Ana Sayfa Genel, Sık Sorulan Sorular 3 Temmuz 2015 722 Görüntüleme

Farklı Bir İl’e Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Yapabilir Miyim?

Abone ol Google News Google'dan Haberlerimiz hakkında Bildirim Alın!
Adresim dışında ki farklı bir İl veya İlçede Ücretli Öğretmenlik yapabilir miyim? Başka bir İl veya İlçeye Ücretli Öğretmenlik Başvurusu yapsam kabul edilir mi? Birden fazla İlçeye Başvuru yapabilir miyim?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki yazımızın başlığındaki soruların tüm Türkiye için geçerli kuraları ve cevapları bulunmamakta. Tamamen tecrübelere dayanarak bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Başka bir İl veya İlçeye Ücretli Öğretmenlik Başvurusu yapsam kabul edilir mi?

Görevlendirmeler yapılırken kişiden bir sürü evrak istenir ve şu şartları taşıyanlar önceliklidir gibi belirtmelerde bulunulur. Buraya kadar tamam. Bir kişiye görev verilmesine karar verildi diyelim. Bu noktadan sonra kişinin belirttiği adrese ve iletişim bilgilerine bakılır. Farklı bir İl’de oturduğunuzu görürlerse kolay kolay görev vermezler. Görev verilen kişinin sözleşmesi bitene kadar problemsiz bir şekilde ve dersleri aksatmadan görev yerine gidebilmesi önemlidir. Buna uymayanların görev iptali istenebilir.

Eğitim öğretim dönemi boyunca aynı ücretli öğretmenin ihtiyaç duyulan ders veya sınıflara girmesi verim açısından yüksek olacağından dolayı okula yakın yerlerde oturan, ulaşım problemi olmayan kişiler daha çok sevilir ve istenir. Görev yerine yakın adreste oturanların sevilmesinin en büyük sebebi düşük maaşlardır. Bu işin maaşı yüksek olmadığından dolayı görev yerine uzak noktalarda oturanların ulaşım ve yiyecek masraflarının çok olacağı ve bunun bir süre sonra görevlendirilen kişinin görevi bırakması ile sonuçlanacağı tüm müdürlükler tarafından tecrübeyle sabit olarak bilinir ve bu kişilere görev vermek istenmez. Sözleşmesi süresince görevini devam ettiren öğretmenler hem müdürlük hem de okul idaresince daha çok sevilirler ve sonra ki dönemler için o öğretmenin tekrar görevlendirilmesini bizzat talep edebilirler.

Bu yüzden Ücretli öğretmenlik başvurularını adresinizin bulunduğu İl veya ilçeye yapmanızı tavsiye ederiz.

Tabi burada İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere ayrı bir parantez açılabilir. Büyük şehirlerde ulaşım imkanları daha gelişmiş olduğundan dolayı yakın ilçelere müracaat edilebilir. Yukarıda yazılanlar yine geçerlidir fakat eğer adresiniz o ilçeye çok yakınsa bunu kabul edebilirler. Bunun dışında böyle bir başvurunun sonucunun olumlu olabilme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Birden fazla İlçeye Başvuru yapabilir miyim?

İnternet üzerinden veya şahsen müdürlüklere yapılan iki tür başvuru şekli var.
Şahsen yapılan müracaatlarda hiç bir il veya ilçe nerelere başvuru yaptığınızı takip etmez, edemez. Bu yüzden bu şekilde başvuru kabul eden müdürlükler için birden fazla başvuru yapabilirsiniz. Eğer birden fazla müdürlük tarafından görevlendirilirseniz, görev yapmak istemediğiniz ilçeye başka bir iş buldum diye cevap verebilirsiniz. Olsa olsa sizi o sene için kara listeye alabilirler. 🙂  Bir sene sonra Müdürler değişir memurlar değişir evraklar unutulur.  🙂

İnternetten başvuru kabul eden müdürlüklerde durum biraz daha sıkıntılı olabiliyor. Aslında yukarıda yazdıklarımızın aynısı yine geçerli olabilir. Fakat eğer bir ildeki ilçe milli eğitim müdürlükleri aynı sistemi ve aynı veri tabanını kullanıyorlarsa birden fazla başvuruyu sistem kabul etmeyebilir. Bu kesin böyledir diyemeyiz ama dijital ortamda bu mümkündür. Bu şekilde bir programa sahip il veya ilçe var mı emin değiliz. Ankara’da tüm ilçeler için merkezi başvuru sistemi olduğunu biliyoruz ama bu sisteme girip inceleme şansımız olmadı. Eğer Ankara’da ki sistem hakkında bilginiz varsa ve bizimle paylaşırsanız seviniriz.

www.ucretliogretmenlik.net

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • Adsız :

    30 Mart 2018-15:56

    Şimdi bütün başvurular çıncalık ortamda e-devlet üzerinden yapılacağı için burada verilen bilgiler artık güncel değil gibi görünüyor.

  • Adsız :

    14 Ağustos 2015-07:36

    Ankara Etimesgut, elden bizzat başvuru alıyor. Bilginize

Ücretli Öğretmenlik