020 04:29
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Ücretli öğretmenlere hangi görevler verilebilir

Ücretli öğretmenlere hangi görevler verilebilir? Ücretli Öğretmenlere verilemeyecek görevler nelerdir? Ücretli Öğretmenler Nöbet, Egzersiz, Kulüp Danışmanlığı ve Belleticilik Görevleri verilebilir mi? Rehberlik Öğretmenlik, Beden, Görsel Sanatlar, Din kültürü ve Müzik Öğretmenliği yapabilir mi? Tüm bu soruların cevaplarına ulaşmak için Tıklayınız…

Her yıl binlerce ücretli öğretmenin görevlendirildiği okullarda hala Ücretli Öğretmenlere hangi görevlerin verilip verilemeyeceği sorun olmaktadır. Bu konuyla ilgili çok güncel olamasa da MEB Personel Genel Müdürlüğü, ücretli öğretmenlere verilemeyecek görevlerle ilgi 15.12.2005 tarihli 75735 sayılı bir yazı yayımlamıştır. Yazıda ücretli öğretmenlere verilemeyecek görevler maddeler halinde sıralanmıştır. Yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

MEB Personel Genel Müdürlüğünün ücretli öğretmenlere verilemeyecek görevlerle ilgi 15.12.2005 tarihli 75735 sayılı yazısı:

MEB İlköğretim Genel müdürlüğünün 15.02.2008 320/2156 sayılı yazıları ile MEB Personel Genel Müdürlüğü’nün 13.10.2007 tarihli 71809 sayılı yazıları da ücretli öğretmenlere verilecek görevlere ilişkindir. Bu yazılar incelendiğinde;
 1. Ücretli beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar, din kültürü ve ahlâk bilgisi öğretmenleri İlköğretim okullarının 4 üncü ve 5 inci sınıflarında derse giremezler. Sadece yabancı dil öğretmenleri 4 ve 5. sınıfta derse girebilirler. 
 2. Ücretli öğretmenlere kulüp danışmanlığı görevi verilemez. 
 3. Ücretli öğretmenlere şube rehber öğretmenliği görevi verilmez. 
 4. Ücretli öğretmenlere öğrencileri yetiştirme kurslarında görev verilemez. 
 5. Ücretli öğretmenlere derse hazırlık ve planlama görevi karşılığı ders ücreti ödenmez. 
 6. Ücretli öğretmenlere ders dışı eğitim çalışmaları (egzersiz) verilmez. 
 7. Ücretli öğretmenlerden sınıf öğretmeni olarak 4 ve 5. sınıfı okutanların derslerine branş öğretmenleri girdiğinde bu saatler için ek ders ücreti ödenmez. 
 8. Ücretli öğretmenlere belleticilik görevi verilmez. 
 9. Ücretli öğretmene nöbet görevi verilemez. 
 10. Ücretli öğretmenlere okullarda oluşturulması gereken satın alma, muayene kabul vb. komisyonlarda görev verilemez. 
 11. Ücretli öğretmenlerden özel eğitim sınıflarında görevlilerin ekderslerinde % 25 fazla ödeme yapılmaz.
11 madde halinde belirtilen hususlar incelendiğinde bu maddelerden özellikle Belleticilik ve Nöbet görevi, günümüzde en çok sıkıntının yaşandığı konuların başında gelmektedir. Okul idarecileri, ücretli öğretmenlere verilmemesi gereken görevleri bazen bilgisizlikten, çoğu zaman ise mecburiyetten vermektedirler. Verilen bu görevlere karşılık ücretli öğretmenin maaşına ise ilave bir katkı yapılmamaktadır.

Okullarda nöbet tutacak yeterli sayıda kadrolu öğretmen bulunamaması halinde idarecilerin ilk yöneldiği kişilerin ücretli öğretmenler olmasına karşılık aşağıdaki Toplu Sözleşme Mutabakat Hükümlerinin Kadrolu Öğretmenleri bağlaması ve Bakanlığın bunun dışına çıkılmaması gerektiğine dair yazıları dolayısıyla ücretli öğretmenler mağdur olmaktadırlar. Benzer sıkıntıları yaşayan ücretli öğretmenlerin konuyu idarecileri ile paylaşıp çözüm bulmaya çalışması dışında yapılabilecek birşey maalesef yoktur. Kanunlarda Ücretli öğretmenleri Ek Ders Yönetmeliğinin 9. maddesi dışında bağlayan bir hüküm bulunmamaktadır. Yöneticilerin okulun problemlerini asgari ücretin bile altında bir maaşa çalışan ücretli öğretmenlerle değil kadrolu öğretmenlerle çözmesi gerekmektedir.

“2016 ve 2017 yıllarını bağlayan Toplu Sözleşme Mutabakat Metni”ndeki nöbet ücreti ile ilgili 22. madde:

Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti

MADDE 22- (1) “Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dâhil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.”

2016-2017 Ek Ders Yönetmeliği

Ücretli Öğretmenler Nöbet Tutar mı” başlıklı detaylı yazımıza da yakında bu linkten ulaşabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (4)
 • Adsız

  Ankara mamakta bütüüüün ücretli öğretmenler nöbet tutuyor❕❕❕⁉️⁉️⁉️ayrıca maaş hesaplanması için ekstra ücret ödemek zorunda bırakılıyor

 • Adsız

  Aynen buna bir çözüm getirilsin hem nöbet tutuyoruz hemde kaç lira kazanıyoruz da ekstra ücret ödüyoruz birde acil çözüm

 • Adsız

  ücretli öğretmen öğrencilerle birlikte uygulama dersinin stajına gider mi?

 • ADSIZ

  AYDA 120 SAAT DERSE GİRİYORUM.3 ÇOCUĞUM VAR. EN KÜÇÜĞÜM 2005 DOĞUMLU .EŞİM ÇALIŞAMIYOR ENGELLİ.YATAN MAAŞIMA GÖRE AYNI DURUMDA OLAN (120 SAAT DERSE GİREN) FAKAT EŞİ EMEKLİ OLAN ARKADAŞ İLE MAAŞIMIZ AYNI…BEN ANLAYAMIYORUM. DERS SAAT ÜCRETİ + AGİ = YATAN MAAŞ OLSA SİGORTA GÜNLERİMİZ GÜNLERİMİZ AYNI OLSA BİLE BU YATIRILAN AGİ DE Mİ SIKINTI VAR ANLAYAN VARSA BANA ANLATABİLİRMİ .NE YAPMAM LAZIM?

BitcoinFiyat.Net, Bitcoin ve Kripto Para Haberleri


HIZLI YORUM YAP